Vārda dienu svin: Modris, Matīss, Mariss
Piektdiena, 2018. gada 21. septembris, 03:12
+17° C, vēja ātrums 2.6 m/s, D-DR vēja virziens

Uzņēmēji atbalsta darbaspēka nodokļu reformu

2017. gada 3. martā, 00:00
Raksta autors: Inese Opelta
Uzņēmēji atbalsta darbaspēka nodokļu reformu
Gan par nodokļiem, gan citām uzņēmējiem svarīgām tēmām notiek diskusija pie SIA "Amazone" galda.
Foto: Laila Liepiņa
Pēdējās dienās medijos daudz izskanējusī nodokļu reforma bija sarunu tēma arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LT RK) Kurzemes reģionālās padomes izbraukuma sēdē. Tā šoreiz notika SIA "Amazone" Padurē, piedaloties gan padomes locekļiem, gan uzaicinātajiem uzņēmējiem.
KO PAREDZ IZMAIŅAS

LTRK Kurzemes padomes vadītājs Jānis Vilnītis informēja, ka kamera kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) atbalsta Latvijas Bankas un Finanšu ministrijas virzīto nodokļu reformu, kuras nolūks ir mazināt darbaspēka nodokļus.
Būtiskākās izmaiņas būtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazinājums no 23% līdz 20%, vienlaikus palielinot neapliekamo minimumu minimālajai algai.

Tāpat tiek atbalstītas izmaiņas uzņēmuma ienākuma nodoklī (UIN), kas paredz 15% nomainīt pret 0 %, ja peļņa netiek sadalīta dividendēs. Izmaksājot dividendes, UIN par šo daļu tiek aplikts ar 20% likmi, savukārt IIN no dividendēm vairs netiek ieturēts. Šādas izmaiņas automātiski atceļ arī avansā maksājamo UIN, pret ko uzņēmēji jau gadiem daudz iebilduši.

Kā kompensācija šim samazinājumam akceptēts IIN pieaugums no kapitāla pieauguma (piem., īpašumu pārdodot) – no 15% līdz 20%, kā arī IIN no kapitāla no 10% līdz 20%, neskaitot dividendes (piem., procentu ienākumi, izīrēšana).

Attiecībā uz sociālajām iemaksām ir priekšlikums noteikt griestus 100 vidējo algu apjomā un atteikties no solidaritātes nodokļa. LTRK atbalsta arī to, ka 1% no sociālajām iemaksām būtu paredzēts iedzīvotāju veselības apdrošināšanai, bet nepieļaujot nekādu sociālā nodokļa paaugstinājumu šim mērķim.


LAI JAUNIEŠI MĀCĪTOS STRĀDĀT

LDDK Kurzemes koordinatore un SIA Durbes veltes īpašniece Evija Kopštāle iepazīstināja ar Izglītības ministrijas nolikumu Darba vidē balstītas mācības, kas paredz jauniešu darba praksi vienlaikus ar mācībām. Bet nav atrisināts jautājums par jauniešu mobilitāti (izdevumi ceļam uz prakses vietu, dzīvošana). Turklāt uzņēmējiem paredzēts neadekvāts birokrātisks slogs salīdzinājumā ar to, ko uzņēmums no valsts saņem.

Runājot par profesionālās izglītības praktisko daļu, Kuldīgas uzņēmējs Kaspars Bergmanis kategoriski iebilda pret to, ka pašvaldību vai valsts iestādes rada nevienlīdzīgu konkurenci vietējiem uzņēmējiem (mācīb ēdnīca, ražošanas cehi u.c.).
Ja mācību iestāde iedzīvotājiem pārdod preces vai sniedz pakalpojumus, tie nedrīkst būt lētāki par vidējo tirgus cenu.

Papildu ieņēmumus skolas vai tehnikumi varētu izmantot audzēkņu stipendijām, tehniskajam nodrošinājumam u.tml. K.Bergmaņa viedoklim pievienojās arī citi.

Par mazā biznesa nodokļu slogu (īpašumam, vieglajam auto) un lielo birokrātisko apgrūtinājumu pārdomas izteica krodziņa Klūdziņa saimnieks Guntis Stucers.


KAS BŪTU JĀANALIZĒ

LTRK pārstāvis J.Vilnītis iezīmēja tēmas, kuras vajadzētu papētīt: kā uzņēmējdarbību veicinājusi programma Altum, kā darbojas mikrouzņēmuma nodoklis, kā tiek ieviesta e-veselība. Izskanēja priekšlikumi darbnespējas lapas maksāt no valsts budžeta, sākot ar samaksas pirmo dienu, jo darba devēji piedzīvojuši situācijas, kurās cilvēks, kam izsniegta A lapa, faktiski nedēļu izmantojis citām vajadzībām vai pat nopļēgurojis.

Kā vēl vienu darbības virzienu J.Vilnītis minēja elektroenerģijas izmaksu samazinājumu lielajiem patērētājiem saistībā ar obligātā iepirkuma komponenti, jo drīz beigsies līgumi par atbalstu elektrības ražošanai koģenerācijā, kā arī radušās citas iespējas saistībā ar energoefektivitātes auditu.
Komentāri
Gunča Ķirseļsons Kotlete
2017. gada 3. martā, 17:43
Bergmanis būtu pēdējais, kuru vajadzētu uzklausīt šādos pasākumos. Cik reizes uztaisījis optimizācijas un cik daudzus uzmetis. Par to būtu vērts uzrakstīt, bet to kriminālziņu daļā būtu labāk rakstīt.
Pievieno jaunu komentāru: