Vārda dienu svin: Vanda, Veneranda, Venija
Svētdiena, 2018. gada 23. septembris, 05:56
+12° C, vēja ātrums 7.7 m/s, R-DR vēja virziens

Cilvēki ir gatavi palīdzēt

2018. gada 19. jūlijā, 17:10
Raksta autors: Anna Bivbāne
Cilvēki ir gatavi palīdzēt
Evita Doniņa uzveikusi bailes un pirmo reizi atnākusi Kuldīgā nodot asinis. Satraukums esot, bet, ja šādi var kādam izglābt dzīvību, nedrošību varot pārvarēt.
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
16. jūlija rītā Kuldīgā varēja ziedot asinis, lai nodrošinātu krājumus slimniekiem, kā arī palīdzētu kuldīdzniekam Jānim Jansonam, kurš ārstējas Gaiļezera slimnīcā.
Jāņa māsa Linda Jansone internetā bija publiskojusi palīdzības saucienu: „Aicinu cilvēkus ziedot asinis. Tas ir asins vēzis, tāpēc gribētāju vajadzētu daudz. Ir notikušas pirmās ķīmijterapijas. Pagaidām ir tikai uzlabojumi. Brālim der visas asinsgrupas, jo vajadzīga asins plazma.”
Jurģis Mickus asinis nodod piecreiz gadā, ja veselība atļauj. Šī ir jau 24. reize: „To nevar piespiest. Ja jūtu, ka vajag, tas jādara. Labi, ka šādas dienas tiek organizētas, tikai varētu būt lielāka aktivitāte.” Jurģi motivē gandarījums kādam palīdzēt. Viņš nav zinājis, ka šoreiz asinis tiek ziedotas konkrētam cilvēkam, bet kāds par to ieminējies, un viņš pierakstījies, lai savu devu nodotu Jānim. L.Jansone vēlāk feisbukā publicējusi Valsts asinsdonoru centra (VAC) izziņu, ka brālim todien asinis ziedojuši 65 cilvēki.
Donoram galvenās prasības: 18 – 60 gadu, jāsver vismaz 50 kg, jābūt veselam, izgulējušamies, paēdušam. „Tiek pārbaudīta asinsgrupa, spiediens un hemoglobīns. Pirms tam arī jāaprunājas ar ārstu, kurš nosaka, vai cilvēks var būt donors vai ne,” stāsta klientu reģistratore Austra Rozīte.
Gada laikā sievietes drīkst asinis ziedot četras, vīrieši – sešas reizes. Donoram pienākas atalgota atpūtas diena un donora paciņa. Ierodoties līdzi jāņem pase vai ID karte, jānorāda bankas konts, jo VAC pārskaitīs kompensāciju pusdienām – 4,27 eiro, plazmas ziedotājiem – 17,07 eiro, trombocītu donoriem – 28,46 eiro. Vairāk: www.vadc.lv.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: