Vārda dienu svin: Gaits, Karīna, Gaitis
Trešdiena, 2018. gada 17. oktobris, 16:53
+16° C, vēja ātrums 3.1 m/s, D-DR vēja virziens

Laiks meža darbiem

2018. gada 9. februārī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Laiks meža darbiem
„Pašlaik darba ir pāri galvai, jo pēc nedēļas var atsākties slapjums, kas liks mežizstrādi piebremzēt. Tagad galvenais ir materiālu dabūt līdz krautuvei,” saka SIA "Sveaskog" pārstāvis Āris Vectīrelis.
Foto: Daina Tāfelberga
Pēc rudens lietavu radītās dīkstāves mežsaimnieki strādā intensīvi, baidoties, ka drīz var sākties atkusnis.
Kā stāsta aptaujātie mežizstrādātāju pārstāvji, gada nogalē traktori grima un lūza pat smilšainākās vietās. Smagajam transportam tika slēgta liela daļa ceļu. Daudzi palaida strādniekus atvaļinājumā vai piespiedu dīkstāvi izmantoja tehnikas apkopei. Tikmēr gan apaļkoksnei, gan malkai un šķeldai strauji cēlās cena. „Pat neatceros, kad zāģbaļķi maksājuši 40–60 eiro/m3 atkarībā no koka sugas,” teic biedrības Meža konsultants vadītāja Sigita Vaivade. Decembra beigās mežsaimniecībā tika izsludināta dabas katastrofa. Vienīgais guvums – nav jāmaksā sods par nepiegādāto izejmateriālu. Almālē pie izvestās koku un zaru kaudzes sastaptais SIA Sveaskog pārstāvis Āris Vectīrelis teic: „Dažas minūtes varu atlicināt, bet tūlīt jābrauc apskatīt pārējos objektus.” Uzņēmums attīra vietu no kokiem un krūmājiem. Tas ir zemniekiem vajadzīgs pakalpojums, jo par apsaimniekotu zemi atzīst tikai tādu, uz kuras šāda aizauguma nav.

„Laukus un grāvjus tīrām bez maksas un zemniekam vēl samaksājam, ja tur ir ne tikai šķeldojamais materiāls vien. Šobrīd šķelda ļoti pieprasīta. Slapjā laika dēļ vietējā tirgū radies iztrūkums, un pircējs gatavs maksāt teju trīskāršu cenu,” stāsta Ā.Vectīrelis.

Pēc speciālista teiktā, ar šķeldošanu nodarbojas tikai lielie zemnieki, kuriem ir attiecīga tehnika un līgumi. Tiem, kuru pamatnozare ir lauksaimniecība, krūmāju izciršanai izdevīgāk nolīgt kādu uzņēmumu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: