Vārda dienu svin: Gaits, Karīna, Gaitis
Trešdiena, 2018. gada 17. oktobris, 16:55
+16° C, vēja ātrums 3.1 m/s, D-DR vēja virziens

Uz ledus – bīstami!

2018. gada 22. janvārī, 08:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Uz ledus – bīstami!
Ielūzuši cilvēki no ledus tiek nocelti ar t.s. Hanzas jeb glābšanas dēli. To rāda Kuldīgas ugunsdzēsēji-glābēji Romāns Bolsunovskis un Dāvis Freibergs.
Foto: Aivars Vētrājs
„Risks ielūzt nav tikai zemledus makšķerniekiem, bet arī tiem, kuriem patīk slidot, spēlēt hokeju vai pastaigāties pa ledu. Vecākiem noteikti jāpieskata bērni,” uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kuldīgas daļas komandieris Aleksandrs Štefaņuks.
Bīstamākās ir upes, jo plūstošais ūdens aizsalšanu kavē. Visās ūdenstilpēs ledus veidojas nevienmērīgi – sasalst no malām uz vidu, biezāks ir pie krastiem, bet vidū var būt plāns. Tāds būs arī tur, kur ir zemūdens avoti, pietekas, niedres, pie tiltiem un zem tiem. Turklāt sniegs var piemānīt, ka ledus spēj cilvēku noturēt.

Makšķerniekiem noteikti jāņem līdzi ledus irbuļi vai āķi, ar kuriem ieķerties un izvilkt sevi ārā. Tādus var uztaisīt no koka un naglām, tie jāsavieno ar auklu vai gumiju un jāuzkar kaklā. Vislabāk, ja mugurā makšķerēšanas tērps ar peldfunkciju vai glābšanas veste.

Ja gadās ielūzt, jācenšas saglabāt mieru. „Jo mierīgāks cilvēks, jo stabilāk spēj elpot un koncentrēties, kā rīkoties, patērē mazāk enerģijas, ilgāk var noturēties. Ja tuvumā neviena nav, skaļi jāsauc palīgā. Ja kāds ir netālu, vispirms jāzvana glābējiem pa tālruni 112, tikai tad jādodas glābt cietušo, izvērtējot risku. Ja tuvoties nevar, svarīgi atbalstīt psiholoģiski, sakot, ka glābēji jau brauc. Tuvoties drīkst uz vēdera, pasviest virvi vai koka gabalu. Ja ielūzušajam izdodas ar irbulīšiem sevi no ūdens izvilkt, līdz krastam jālien uz vēdera – uzreiz celties kājās nedrīkst.”Makšķerniekiem noteikti jāņem līdzi ledus irbuļi.
Aivara Vētrāja foto


NEIEPRIECINA

2017.–2018.
No 1. novembra līdz 15. janvārim VUGD no ūdens izcēlis jau 17 noslīkušos.

2016.–2017.
No novembra līdz martam – 20 noslīkušie, 13 izglābti.

2015.–2016.
No decembra līdz martam – 24 noslīkušie, 11 izglābti.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: