Vārda dienu svin: Ritma, Ramona
Piektdiena, 2018. gada 20. jūlijs, 11:56
+24° C, vēja ātrums 3.6 m/s, R-ZR vēja virziens

Ražas svētki kā sendienās

2016. gada 13. septembrī, 15:44
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Ražas svētki kā sendienās
Foto: Aivars Vētrājs
Leijerkastes skaņas mijas ar tautas mūziku un dziedājumiem, gaisā virmo lauku labumu aromāts, un ļaudis iepazīst apkūlību un ne tikai šo seno darbu iemaņas – tāda gaisotne Padures klēts pagalmā valdīja sestdien, 10. septembrī. Pagastā ražas svētki tiek svinēti piekto gadu, bet šis ir otrais, kad centrālais notikums ir īstas kuļmašīnas iedarbināšana.

Atmiņas un nostalģija
„Mums, padurniekiem, šie svētki ļoti patīk – tieši tā atmosfēra,” stāsta Dzintra Šefanovska, kura dzīvo blakus Padures klētij. „Nāku katru gadu. Mašīntalka – tas ir tik romantiski! Tās ir atmiņas. Šie ir īpaši svētki.”
Arī kuldīdznieki Austra un Ilmārs Šternbergi atbraukuši, jo gribējuši redzēt, kā darbojas kuļmašīna. „Jaunībā paši ar tādu esam strādājuši, tādēļ likās interesanti redzēt, kā to iedarbinās. Tāda nostalģiska noskaņa pārņem šajā pasākumā. Izstaigājām klē-                           ti – nemaz nezinājām, ka te tāda ir, apskatījām izstādes. Mums viss patīk,” stāsta sirmgalvji.
Arī kuldīdznieces Sandra Skujiņa un Jolanta Dala atzina, ka lielāko interesei raisījusi kuļmašīna: „Kā tāda darbojas, to tikai filmās var redzēt. Nu redzam pašas. Laiks ir skaists – kādēļ lai neatbrauktu? Mums patika folkloras kopas uzstāšanās, izstaigājām klēti. Lai arī neesam pirmo reizi, tomēr ir interesanti.”

 

Tehnika tiek papildināta

 

Padures klēts pagalmu pieskandināja Liepājas folkloras kopa Atštaukas, Kuldīgas senioru apvienības Rumbiņa akordeonistu ansamblis Atmiņas, Kuldīgas deju kopa Bandava, Ēdoles kultūras nama kolektīvi, spēlēja Suitu dūdenieki. Varēja noskatīties Snēpeles amatierteātra izrādi Jaunsaimnieka līgavas, bet vakara izskaņā uzstājās populārā muzikālā apvienība Raxtu raxti no Rīgas.
„Šogad ar mākslinieciskajiem kolektīviem latiņu esam pacēluši augstu,” uzskata pagasta pārvaldes vadītāja Brigita Lange. „Prieks, ka apskatei varam piedāvāt vēl divus apkūlību priekšmetus: graudu vētījamo mašīnu Imanta un kūlīšu sējēju. Tos mums pavisam nesen izdevies iegādāties, jo pasākuma iniciatore un galvenā organizatore Alise Volanska biedrības Padure vārdā rakstīja projektus.”

 

Kā no pārpilnības raga

 

Klētī bija aplūkojama lietišķās mākslas izstāde Padures vēstures apcirkņi un Kuldīgas novada muzeja fotoizstāde Labības vākšanas un kulšanas tradīcijas Kuldīgas apkārtnē 20. gs. 1. pusē.
Pagalmā tirdziņā varēja iegādāties mājražotāju vīnu, sieru, Padures mazpulcēnu audzētos dārzeņus un citus labumus. Plaša izvēle arī no keramikas, metāla un vietējo audēju krāsainajiem izstrādājumiem. Varēja izjāt ar poniju un zirgu.
Tika demonstrēts, kā agrāk veļa mazgāta ar sārmu, kas iegūts no pelniem, kā kafija gatavota no cigoriņiem. Bērnu rotaļu laukumā varēja staigāt ar ķekatām un iesaistīties citās seno laiku rotaļās, bet pīšanas darbnīcā izgatavot kādu darinājumu no salmiem.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: