Vārda dienu svin: Daiga, Dinija
Otrdiena, 2018. gada 16. oktobris, 11:15
+12° C, vēja ātrums 2.1 m/s, D-DA vēja virziens

Ķirbis ir dienvidnieks – jālutina

2017. gada 1. novembrī, 08:00
Raksta autors: Lāsma Reimane
Ķirbis ir dienvidnieks – jālutina
Vissmagāko ķirbi Latvijā izaudzējusi kurmālniece Gundega Neimane. Šogad tas sver mazāk nekā citugad izaudzētie, tomēr ar 161,5 kg ir ieguvis 1. vietu.
Foto: Gundegas Neimanes arhīvs
Latvijas lielākā ķirbja čempionātā arī šogad uzvarējusi Neimaņu ģimene no Kurmāles pagasta: pērn tai padevies pārsteidzošs rezultāts – 404 kg, bet šogad uzvarētājs svēris 161,5 kg. „Laikam ietekmēja sniegs, kas uzsniga maijā, un pēc tam slapjums,” spriež audzētāja.
Rīgas zooloģiskajā dārzā 12. gadu desmit lielākie ķirbji svērti SIA Maxima Latvija rīkotajā konkursā.

Kurmāles Upeslīču saimniece Gundega Neimane stāsta: „Pagājušogad ap 160 kilogramiem svēra tie vieglākie. Es šogad maijā jau biju izstādījusi laukā, un īstais lielais amerikāņu ķirbis nosala. Pēc tam pārstādīju, tāpēc iznāca īsāks augšanas laiks. Šī nebija īstā lielo ķirbju sēkla, jo ņēmu to no pagājušā gada ogas. Parasti sēklas meklēju internetā, ierakstu – giant pumpkin (angl. gigantiskais ķirbis). Vairākus gadus tās pasūtu no Amerikas par 25 eiro gabalā.” Reiz pastnieks pastā ar zīmogu tā uzsitis pa aploksni, ka sēkla izšķīdusi.

G.Neimane atceras: „Pirms daudziem gadiem skatījos Panorāmu un ieraudzīju, ka lielākais ķirbis izaudzis Skrundā Dainai Badovskai. Vienu gadu milzu ķirbis bija Dagdā, un man radās interese, ko diez cilvēki dara, lai tie izaugtu tik lieli. Mājās ķirbjus esam audzējuši vienmēr: skolas laikā pie mammas, pēc tam savā ģimenē. Sacensība nav galvenais – audzēt ir interesanti. Izlasīju ļoti daudz informācijas, atlika tikai darīt. 2013. gadā ieguvām trešo vietu, pēc tam divus gadus balvu neieguvām, bet pagājušajā gadā pilnīgi negaidīti izauga vissmagākais ķirbis. Toreiz biju šokā – nekad nedomāju, ka var būt 404 kilogramus smags!

Pēc šīs vasaras sapratu, ka ķirbim nepatīk slapjums. Tas ir dienvidnieks, tāpēc jālutina. Tam vajag saulainu un sutīgu laiku. Bija mums arī lielāki, bet diemžēl daudzi sapuva un saplaka, jo no iekšas bija sākuši bojāties. Svēršanos nesagaidīja.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: