Aizvērt

Bibliotēkas – pārmaiņu aģenti

2019. gada 6. septembrī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Bibliotēkas – pārmaiņu aģenti
Vispasaules bibliotēku un informācijas kongresa laiks sakrita ar Baltijas ceļa 30. gadadienu. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas delegācija vienojās atceres pasākumā pie ieejas konferenču centrā Atēnās.
Foto: Dainas Girvaites arhīvs
Pasaule atrodas pārmaiņu priekšā, sabiedrībai jāmainās līdzi, un bibliotēkai šajā procesā ir nozīmīga loma – vienot, izglītot, mainīt attieksmi pret resursu izmantošanu un citām svarīgām lietām.
Tādas atziņas izskanēja Vispasaules bibliotēku un informācijas 85. kongresā Grieķijas galvaspilsētā Atēnās, kur piedalījās Kuldīgas galvenās bibliotēkas vadītājas vietniece, Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) valdes locekle Daina Girvaite. No biedrības brauca septiņi cilvēki, un D.Girvaite to pārstāvēja ar tiesībām balsot ģenerālajā asamblejā. Vēl bija delegācijas no Latvijas Nacionālās bibliotēkas u.c. iestādēm.


PASAULĒ VISLABĀKĀ – HELSINKU OODI

Starptautiskā Bibliotēku asociāciju federācija ik gadu kongresu rīko citā pilsētā. Gada lielākā speciālistu tikšanās pulcēja 3500 dalībnieku no vairāk nekā 130 valstīm. D.Girvaite: „Ap 500 runātāju uzstājās 250 sesijās un 30 ātro sarunu sesijās – tās ir piecu minūšu uzstāšanās par nozarei aktuālu tēmu, jaunu ideju. Bibliotēkas par saviem pakalpojumiem un jaunajām idejām izveido plakātu. Šogad prezentācijā piedalījās 200 plakātu, autori stāstīja, kas tajos redzams, atbildēja uz kolēģu jautājumiem. Šogad pirmo vietu ieguva lietuvieši. Savukārt par vislabāko jauno bibliotēku pasaulē atzīta Helsinku bibliotēka Oodi, kurā nesen pieredzes apmaiņā bija arī mūsu kolēģes.”

D.Girvaite uzsvēra, ka ir iegūts daudz iespaidu, dibinātas jaunas attiecības: „Īpaša sadarbība mums bija ar Krievijas Bibliotēku asociāciju. Piedalījāmies vakarā, kas veltīts Puškina 220. jubilejai. Tajā viņa dzejolis tika lasīts daudzās valodās, arī latviski.


ATSLĒGAS VĀRDS – DIALOGS

Konferences tēma – Bibliotēkas: dialogs pārmaiņām, tāpēc daudz runāts gan par sadarbību ar partneriem un valdību, pilnveidojot pakalpojumus, gan par savstarpējo komunikāciju kopēju mērķu sasniegšanai, gan par dialogu ar apmeklētājiem, veidojot labāko apkalpošanu.”

Nozares attīstība ir cieši saistīta ar ANO ilgstpējīgas attīstības mērķiem. Konferencē iezīmējās tas, kāda ir bibliotēku vieta mūsdienu pasaulē. D.Girvaite: „Globālais mērķis ir panākt, lai sabiedrībā mūs uztvertu kā spēlētāju, kas vienlīdzīgs ar citām institūcijām, lai visas valstis saprastu, cik svarīga ir bibliotēka, veidojot attiecības starp valsti un vietējo kopienu. Tā nav tikai pakalpojumu sniegšanas vieta – bibliotēku darbiniekiem jābūt pārmaiņu aģentiem. Pasaule strauji mainās, un mums jāpalīdz mainīties sabiedrībai.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds būtu labākais novadu reformas variants?
Kuldīgas novads kopā ar Skrundas un Alsungas novadu.
Apvienots Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novads un Jūrkalnes pagasts.
Kuldīgas novads kopā ar Skrundas novadu.
Kuldīgas novads kopā ar Alsungas novadu un Jūrkalnes pagastu.
Alsungas novads apvienots ar Gudenieku un Jūrkalnes pagastu.
Lai viss paliek, kā ir tagad.
Man pilnīgi vienalga, tāpat nekas nemainīsies.
Kurzemnieks Horoskopi