Vārda dienu svin: Verners, Muntis
Trešdiena, 2018. gada 19. septembris, 21:37
+16° C, vēja ātrums 4.1 m/s, D-DR vēja virziens

Piena lopkopji jūt diskrimināciju

2015. gada 18. jūnijā, 13:12
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Piena lopkopji jūt diskrimināciju
Foto: Aivars Vētrājs
Biedrība Lauksaimnieku apvienība (LA) lūgusi valdības palīdzību, lai piena pārstrādes uzņēmumi pārtrauktu iepirkuma cenu diskriminēšanu.

Mūspuses zemnieki piekrīt, ka jau labu laiku piens tiek ražots par pašizmaksu vai pat zem tās. Nevienlīdzīgo situāciju rada tas, ka iepirkuma cena valstī atšķiras pat par 19 centiem kilogramā. Pēc LA valdes priekšsēdes Sandras Strickas teiktā,

lejupslīde Latvijā sākās pērn rudenī līdz ar piena pārprodukciju un Krievijas embargo.

Šogad maijā iepirkuma cena svārstījās no 14 līdz 33 centiem par kilogramu. Visvairāk krīzi izjūt nelielās saimniecības, izteikta prognoze par to likvidāciju. Visgrūtāk konkurēt ir 50 – 300 govju ganāmpulka turētājiem, no šīm saimniecībām lielie pārstrādes uzņēmumi un kooperatīvi pienu iepērk par iespējami zemāku cenu.

„Dzīvojam uz parādu piramīdas, kontrolējot situāciju,” saka SIA Renda valdes priekšsēdis Jānis Daģis. „Tas nozīmē, ka, tiklīdz ienāk nauda par pienu, tā tiek dzēsts degošākais parāds lielākajiem piegādātājiem.” Saimniecībā ir ap 300 slaucamo govju un 30 grūsnas teles. Slaukums tiek nodots SIA Piena partneri par 21 centu kilogramā. Tā ir vidējā cena valstī – piecreiz zemāka par ražošanā nepieciešamās dīzeļdegvielas cenu. „Negaidu un neprātoju, kā būs, ja situācija neuzlabosies. Jāstrādā,” norāda piensaimnieks. „Kāpināsim izslaukumu. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, jau tagad ir par 500 litriem dienā vairāk. Varbūt paliks pāri graudi – izdevīgi pārdosim un atkal kādu caurumu aizbāzīsim. Ja neiznāks tas, būs Eiropas nauda. Kaut kā jāsitas. Par likvidāciju, pat par ganāmpulka samazināšanu nevar būt ne runas! Arī palielināt govju skaitu nedomājam.”

 

Attēlā:

SIA Renda valdes priekšsēdis Jānis Daģis par spīti ieilgušajai nelabvēlīgajai situācijai nedomā piena ieguvi samazināt.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: