Vārda dienu svin: Urzula, Severīns
Svētdiena, 2018. gada 21. oktobris, 11:25
+5° C, vēja ātrums 1 m/s, Z vēja virziens

Saruna ar Saeimas deputāti – divatā

2013. gada 22. augustā, 20:00
Raksta autors: Dina Poriņa
Saruna ar Saeimas deputāti – divatā
Foto: Aivars Vētrājs
Uz Saeimas deputātes Ivetas Grigules (Zaļo un Zemnieku savienība – ZZS) tikšanos ar iedzīvotājiem, kas pirmdien dienas vidū bija plānota Kuldīgas novada domē, atnāca vienīgi lauku attīstības konsultante, īvandniece Inese Blūma, kurai bija, ko sacīt par ļaužu vajadzībām.

Kas laukos būs svarīgākais?

„Lauki kļūst tukši. Var jau prasīt lielākus tiešmaksājumus. Ja cilvēks nopērk desu, mētelīti vai televizoru, viņš uzlabo sev dzīvi. Bet kādas turpmāk būs Eiropas atbalsta prioritātes?” vaicāja I.Blūma. I.Grigule atbildēja, ka esot iecere naudu ražošanas modernizācijai dalīt ne vairs pa reģioniem, bet 50 – 60 miljonus mazajiem un vidējiem ražotājiem, trīsreiz vairāk – lielajiem. Taču I.Blūma apliecināja I.Grigules bažas, ka apsaimniekotā platība šādai proporcijai neatbilst – mazie zemnieki apstrādā lielāku teritoriju. Lauku konsultante arī norādīja, ka mazajiem zemniekiem pieteikšanās ir pārāk sarežģīta un kontrolētāju pārāk daudz. Jāatbalsta arī lietotas tehnikas iegāde, tad ieguldījums ir adekvāts saimniekošanas vērienam, sacīja I.Blūma. Kā norādīja I.Grigule, cik pieejami būs kredīti zemes iegādei, skaidrāks kļūs septembrī, kad Saeima apspriedīs nākamā gada budžetu. Cerams, nebūšot mazāk par šī gada 10 miljoniem.
Zemkopības ministrija pašlaik iz-strādājot vadlīnijas, tāpēc lauku ļaudīm vajag rakstīt konkrētus ieteikumus – jo vairāk bombardē, jo lielāka cerība ko panākt, aicina deputāte. Kā piebilda I.Blūma, „lieli zemnieki arī vajadzīgi, bet jābūt samērībai, un mazās saimniecības jāsaglabā visiem spēkiem – ja tās sevi pabaro, tad nenoslogo sociālo budžetu un kopj dzīves vidi”.

 

Cilvēki lūdz ierosināt

Eiro nākamgad būs realitāte, samiernieciski secina deputāte, dedzīga lata aizstāve. Taču Latvijas Bankai vajadzētu piecus gadus nacionālo valūtu glabāt. Tāda prakse esot arī Vācijā un Igaunijā. Uz to aicinot cilvēki, un tāds likumprojekts Saeimā jau iesniegts. Tāpat iedzīvotāji dažādos novados rosinot pārtraukt tirgot uzturēšanās atļaujas un radīt iespēju, ka prezidentu ievēl tauta, stāsta I.Grigule. Valdībā esot iestrēdzis likums par valsts rezerves zemju uzturēšanu, tas svarīgs visām pašvaldībām.

 

Naudas vairāk, bet tik un tā nepietiek

Kad Saeima pēc vasaras atsāks darbu, visaktuālākā būs budžeta apspriešana, skaidro I.Grigule. (Valdība nupat vienojās, kā mazināt darbaspēka nodokļus – aut.) Bet diezgan droši, ka nodoklis augšot autogāzei. Neiepriecinot Ministru prezidenta informācija, ka autoceļu fonds būs vēl par 4 – 5% mazāks. Visam naudas nepietiek, turklāt budžeta deficītu valdība grib mazāku par 1%. ZZS nav saņēmis atbildi, vai kaut minimāli turpināsies pensiju indeksācija. Sabiedriskajam transportam plānots vismaz tikpat, cik šogad.
Labā ziņa – no naudas ārkārtas gadījumiem atrasti skolotājiem pietrūkušie seši miljoni. Taču īpaši laukos skolēnu skaits un pedagogu slodze turpmāk vēl neskaidra. „Es pārstāvu ZZS (I.Grigule ir bezpartijiska – aut.), bet būsim godīgi: ministres Tatjanas Koķes reforma Nauda seko bērnam nav īstenojusies, kā gaidīts. 2011. gadā sākām aprēķinus, kā šo modeli pārveidot, bet tad jūs mūs (Saeimu – aut.) atlaidāt.”

 

Drošība – zem katras kritikas

Policistiem un ugunsdzēsējiem nākamgad naudas plānots tikpat, cik šogad. Taču ar drošību, ar Valsts policijas darbu un iespējām esot kļuvis kritiski, par to I.Griguli informējis arī Kabiles pagasta pārvaldnieks Tālvaldis Bergmanis, kad deputāte un Latvijas Zemnieku savienības Kuldīgas nodaļas vadītāja Vineta Ķine pirmdien tikušās ar vietējiem biedriem. Viņi savu satraukumu paudīšot arī rakstiski, un Saeimas pārstāve solīja drošības tēmu aktualizēt dažādos veidos.

 

Tikties ir darbs

Satikties ar iedzīvotājiem ir tāds pats Saeimas deputāta pienākums kā darboties komisijās un plenārsēdēs, piebilda I.Grigule. Pērnvasar viņa apbraukājusi Zemgali, šovasar pievērsusies Kurzemei, todien devās vēl uz Saldu. Nākamgad pirms Saeimas vēlēšanām uz Zemgali, kur balotēsies atkal, speciāli vairs nebraukšot, bet kurzemniekus u.c. apmeklēt būšot gatava.

Attēlā: Saeimas deputāte Iveta Grigule (pa kreisi) vietējo ļaužu vēlmes pārrunā ar Kuldīgas novada lauku konsultanti Inesi Blūmu.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi