Vārda dienu svin: Austris
Pirmdiena, 2018. gada 22. janvāris, 04:39
-4° C, vēja ātrums 2.6 m/s, D vēja virziens

Meža labumu laiks

2016. gada 19. jūlijā, 15:37
Raksta autors: Vija Zariņa
Meža labumu laiks
Foto: Modris Rubenis
Kuldīgā darbojas vairāk nekā desmit ogu un sēņu uzpirkšanas punktu, Planīcas ielā vien to ir četri. Kurzemnieks iegriezās vienā – Planīcas ielā 25.

Sētā pie nojumes, zem kuras grēdās sakrautas melleņu un gaileņu kastes, sagaida saimniece Anita Silvestrova-Lasmane. Viņa piekto gadu ir SIA GMM Wood darbiniece: „Tā ir liela firma ar uzpirkšanas punktiem visā Latvijā.

Tagad ņemam tikai mellenes un gailenes, vēlāk arī brūklenes un dzērvenes.

Baravikas gan ne: ja dienu pastāv, tajās var iemesties kāds tārpiņš. Cik zinu, ogas ved uz Igauniju, šķiet, rūpnīcu Saarek, no kurienes tālāk tās saldētas nonāk pie saldējuma un citu piena produktu ražotājiem kā piedeva.”

Anitas alga atkarīga no iepirktā. Sezona sākas jūlijā un ilgst līdz oktobrim, visu nedēļu (arī brīvdienās) no 9.00 līdz 23.00 jābūt gatavai meža veltes pieņemt. Vakar melleņu cena bija 1,05 eiro/kg , bet gaileņu – 3 eiro/kg.

Cena svārstās atkarībā no iepirktā daudzuma. To nosaka darba devēji, bet nedaudz varu regulēt pati

atkarībā no tā, cik maksā konkurenti. Ogas ņemam, kādas atnestas no meža, bet es skaidroju, ka kopā ar čubiņām svars ir mazāks, jo tīras ogas ir smagākas. Cilvēki bieži vien iegriežas vairākās vietās, meklējot izdevīgāko cenu. No viņiem uzzinu, cik solījuši citi. Katrs jau mēģina pieturēt savus klientus, arī es – cenšos būt laipna, izturos godīgi.”

Līdz šim vasara bijusi devīga: melleņu raža ir bagātīga, pēdējās nedēļās nevarot sūdzēties arī par gailenēm. Ja vien uzlīs, sēņošana turpināsies. Anitas klienti lielākoties ir dažāda vecuma kuldīdznieki, kuri dzīvo daudzstāvu mājās un brīvajā laikā vai atvaļinājumā piepelnās, vācot meža veltes. Dzirdēts, ka daudz ogu esot Kabiles pusē. Pieredzējis lasītājs četrās stundās varot tikt aptuveni pie 40 kg melleņu.

 

Attēlā:

Anita Silvestrova-Lasmane meža labumu uzpirkšanas punktā Planīcas ielā 25 sver kārtējo melleņu pievedumu. Divas sievietes rīta cēlienā jau salasījušas piecus spaiņus.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: