Vārda dienu svin: Vanda, Veneranda, Venija
Svētdiena, 2018. gada 23. septembris, 05:39
+12° C, vēja ātrums 8.2 m/s, D-R vēja virziens

Balle visiem vecumiem

2018. gada 15. augustā, 00:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Balle visiem vecumiem
Lai arī Kuldīgas Pilsētas estrādē sanākušo nebija daudz, jautrības netrūka. Priekšplānā jautrā dejā griežas Dagnija un Atis Dīriņi.
Foto: Aivars Vētrājs
Latvijas simtgades zaļumballē 100 dienas pirms valsts dzimšanas dienas, lietum ik pa laikam klīdinot dejotājus, mūspusē lustējās arī Alsungā, Skrundā, Kuldīgā un Vārmē.
Zaļumbaļļu tradīcija Latvijā zināma kopš 19. gadsimta otrās puses, kad, dibinoties biedrībām un dažādām sabiedriskām organizācijām, arvien vairāk notika izrīkojumi brīvā dabā. Ļaudis sanāca kopā parkos, birzīs, upju līčos, pļavās, gravās, pilskalnos un pilsdrupās. Līdz Otrajam pasaules karam zaļumballes notika teju katru nedēļas nogali, parasti sestdienās pēc darba, bieži vien svētdienās un dažādos svētkos, rakstīts starpnozaru mākslas grupas Serde izdotajā tradīciju burtnīcā Zaļumballes. Pēckara gados tās rīkoja kolhozi.

„Īsta zaļumballe ir tāda, kā padomju laikos svinēja Jāņus. Klāts galds, mūzika un dejas līdz rītam,” atceras Atis Dīriņš, viens no balles apmeklētājiem sestdien Kuldīgā. Viņš ar sievu Dagniju bieži uz tām neejot, bet, ja esot iespēja, izmantojot. Dīriņi atzīst, ka zaļumballes rīkošana visā Latvijā ir labs veids, kā svinēt valsts dzimšanas dienu, bet labākas tās tomēr esot bijušas agrākos laikos, kad zem kājām dejotājiem bija zāle, nevis glīts asfalts.

Mārīte Reiha uz savu pirmo zaļumballi gājusi pēc astotās klases. Toreiz tās notikušas ik nedēļas nogali, un joprojām viņai šķiet, ka tām piemērotākā ir kādas lauku kapelas mūzika. „Neesmu tajā vecumā, kad būtu pa ballēm jāstaigā, bet zaļumballēs vienuviet var priecāties visi vecumi, tādēļ arī es esmu šeit,” saka M.Reiha.

17. augustā 20.00 valsts simtgades zaļumballe būs arī Padures muižas parkā. Tajā spēlēs grupa Zelta kniede.
Komentāri
iks
2018. gada 22. augustā, 13:28
Līdz rītam, tas ir ļoti prasti!
Kulturāli cilvēki 3, augstākais 4 stundas un ir pietiekoši.
Pievieno jaunu komentāru: