Vārda dienu svin: Daiga, Dinija
Otrdiena, 2018. gada 16. oktobris, 11:15
+12° C, vēja ātrums 2.1 m/s, D-DA vēja virziens

Realitātes sazobe ar ideju

2016. gada 31. maijā, 14:33
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Realitātes sazobe ar ideju
Foto: Modris Rubenis
„Mani darbi vienmēr balstās realitātes vērojumā, tomēr vajadzīga arī sazobe ar ideju – kas, kāpēc, par ko tas ir. Gleznā apvienojas acīm redzamais un tas, kas galvā,” tā par savu daiļradi saka rīdzinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) pasniedzējs Andris Eglītis.

Piektdien Kuldīgas mākslinieku rezidences galerijā (Pils ielā 2) atklāta viņa darbu izstāde Pāreja, kas līdz 3. jūlijam būs apskatāma no ceturtdienas līdz svētdienai 11.00–18.00. Par koncepciju autors saka: „Tā ir pāreja no plaknes uz telpu, no priekšmetiskā uz abstrakto, no reālā uz virtuālo, no vērojuma uz vēstījumu, no materiālā uz nemateriālo, no banālā uz skaisto, no krāsotas virsmas uz pabeigtu gleznu, no mehāniska izstrādājuma uz rokas un acs jutīgumā balstītu veidojumu.”

A.Eglītis uzsver, ka šī izstāde ir darbu cikls, kam viņš gatavojies diezgan ilgi: 

Zemes darbu sērijā man bija interese par materialitātes un attēla attiecībām, un šeit ideja ir līdzīga – telpas un plaknes, realitātes un abstrakcijas attiecības. Tikai izpausme katru reizi atšķirīga.”

A.Eglītis vada LMA topošo gleznotāju plenēru: „Šogad tam ir divas daļas. Pirmā, kas jau sākusies, ir 1. un 2. kursa prakse, bet pēc tam tāda būs vecākajiem kursiem un maģistrantūrai kopā ar franču un zviedru studentiem – tā vairāk būs vērsta uz domu apmaiņu.”

Par Kuldīgu Andris saka: „Tā ir paraugpilsētiņa. Lai negleznotu pastkartes, māksliniekam jāsaprot, ko ar to iesākt. Jauniešiem plenēra pamatuzdevums ir attīstīt glezniecības valodas prasmi.

Glezniecībā amatniecība ir diezgan cieši piesaistīta domāšanai.

Plenēra mērķis ir arī meklēt mūsdienīgus, laikam un telpai atbilstošus izteiksmes veidus. Glezniecība attīstījusies gadsimtiem, un katra nākamā paaudze ietekmējas no iepriekšējās, vai nu vērtējot, vai noliedzot. Mūsdienās nav vienotas, dogmatiskas patiesības – to ir daudz. Katram jāsaprot, kas kuram piemērots un derīgs. Tā ir šodienas pasaules situācija: nav vienas taisnības, visiem viedokļiem jāsadzīvo.”

 

 

Attēlā:

Rīgas gleznotājs Andris Eglītis uz Kuldīgu atvedis izstādi Pāreja, kas būs skatāma līdz jūlijam.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: