Vārda dienu svin: Modris, Matīss, Mariss
Piektdiena, 2018. gada 21. septembris, 11:43
+22° C, vēja ātrums 4.1 m/s, D-DA vēja virziens

Karpu filometroze

2018. gada 28. maijā, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Karpu filometroze
Foto: Laila Liepiņa
„Maija beigās karpu audzētāji var sastapties ar ļoti nepatīkamu atradumu – sarkano tārpu zem zvīņām jeb karpu filometru. Ar filometrozi slimo galvenokārt karpas, sazani un to hibrīdi,” skaidro Pelču zivaudzētavas veterinārārste Olga Revina.

Olgas Revinas arhīva foto


„Uzreiz jāsaka – parazīts nav bīstams cilvēkam, taču tas bojā zivs izskatu un būtiski ietekmē tās veselību. Slimas karpas augšanā atpaliek, kļūst mazkustīgas, novārdzinātas. Mazuļiem ar peldpūšļa iekaisumu novēro kustību koordinācijas traucējumus.

Parazītam ir interesants attīstības cikls. Tās, ko redzam, ir filometras mātītes, kas ūdenī izdala dzīvus kāpurus. Tie attīstās starpsaimniekā, sīkajā ūdens vēžveidīgajā – ciklopā. Vasarā, ciklopus apēdot, zivs uzņem filometru kāpurus, un tie sāk migrēt pa ķermeni uz peldpūsli, izraisot tā iekaisumu. Peldpūslī kāpuri nobriest un notiek apaugļošanās. Tad tēviņi paliek peldpūslī, kur dzīvo vēl 3–4 gadus, savukārt apaugļotās mātītes migrē uz zvīņu kabatiņām. Visu rudeni un ziemu tās pavada zem karpu zvīņām, kur attīstās parazīta kāpuri.

Ziemā nozvejotai karpai zem zvīņām atrodami sarkani tārpi, kas bieži izskatās pēc asins recekļiem. Pavasarī, kad ūdens sasniedz 16–17°, mātītes pārplēš zvīņu kabatiņu un izdala kāpurus – mēs varam redzēt 10–16 cm garu tārpu.

Sliktākais ir tas, ka ar slimības ierosinātāju ļoti grūti cīnīties un ārstēšana faktiski nav iespējama. Slimas zivis kategoriski nedrīkst atstāt nārstot. Dīķus, kuros slimība konstatēta, nolaiž un dezinficē, ieteicams tos vasarot un ziemot.”


Filometras attīstības ciklsKomentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: