Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija
Pirmdiena, 2018. gada 23. jūlijs, 04:32
+11° C, vēja ātrums 0.5 m/s, Z vēja virziens

Jābūt gataviem cīņai ar mēri

2017. gada 4. oktobrī, 08:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Jābūt gataviem cīņai ar mēri
Pārtikas un veterinārā dienesta dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants skaidro, kādi pasākumi medniekiem, pašvaldībai un iedzīvotājiem veicami, lai ierobežotu cūku mēra izplatību.
Foto: Lāsma Reimane
Kopš vakardienas arī Kuldīgas novada Vārmes pagastā un daļā Rumbas pagasta, kas atrodas uz dienvidiem no Kabiles ceļa, Āfrikas cūku mēra dēļ noteikta savvaļas cūku karantīnas teritorija. Mūsu novads Latvijā bija viens no pēdējiem šīs slimības neskartajiem.
Vakar Kuldīgas novada domē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants pašvaldības darbiniekiem, pārvalžu vadītājiem, slimības skarto pagastu mednieku kolektīvu pārstāvjiem un citiem skaidroja, kā šī slimība kopš 2014. gada Latvijā izplatījusies un kas darāms, lai izplatību samazinātu. Kā rādot prakse, arī citās valstīs, ne tikai Latvijā vien apkarot to neizdodas gadiem. Tādēļ eksperts prognozē, ka jau drīz šo slimību var konstatēt arī citos pagastos un būs jāievēro karantīnas nosacījumi – medniekiem PVD jāinformē par visām nomedītajām un atrastajām mirušām mežacūkām, kā arī jānodrošina nomedīto ķermeņu un blakusproduktu identificēšana un uzglabāšana, līdz saņemti laboratorisko izmeklējumu rezultāti.

Šoreiz pārrunāts, kas jādara pašvaldībai, piemēram, jāslēdz līgumi ar mednieku kolektīviem vai citu instanci, kas būtu gatava mežā atrasto mirušo cūku ķermeņus savākt. PVD inspektora klātbūtnē mežā tos varēs aprakt vai arī, ja to nevarēs izdarīt tā, lai kāds tos neizraktu, būs jānogādā līdz speciālam konteineram, kas novadā tiks novietots šim nolūkam, bet vieta vēl nav izraudzīta.

PVD Dienvidkurzemes pārvaldes inspektore veterinārajā jomā Aivita Vītoliņa atgādināja, ka mājas cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas teritorijā, aizliegts izvest cūkas un to bioproduktus. Tāpat no karantīnas apgabala aizliegts izvest cūkgaļas produkciju: svaigu gaļu, tās izstrādājumus un produktus, kas satur cūkgaļu. Cūku novietnēs karantīnas teritorijā dzīvniekus drīkst turēt tikai to atrašanās vietā vai izolēt citā, savvaļas cūkām nepieejamā vietā. Novietnē jānodrošina tādi apstākļi, lai mežacūkas nepiekļūtu materiāliem vai priekšmetiem, kuri var nonākt saskarē ar mājas cūkām. Pie novietnes ieejām un izejām jānoliek ar dezinfekcijas šķīdumu piesūcināti paklāji.


Iedzīvotāji aicināti par mežā atrastām mirušām cūkām ziņot PVD, tostarp veterinārajam inspektoram Modrim Karlsonam (tālr. 29162330), arī mežsargam un pašvaldībai.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: