Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija
Pirmdiena, 2018. gada 23. jūlijs, 04:35
+11° C, vēja ātrums 0.5 m/s, Z vēja virziens

Liela interese par zīdītājgovīm

2017. gada 11. oktobrī, 02:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Liela interese par zīdītājgovīm
Rumbas pagasta uzņēmuma "Lāses" saimnieks Aigars Melderis (vidū), palīgs Dainis Reinsons un miesnieks Jānis Zeps vairāk nekā 100 semināra dalībniekus paēdināja ar gaļu, kas gatavota no "Kolumbos" audzētajiem liellopiem.
Foto: Daina Tāfelberga
Necerēti daudz zemnieku Kuldīgas Mārtiņzālē ieklausījās padomos, kā audzēt gaļas liellopus, un pēc tam devās uz SIA "Lāses" novietni "Kolumbi" Rumbas pagastā, kur varēja novērtēt nozares attīstību.
Fermu diena rīkota zālēdāju projektā, ko ceturto gadu īsteno Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC).


RUDENĪ VAIRĀK BRĪVA LAIKA

Zālēdāju projekts gan piena lopkopībā, gan gaļas liellopu audzēšanā pēta atražošanas rādītājus, ganāmpulka kvalitāti, veselības problēmas un slimību profilaksi, kā arī vērtē zālāju audzēšanas tehnoloģiju un lopbarības sagatavošanu. Tāpat spriests par mazo dzīvnieku (aitu un jēru) audzēšanu. Šogad semināri pa tēmām rīkoti Aizkrauklē, Burtniekos, Dobelē, Talsos un citur, bet viens no pēdējiem lauksaimniekus atvedis uz mūspusi.

„Interesanti paskatīties, kā te tiek audzētas zīdītājgovis,” sprieda atbraukušie. Pēc LLKC Kuldīgas nodaļas reģistra apmeklētāju bijis teju 120, savukārt citu nodaļu atskaites rāda, ka parasti bijis vidēji ap 60 interesentu.


VIENMĒR JĀMĀCĀS

„Nozarē strādāju jau vairāk nekā 30 gadu, pēdējā laikā ļoti daudz mainījies, tāpēc jāmācās ikvienam,” atzīst LLKC lopkopības kompetenču centra un zālēdāju projekta vadītāja Anita Siliņa. „Četros gados ļoti audzis govju skaits – ne tikai lielajās saimniecībās, bet arī tādās, kurās ir desmit, 20 vai 30 gaļas lopu. Iemesli dažādi: gan pāreja no piena uz gaļas lopkopību, gan jaunu saimniecību rašanās. Lauksaimniecībā notikusi paaudžu maiņa, un jaunie vairs negrib 365 dienas gadā strādāt ar slaucamajām govīm, tāpēc izvēlas zīdītājgovis ar domu, ka tas būs daudz vieglāk. Es tomēr uzskatu, ka plusi un mīnusi ir abās jomās. Piensaimniekiem naudas plūsma ir ik dienu, gaļiniekiem – tikai vienreiz gadā. Ja vēl gadās likstas ar teļu piedzimšanu, zaudējumi ir lieli. Piena lopkopībā kļūdu sekas var ātri novērst, kā saka, drīz nāks nākamais vilciens. Bet, ja kaut kas nebūs izdarīts zīdītājgovju audzēšanā, jāgaida vismaz gads.”


PĀRŅEMT LABĀKO

Tāpēc tiek rīkoti semināri un spriests, kas un kā labāk darāms, ņemot vērā pašu lopkopju, lauksaimniecības organizāciju un ārvalstu pieredzi, kā arī zinātnieku pētījumus. A.Siliņa piebilst, ka mācības ir tikai viena no rezultāta daļām. Tajās satiekas speciālisti un zemnieki, pārņem labāko no citu pieredzes. „Šis ir publisks pasākums – brīdis, kad īpašnieks atver saimniecības durvis, lai citi redzētu, kā te tiek strādāts. Diezgan drosmīgs solis, un kurš katrs tam nav gatavs.”


STEIKS, BUĻĻA PAUTI UN PLOVS

Kolumbos gaļas lopi tiek audzēti samērā nesen, tāpēc SIA Lāses īpašniekam Aigaram Melderim neesot bijis viegli uzņemt tik daudz vērtētāju.

Sadarbība ar LLKC zālēdāju projektā ilgstot vien gadu. Saimnieki ne tikai dalījās pieredzē, rādot ap 180 govju ganāmpulka ganības un novietnes, bet vairāk nekā 100 apmeklētāju arī cienāja ar steiku, buļļa pautiem un plovu kurzemnieku gaumē. Pašmāju produkcijas degustācija esot ikviena semināra nobeigums.


PIERĀDĪJUMS, KA VAR

„Tas nav vienkāršs mielasts, arī ne kulinārijas šovs,” nosmej A.Melderis. „Paši esam ieinteresēti, lai citi var nogaršot, kādu gaļu audzējam, un tad salīdzināt. Šoreiz piedāvājām tikko kauto lopu gaļu, bet domājam pāriet uz nogatavinātu produkciju un neliela pārstrādes ceha izveidi. Tad mūsu ražojumi tiktu piedāvāti gan vietējam tirgum, gan eksportam. Mērķis – pierādīt, ka varam sasniegt labus rādītājus: gadā izaudzēt lopus, pagatavot gaļu un pārdot.”

LLKC Kuldīgas nodaļas vadītāja Daiga Mellere atgādināja saimnieka vārdus, ka latviešiem jānāk kopā – jāvienojas, kā iegūt tirgū pieprasīto gaļas daudzumu, jo vienai saimniecībai tas neesot pa spēkam.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: