Vārda dienu svin: Gaits, Karīna, Gaitis
Trešdiena, 2018. gada 17. oktobris, 17:09
+16° C, vēja ātrums 3.1 m/s, D-DR vēja virziens

Pasaule mainīsies – un būtiski

2018. gada 9. februārī, 02:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Pasaule mainīsies – un būtiski
Kuldīgas mācītājs Viesturs Pirro un Latvijas Universitātes profesors Jānis Priede vienojas: kristīgajām organizācijām Eiropā vajadzētu daudz vairāk palīdzēt bērniem bez ģimenes, lai no bērnunamiem nenāktu jaunieši, kurus viegli apvārdot un padarīt pakļāvīgus citām civilizācijām. Prakse, ka bez vecākiem palikušie nonāk baznīcas aizgādībā, Eiropā bijusi gadsimtiem, arī pirmskara Latvijā.
Foto: Aivars Vētrājs
„Par kristietības un islāma mijiedarbību jārunā uzmanīgi, lai nekļūtu islamofobiski, taču informācijai jābūt maksimāli patiesai,” tā Kuldīgā diskusijā par civilizāciju saskarsmi masveida migrācijā atzina Latvijas Universitātes (LU) profesors Jānis Priede.
Diskusija LU Kuldīgas filiālē notika 76. starptautiskajā konferencē kā Āzijas studiju nodaļas austrumpētniecības sekcijas izbraukums. Filiāles direktore Ruta Karloviča uzskata, ka Kuldīgā šāda minikonference ir kas nebijis. Tajā kopā ar mācību spēkiem piedalījās klausītāji no Valsts policijas, sociālā dienesta, arī citi interesenti. R.Karloviča izteica nožēlu, ka vairāki pedagogi, kas iepriekš pieteicās, tomēr neizmantoja iespēju diskutēt par migrāciju, reliģiju un terorismu no zinātnisku argumentu un aprēķinu viedokļa.


„NEVIENS TO NEAPTURĒS”

Profesors Leons Taivāns (atzinies, ka kļuvis par Kuldīgas arhitektūras fanu) sniedza ieskatu kristīgās un islāma civilizācijas izcelsmē, galvenajās atšķirībās un attīstības tendencēs. Tagadējās gigantiskās izmaiņas pasauli būtiski mainīšot. „Lielas reliģijas izaudzē civilizācijas, bet tās ar laiku mirst kā pašnāvnieces,” profesors sāka lekciju ar vēsturisko ciklu teorijas pārstāvja, vēsturnieka un sociologa Arnolda Toinbija atziņu. Uz jautājumu, vai islāma invāzija ir neizbēgama, atbilde bija skarba: „Protams. Tā ir sākusies, un neviens to neapturēs.” J.Priede beigās gan piebilda, ka Eiropa tāpat kā Tuvie Austrumi nekur nepazudīs, jo līdzīgas invāzijas bijušas vairākas reizes.


NO KLOSTERA – ISLĀMĀ?

Arābistikas eksperte Ingrīda Kleinhofa, kura teju 20 gadus dzīvojusi Libānā, prezentēja divus tematus: arābu sievietes un viduslaiku tradīcijas 21. gadsimtā, kā arī islāma radikalizācija Latvijā un terora draudi. Viņa atzina, ka daudzi konvertīti jeb cilvēki, kuri pārgājuši citā ticībā (šajā gadījumā – musulmaņu), varētu būt ļoti reliģiozi kristieši: „Pārsvarā viņi ir ideālisti, kas mūsu sabiedrībā nav iederējušies, meklējuši ceļu kristietībā, arī tajā vīlušies vai nav pieņemti. Tas ir izteikts kristiešu klosteru kontingents, kas musulmanismā veido savu pasauli.” I.Kleinhofa atgādināja, ka kaujinieku vervētāji strādā ļoti gudri, un informācija internetā pārsvarā esot izskaistināta un melīga: „Konvertītiem dažkārt gadās kā kredīta ņēmējiem bankā – līgums parakstīts, bet mazie burtiņi lapas apakšā, kur rakstīts pats galvenais, nav izlasīti.” Savukārt profesors Kaspars Kļaviņš stāstīja par savu darbu Ēģiptē un Apvienotajos Arābu Emirātos, uzsverot, ka no ekstrēmistiem un terora baidās arī arābi. Vēl viņš norādīja, ka Tālo Austrumu cilvēki, kuru reliģija ir dzenbudisms un citas, vairāk raugās sevī, bet Tuvo Austrumu ļaudis tāpat kā eiropieši vainīgo meklē ārpusē.


DISKUSIJAS DALĪBNIEKI
Profesionāli Austrumu pētnieki ar daudzu gadu darba un dzīves pieredzi Āzijā un Tuvajos Austrumos:
LU profesori Jānis PriedeLeons Taivāns, arābu valodas pasniedzēja Ingrīda KleinhofaKaspars Kļaviņš (Abu Dabi Tehnoloģiskā koledža).
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: