Aizvērt

„Mūsu darbs ir ļoti novērtēts”

2020. gada 17. aprīlī, 04:22
Raksta autors: Inguna Spuleniece
„Mūsu darbs ir ļoti novērtēts”
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārsta palīdze Inga Tauriņa pirmajā darbdienā teltī pie Infektoloģijas centra Rīgā no cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar Covid-19, paņēmusi 180 uztriepju. Viņa smaida: jābūt laipnai, ar psiholoģes iemaņām, lai gan mazu, gan lielu pierunātu uz analīzēm, kas nav visai patīkamas. Savukārt medicīnas asistente Sendija Balode ir priecīga mācīties no pieredzējušiem kolēģiem.
Foto: Alberts Dinters
Kurzemē un Vidzemē pagaidām Covid-19 dēļ pašizolācijā vai slims nav neviens Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieks. Riskantā darba dēļ tagad var labi nopelnīt, uzskata Kurzemes reģionālā centra vadītāja Inese Ozoliņa un stāsta, kā dienests strādā Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novadā.
Tērpam – 40 minūšu

„Palielinātas slodzes nav. Iepriekš Kurzemē diennaktī visām 27 brigādēm bija vidēji 130 izsaukumu, tagad 90. Domājam, ka cilvēki kļuvuši uzmanīgāki, varbūt baidās, ka varam būt invazīvi. Arī mediķi ir cilvēki, un brigādes sākotnēji satraucās, kad aizdomās par Covid-19 sūtīja pie tiem, kuri atbraukuši no ārzemēm. Ģērbāmies spectērpos, un tas prasīja 40 minūšu. Tagad, tie, kuri brauc biežāk, ir iemanījušies. Kuldīgas atbalsta centra brigādes apkalpo Alsungas, Skrundas, Kuldīgas, Aizputes, Kandavas un Saldus novadu. Izsaukumi mazinājušies visur.

Četrām Kuldīgas, Alsungas un Skrundas brigādēm tādu izsaukumu, uz kuriem jābrauc pilnā ekipējumā, nav bijis vairāk par sešiem, divi bija uz Saldus novadu, un viss tiek uzvilkts un novilkts Kuldīgā. Protams, arī citos  izsaukumos strādājam paaugstinātā aizsardzībā – ar ķirurģiskajām maskām, cimdiem un aizsarglīdzekļiem,” skaidro I.Ozoliņa.

Viņa uzsver: ja cilvēki redz, ka pie mājas piebrauc ātrā palīdzība un mediķi ir īpašajos tērpos, tas nenozīmē, ka tur ir pacients ar jauno vīrusu. Tas domāts brigādes aizsardzībai, jo nākas braukt gan pie tiem, kuri ir pašizolācijā, gan pie pacientiem ar pneimoniju, kuri tiek pārvesti uz Ventspili. No vakardienas ārkārtas Kuldīgas brigāde plānveidā braukā uz visiem Kurzemes pansionātiem testēt iemītniekus.


Kam pienākas piemaksas

Jautāta par piemaksām mediķiem, kuri strādā saskarē ar Covid-19 slimniekiem, I.Ozoliņa uzskata, ka diferencētais dalījums ir pareizs. „50% tiešām pienākas tiem, kuri ir tiešā kontaktā. Mūsu ārsta palīdze Inga Tauriņa Rīgas teltīs strādājusi vismaz 15 reizes – vistiešākajā saskarē. Viņa labprāt pieteicās, kad Rīgas kolēģiem bija vajadzīga palīdzība.

Tiem NMPD darbiniekiem, kuri sociālajos tīklos pauž viedokli, ka viņi nav novērtēti, gribu iebilst: mūsu darbs ir ļoti novērtēts, salīdzinot ar citiem iedzīvotājiem. Beidzot arī mūsu dienestā var nopelnīt labas algas. Par risku vien ir 25% piemaksa. Visām brigādēm, kurām tieša kontakta nav, bet varēja būt, ir klāt 5% par nostrādātajām stundām. Ārkārtējā situācijā mēnesī ir atļautas 230.

Manuprāt, ja cilvēks iet mācīties medicīnu, tad viņam jāsaprot, ka šis ir misijas darbs, turklāt sabiedrības novērtēts. Mediķiem vienmēr būs risks un grūtums, bet katrs, kurš to izvēlas, zina, uz ko iet. Tas ir līdzīgi kā izmācīties par tankistu, bet teikt: „Tikai nesūtiet mani karā!””
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Pasaulē atkal jauni Covid-19 uzliesmojumi. Vai Latvijā:
cilvēki ir uzmanīgi un piesardzīgi;
zaudējuši modrību
uzvedas atbilstoši valdības noteiktajam;
pārkāpj distancēšanās noteikumus;
cilvēki būtu stingrāk sodāmi;
valdībai būtu jāpievelk groži;
policijai stingrāk jāuzrauga pulcēšanās pārkāpumi;
sodiem jābūt bargākiem.