Aizvērt

Izsniedz modernizētas ID kartes

2019. gada 4. septembrī, 08:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Izsniedz modernizētas ID kartes
Šonedēļ Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sākusi izsniegt jauna parauga personas apliecības jeb identifikācijas kartes (ID).
Tām ir divreiz ilgāks derīguma termiņš, jauni drošības elementi, neierobežots e-parakstu skaits, kā arī krāsains apliecības īpašnieka foto. ID kartēm ir caurskates logs ar sejas attēlu. Plānots, ka e-paraksts un elektroniskā identifikācija nākotnē darbosies bezkontakta vidē, tā paverot plašākas iespējas lietot mobilās ierīces. Turpmāk personas apliecība būs papildināta ar personvārda ierakstu citas valodas oriģinālformā, kā arī citām niansēm, kas dokumenta izskatu nedaudz mainīs.

PMLP Kuldīgas nodaļas vadītāja Iveta Štāle stāsta, ka pirmo jaunā parauga ID karti saņēmusi sieviete, kura pēc laulībām mainījusi uzvārdu. „Cilvēki interesējas par ID kartēm un to priekšrocībām. Citi speciāli gaidīja jaunā parauga apliecības, jo vienlaikus ir derīgs otrs personas dokuments – pase. Citi iztiek tikai ar ID karti, ja neplāno ceļot uz valsti, kas to kā personas dokumentu neatzīst. Vairāk šo karti izņem jauni cilvēki, jo tā ir ērtāka. Vecāki ļaudis pieraduši pie pases.”

Likums paredz, ka cilvēkam pēc 15 gadiem jābūt vismaz vienam derīgam dokumentam: pasei vai personas apliecībai. Var izvēlēties abus. Tie jāmaina, ja iepriekšējie kļuvuši nederīgi vai tajos mainījusies informācija.

Latvijā ID karti lieto 46% iedzīvotāju, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas šīgada aptauja. Lielākais pieaugums tās izmantošanā novērots jauniešiem 18–24 gadu vecumā, bet vismazāk karti lieto cilvēki no 64 gadiem un vecāki. No 2023. gada ID karte būs obligāta visiem, savukārt pase būs kā izvēles vai ceļošanas dokuments.

Valsts nodeva par dokumenta izsniegšanu mazāk nodrošinātajiem (bērniem līdz 20 gadiem, pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti) samazināta no 7,11 līdz pieciem eiro. Citiem summa noapaļota uz augšu – no 14,23 eiro līdz 15. Parastā kārtībā apliecību izsniedz desmit darbdienās, paātrinātā – divās dienās, bet dārgāk. Mainījusies arī nodeva par pases izsniegšanu atsevišķām iedzīvotāju grupām un pakalpojumu veidiem.
Komentāri
Pilson
2019. gada 5. septembrī, 16:54
Kad Kuldigas pmlp filiale jautaju, kad bus jauna veida apliecibas, atbildeja ka nezinot, pec bet re viss zinams, paldies par laipnibu!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds būtu labākais novadu reformas variants?
Kuldīgas novads kopā ar Skrundas un Alsungas novadu.
Apvienots Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novads un Jūrkalnes pagasts.
Kuldīgas novads kopā ar Skrundas novadu.
Kuldīgas novads kopā ar Alsungas novadu un Jūrkalnes pagastu.
Alsungas novads apvienots ar Gudenieku un Jūrkalnes pagastu.
Lai viss paliek, kā ir tagad.
Man pilnīgi vienalga, tāpat nekas nemainīsies.
Kurzemnieks Horoskopi