Vārda dienu svin: Vanda, Veneranda, Venija
Svētdiena, 2018. gada 23. septembris, 09:28
+13° C, vēja ātrums 8.7 m/s, R-DR vēja virziens

Zaļā domāšana jau no mazotnes

2017. gada 24. novembrī, 08:00
Raksta autors: Maija Jankovska
Zaļā domāšana jau no mazotnes
Kuldīgas bērnudārzā "Ābelīte" tārpiņu grupas bērni ar Elzas Māras Rozevskas (trešā no labās) atnestajām izlietotajām baterijām. No kreisās: Jānis Čīma, kuram pieder pašreizējais dārziņa rekords (vienā reizē atnesta 30 kg kaste ar baterijām), Jēkabs Pēteris Kalniņš, kurš nes tās pakāpeniski, kolīdz kāda izlietota, kā arī citi grupas biedri: Jasmīna Paula Putniņa, Marta Vilmane un Nils Liepa.
Foto: Lāsma Reimane
„Nekas no tā, kas tiek darīts mazotnē, nepazūd. Pamati iesēžas un turpina attīstīties,” tā par paradumu savākt sadzīves lietas, ko nodot pārstrādei, saka Kuldīgas bērnudārza "Ābelīte" vadītājas vietniece Ilze Stieģele.
Ābelīte ir viena no tām izglītības iestādēm, kas iesaistījusies akcijā Tīrai Latvijai. Jau kopš tās sākumiem (kādus piecus gadus) te tiek vākta makulatūra. Pēc tam no akcijas organizatoriem dāvanā tiek saņemts pārstrādātais papīrs. Azartu rosina iekšēja sacensība starp bērnu vecākiem – ja izveidots saraksts ar to, cik kurš atnesis, daudzi cenšas izvirzīties tā augšgalā. Pēdējos divus gadus tiek vāktas arī izlietotās baterijas. Katrā grupā atrodas kastīte, kurā bērni tās var izbērt, un to darīt viņiem patīk – no Kurzemnieka redakcijas atvestās tajā pazūd ātrāk, nekā paspējam procesu nofotografēt.

Lai gan mazākie pagaidām īsti nesaprot, kādēļ dārziņā tiek vākta makulatūra un baterijas, tomēr svarīgi šo paradumu iedibināt pēc iespējas agrākā vecumā, jo izpratne nākšot pakāpeniski. Taču to, ka izlietotās baterijas nedrīkst mest atkritumu spainī, Kurzemnieka uzrunātie bērni saprot. Savukārt par makulatūru stāsta, ka tad var dabūtu papīru, uz kura zīmēt, piemēram, kaut ko skaistu mammai dzimšanas dienā.

Līdzās izejvielu vākšanai akcijā laiku pa laikam tiek organizēti konkursi. Šīgada tēma – ko var pagatavot no kartona kastēm. Tārpiņu grupa, piemēram, ierastā Adventa kalendāra vietā šogad Ziemassvētkiem taisīs kartona kamīnu, pie kura katrs bērns varēs pakārt savu zeķīti pārsteiguma dāvanām – gluži kā filmās.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: