Aizvērt

Visu laiku ir, ko darīt

2019. gada 2. augustā, 00:00
Raksta autors: Elīna Elza Kļava
Visu laiku ir, ko darīt
Pelču saimniecībā "Dambi" nometnē bez telefoniem – bērni un skolotāja Laine Beķere radošajā nodarbībā.
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
Ideja nometnei „„Gadžetiem*” brīvdienas – par veselu, sportisku un radošu jaunieti!” Pelču saimniecībā Dambi radusies tādēļ, ka vecāki lielākoties nezinot, kā cīnīties ar bērnu atkarību no viedierīcēm, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) medicīnas studente Laine Beķere, viena no organizatorēm un radošajām skolotājām.
Nometne paredzēta bērniem no 1. līdz 6. klasei, un tās vadītāja ir Zane Pelčere, RSU mācību darba uzskaites analītiķe studiju programmu administrēšanas nodaļā.


PATĪK ŪDENS ATRAKCIJAS

Nometnē piedalās arī desmitgadīgā Anna Rieta no V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas un 11 gadus vecā Jete Alvīne Cērpa no Siguldas pilsētas vidusskolas. Annai visvairāk paticis spēlēt badmintonu, Jetei – dzīvot teltīs, būt ūdens tuvumā un jaukā sabiedrībā.

Anna nometnēs bijusi gandrīz visu vasaru, savukārt Jetei šī esot otrā. Jete atnākusi tāpēc, ka uzaicinājusi māsīca Laine, un domā, ka te ir labi. Pirms diviem gadiem bijusi līdzīgā. Šai vasarai Jetei plānu vairs neesot, bet nākamgad gribētu piedalīties atkal. Anna iepriekš bijusi skautu un skolas nometnē. Mamma viņu pieteikusi vēl augustā Īvandē.

Meitenes uzskata, ka jāpiedalās, lai aktīvi darbotos un nesēdētu telefonos. Šeit ir aktīvs un radošs dzīvesveids bez telefoniem, un tas iepriecina, jo visu laiku ir, ko darīt. Jete ļoti ilgojas pēc vecākiem, tādēļ priecājas par iespēju viņiem piezvanīt, piemēram, vakaros. Meitenēm visvairāk patikušas ūdens atrakcijas, kā šļūkšana pa slapju plēvi. Kad lijis lietus, bijušas nodarbības zem telts jumta. Sākumā izstāstīti noteikumi: ja tos pārkāpj, tad tiek krāti soda punkti. Ja tie ir trīs, bērnam jādodas mājās. Pagaidām neviens vēl prom neesot devies.


LAI PAŠIEM INTERESANTI UN BĒRNIEM IDEJAS

L.Beķerei šī ir pirmā nometne, tāpēc neliels uztraukums – daudz kas nav izmēģināts. Bet pagaidām šķietot, ka viss ir labi, bērni jūtoties ērti un pietiekami nodarbināti, lai nerastos vēlme ņemt rokās telefonus. Ja viņiem trūkst enerģijas radošajiem darbiņiem, tiek piedāvāta aktīva izklaide. No vienas puses, bērnu nevarot nošķirt no visām ierīcēm, jo tad viņš neintegrētos vienaudžu vidē, bet, no otras puses, trīs vasaras mēnešos vajag pabūt tur, kur telefons ir tikai pusstundu dienā, lai vecākiem paziņotu, ka viss kārtībā.

L.Beķere stāsta, ka nometnes organizēšanā iesaistītajiem palaimējies ar Kuldīgas novada pašvaldības finansējumu – neesot vēl ievērojuši šo ziņu, kad viņiem jau zvanījuši pirmie vecāki un pastāstījuši. Šogad bijis maz nometņu sākumskolas vecumam, kurās būtu nevis specifiska grupa, bet varētu pieteikties jebkurš. Vecāki bijuši priecīgi, pirmajās divās trīs nedēļās izveidota grupa ar 25 bērniem, daži pat palikuši aiz svītras. Ģimenes, kuru bērni nometnēs piedalījušies jau agrāk, to uztver mierīgi, bet esot arī satrauktie, jo piecas naktis jāpaliek teltī.

Pirmā diena bijusi vissatrauktākā, jo nometnes teritorijā daudz ūdens, katru dienu bērni tiekot vēroti – baros jau visādas idejas gadoties. Te strādā četri audzinātāji, tātad katram jāpieskata pieci līdz septiņi bērni. Pārsvarā visu dienu ir nodarbības, bērni plunčājas seklā dīķī, brīvajā laikā var spēlēt sporta spēles. Ik pa laikam gadoties arī pārkāpumi, un kādam pasprūkot kāds lamu vārds, bet tāpēc izveidota soda punktu sistēma: viens punkts – brīdinājums; divi – pārrunas ar vecākiem; trīs – ceļazīme uz mājām. Bērni no tā baidoties, bet dažiem žiperīgākajiem pa punktam jau piešķirts.


AICINĀJUMS UN PIEDZĪVOJUMS

Lielākā daļa skolotāju ir studenti, līdz ar to vasara brīvāka. Ierosinājums rīkot nometni nācis no Dambos dzīvojoša jaunieša, tad izdomājuši uzrakstīt projektu. Lainei patīk strādāt ar bērniem, kādu laiku viņa bijusi deju skolotāja. Nometni studenti rīkojuši tāpēc, lai pašiem vasara interesantāka, lai pieskatāmajiem dāvātu dzīves mācībiņas vai idejas radošiem darbiem. Vecuma grupa diezgan plaša, tādēļ arī studentiem interesanti un jautri. L.Beķere: „Strādāt ar bērniem ir aicinājums un piedzīvojums, un pārbaudījums.”

Vecāku līdzmaksājums par sešām dienām ir 30 eiro. Skolotāji uzskata, ka tā ir diezgan draudzīga maksa, vecāki pat bijuši pārsteigti. Ar šo summu varot segt visas vajadzības. Laine cer šo darbu turpināt. Saimniecība Dambi, pēc viņas domām, ir ideāla vieta, kur pieskatīt bērnus, arī diezgan izolēta no pilsētvides. L.Beķere iesaka vecākiem bērnus nometnēm pieteikt laikus.


* Angļu val. gadget – sīkrīks; ierīce
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: