Vārda dienu svin: Oļģerts, Orests, Aļģirds, Aļģis
Sestdiena, 2018. gada 20. janvāris, 07:20
-4° C, vēja ātrums 0.5 m/s, Z vēja virziens

Atrod unikālu arābu naudu

2017. gada 8. novembrī, 08:00
Raksta autors: Daiga Bitiniece
Atrod unikālu arābu naudu
Foto: Laila Liepiņa
„Atradums ir unikāls ne vien Latvijas, bet arī Eiropas kontekstā,” tā par 25 arābu sudraba dirhēmiem un 20 monētu fragmentiem no 9.–10. gadsimta, kas Skrundas novadā atrasti apstrādātā laukā netālu no Ventas, saka Kuldīgas novada muzeja krājuma vadošā pētniece, arheoloģe Inna Rozentāle.
Oktobra beigās monētas muzejam atdāvinājis Skrundas novada iedzīvotājs, kurš publicitāti nevēlas. Visticamāk, šoruden lauku kultivējot ar tehniku, monētas pārvietotas no sākotnējās atrašanās vietas un izkaisītas plašā teritorijā. Ar skrundenieku tikās un depozīta vietu apskatīja I.Rozentāle un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvji Jānis Asaris un Egita Lūsēna.

„Esmu ļoti pateicīga depozīta dāvinātājam, ka viņš novērtējis tā vēsturisko vērtību,” saka I.Rozentāle, kura muzejā strādā kopš oktobra. Tiek apsvērta iespēja pirms konservācijas monētas parādīt sabiedrībai, bet tas būtu iespējams tikai tad, ja tas šiem priekšmetiem nekaitēs.

Tuvo un Vidējo austrumu sudraba monētas – arābu jeb kufiskie dirhēmi – Latvijas teritorijā parādījās 9. gadsimtā, un to saista ar t.s. vikingu periodu, kad tās šeit nonāca caur Gotlandi. Līdz pat 10. gadsimta vidum Latvijā tās bijušas dominējošās.

Līdz šim Latvijā atrasti tikai 24 arābu dirhēmu depozīti, un šis ir pirmais Ventas tuvumā, tāpēc zinātnieki varēs pārvērtēt upes nozīmi tirdzniecības un kultūras sakaros vēlajā dzelzs laikmetā. Monētas tiks nogādātas pie restauratoriem, pēc tam tās pētīs seno monētu speciālisti. Depozīts tiks iekļauts Latvijas Nacionālā muzeja krājumā, bet, visticamāk, pēc izpētes atgriezīsies Kuldīgas muzejā.


Tas, ka atrasti arī 20 fragmenti, izskaidrojams ar to, ka 9.–10. gadsimtā noteicošais bija monētu svars, tāpēc tirgojoties tās varēja pēc vajadzības sacirst daļās.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: