Vārda dienu svin: Hermīne, Estere
Pirmdiena, 2018. gada 16. jūlijs, 08:02
+21° C, vēja ātrums 1.5 m/s, Z-A vēja virziens

Restaurācijas centram vajag vēl

2017. gada 4. oktobrī, 00:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Restaurācijas centram vajag vēl
Dzīvojamā ēka Baznīcas ielā 30, kas pēc ugunsgrēka nonāca pašvaldības īpašumā, pārtop Kuldīgas restaurācijas centra vajadzībām un domāta arī kā paraugs – rādot, kā nami vecpilsētā jāatjauno un jāsiltina pareizi.
Foto: Lāsma Reimane
Vai aizņemties naudu no Valsts kases, lai Baznīcas ielā 30 pabeigtu ugunsgrēkā cietušās ēkas pārbūvi par restaurācijas centru – šis jautājums izraisīja diskusiju Kuldīgas novada domes sēdē.
Centra vadītāja Ilze Zariņa pastāstīja, ka telpas novada muzeja palīgēkā jau sen kļuvušas par šauru. 50 kvadrātmetros vecpilsētas namu logu atjaunošanas akcijā katru gadu nākot ap 40 cilvēku, uz restaurācijas centru tiek vestas delegācijas, nāk tūristi, iedzīvotāji. Baznīcas ielā 30 centra vajadzībām pirmajā stāvā būtu 130 kvadrātmetri. Otro stāvu pašvaldība varētu izmantot citām funkcijām.

Centrā būs telpas gan praktiskām nodarbēm, gan reprezentācijai. Paredzētas divas darbnīcas, zāle, kurā varētu notikt semināri būvniekiem, arhitektiem, iedzīvotājiem un tūristiem. Tā būtu mūsdienīga vieta informācijai par to, kā saglabāt vecpilsētas apbūvi.

To, ka tāda vajadzīga, pierāda kaut vai fakts, ka kopš 2010. gada, kad restaurācijas centrs oficiāli sācis darbu, šo ideju pārņēmušas citas pašvaldības. Līdzīgs, bet daudz plašāks centrs izveidots Rīgā, tagad tiek veidots Tukumā, Bauskā, Cēsīs un Jūrmalā. Kuldīgā šajos gados atjaunotas 20 durvis, daudzi logi, arī verandas. I.Zariņa uzsvēra, ka ar savu darbu centrs no dažādiem fondiem pilsētai ieguvis 395 000 eiro.

Viņa atzina, ka ēkas atjaunošana ir dārga, bet viss tiek darīts senās būvniecības tradīcijās, turklāt domājot par energoefektivitāti.

Deputāts Aleksandrs Lange sacīja, ka centra padarīto vērtē ļoti augstu, taču izmaksas ir pārāk lielas – teju pusmiljons. Sākotnēji bijusi runa par kādiem 40 tūkstošiem eiro jumta uzlikšanai, bet pārējo darītu paši restauratori. Būvvaldes vadītāja Jana Jākobsone skaidroja, ka ēka domāta arī kā paraugs – rādot, kā jāatjauno un jāsiltina pareizi. Jautāta, cik pēc remonta izmaksās uzturēšana, I.Zariņa skaidroja, ka ar visu apkuri tie varētu būt 500–600 eiro mēnesī.

Arī deputātam Artim Gustovskim šķiet, ka summa, kas tiks ēkā ieguldīta, ir pārāk liela: „Mēs taisām lielus projektus – miljons šur, divi tur, te vēl pusmiljons, bet iedzīvotāju kļūst aizvien mazāk. Turklāt Kuldīgā ir niecīgs dzīvojamais fonds. Labāk būtu bijis šajā mājā atjaunot dzīvokļus.” Citi deputāti pret to tomēr iebilda – iesāktais jānoved līdz galam un nauda jāaizņemas.


* Nama atjaunošanā jau ieguldīti:
• 181 282 eiro no pašvaldības budžeta (tehniskajam projektam, jumta uzlikšanai);
• 59 157 eiro no Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas (visu koka būvdetaļu restaurācijai).

* No Valsts kases dome aizņemsies vēl 197 751 eiro pirmās kārtas (1. stāva) pabeigšanai.
Komentāri
Arprac
2017. gada 7. oktobrī, 21:15
Naudu teree uz uraa lietas kuras pec tam vel orasis izdevumus. Vai Dome ir realizejusj kaut vienu projektu kura pec tam pilsetai pelnitu (raditu prieksnosacijumus pelnai?
Māris
2017. gada 7. oktobrī, 09:06
Kāds vispār iedziļinās tāmēs?būvniecībai par valsts naudu nav robežas.nožēlojami ka tā izsaimnieko valsts naudu.kurš to kontrolē.
Kur nu
2017. gada 5. oktobrī, 23:34
Ēka būs kā paraugs kam?
Kurš vēl var atļauties atjaunot māju par pus miljonu Kuldīgas vecpilsētā???
Neredzu tam jēgu un ir ļoti liela iespèja, ka lielākā daļa Kuldzīdznieki domā tā pat.
Normunds
2017. gada 5. oktobrī, 15:20
Šadu sumu neizprotu ka var sastadit par 130 km mājau tad izmaksas par 1km ir vairak ka 3000?
Yo kangar
2017. gada 4. oktobrī, 22:27
Nupat jau alkatiiba galiigi aizmiglojusi sapraatu...
Pievieno jaunu komentāru: