Vārda dienu svin: Vanda, Veneranda, Venija
Svētdiena, 2018. gada 23. septembris, 07:28
+12° C, vēja ātrums 7.7 m/s, R-DR vēja virziens

Mūsu līdaciņas augs pie Likteņdārza

2017. gada 17. jūlijā, 00:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Mūsu līdaciņas augs pie Likteņdārza
Pelčos izaudzēto līdaku mazuļi Daugavā ielaisti iepretim Likteņdārzam Kokneses pagastā. Tā izpildīts šīs vasaras zivju pavairošanas plāns, plašie ūdeņi papildināti ar saimnieciski vērtīgu sugu, kurai, augot lielā biezībā, ir tieksme citus iznīcināt.
Foto: Jāņa Sprugevica arhīvs
Zinātniskā institūta BIOR zivaudzētavas Tome Pelču filiāles darbinieki uz Koknesi aizveduši un Daugavas ūdeņos izlaiduši 16 tūkstošus līdaku mazuļu.
Filiāles vadītājs Valdis Plaudis stāsta, ka tas darīts ikgadējā zivju resursu pavairošanas valsts programmā, ko īsteno Tome. Pēc šī plāna filiāles izaudzē noteiktu daudzumu dažādu zivju sugu kāpuru, smoltu vai mazuļu, kas tiek ielaisti zinātnieku izpētītās ūdenstilpēs, kur samazinājušās saimnieciski vērtīgas sugas. Tādas vietas ir Pļaviņu HES baseinā – cilvēka darbības un vides faktoru negatīvās ietekmes dēļ tur ekosistēma ir novājināta.

Pēc BIOR ziņām gal­­venās sugas valsts zivaudzētavās ir lasis, taimiņš, zandarts, vimba, līdaka, vēdzele, plaudis un upes nēģis. Vidēji ik gadu dabiskajās ūdenstilpēs resursu papildināšanai un atjaunošanai tiek izlaisti 12–26 miljoni zivju kāpuru, mazuļu un smoltu.

Pelču audzētavai uzticēts pavairot līdakas. Kāpuri iegūti pašmāju dīķos, kur tie auga lielā biezībā, un dažos mēnešos izaudzēti līdz 5 cm augumam un 3,5 g smagumam, kad var sākt pastāvīgu dzīvi. Kurzeme esot līdakām bagāta, turklāt šīs plēsēju sugas zivīm ir niķis vienai otru aprīt. Arī tāpēc bijis vajadzīgs dīķus nolaist un zivis pārvietot uz plašākiem ūdeņiem.
„Daugavā tās ielaistas iepretim Likteņdārzam. Lai arī tas bija valsts plānā, savā ziņā to var uzskatīt par dāvanu Latvijas simtgadē,” tā V.Plaudis. „Pēc pāris gadiem līdakas būs prāvā augumā un priecēs makšķerniekus Vidzemē.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: