Aizvērt

Ne tikai par algām vien

2019. gada 6. novembrī, 08:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Ne tikai par algām vien
Kuldīgas slimnīcas māsas noteikti rīt dosies uz protesta akciju Rīgā cerībā, ka pie Saeimas tiks sadzirdētas Galvenā māsa Ilze Lude: „Šajā reizē būsim vienoti – ārsti, māsas, lielās un mazās slimnīcas, parādot, ka kopā varam cīnīties. Arī es esmu Latvijas iedzīvotāja. Medicīnā redzu drūmu ainu: kad man vajadzēs veselības aprūpi, nebūs, kas to sniedz. Arī alga ir mūsu akcijas iemesls, bet šoreiz tas ir pakārtots jautājums.”
Foto: Laila Liepiņa
Rīt, 7. novembrī, no 8.30 līdz 9.30 Rīgā pie Saeimas vienlaikus protestēs ap 2000 ārstu, viņu palīgu un māsu, kā arī medicīnas studenti. Akcijai "Viena diena bez medicīnas personāla" pievienosies arī mūspuses mediķi.
„Šī nav cīņa par mūsu algām rīt vai parīt, bet gan cīņa par veselības aprūpes nākotni un paredzamu, ilgtspējīgu nozares attīstību,” tā teikts uzsaukumā, ko izplatīja vairākas medicīnas darbinieku asociācijas un arodbiedrība, norādot, ka šoreiz protests ir pret to, ka Saeimas deputāti nepilda solījumu un neievēro pašu pieņemto likumu.

Rīgā pulcēsies arī Kuldīgas slimnīcas māsas. Vecākā māsa Ilze Lude pastāstīja, ka brauks tik cilvēku, cik var sakāpt divās vieglajās automašīnās un protestam māsas izmantos savu brīvdienu. Par uzsaukumiem un plakātiem neesot domāts, bet ģērbšoties tumšās drēbēs.

Vienas dienas bezalgas atvaļinājumu rīt gatavi ņemt arī ģimenes ārsti. Pirmdien Aigars Pūpols atzina, ka ir cerība uz sarunu ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, premjerministru Krišjāni Kariņu, veselības ministri Ilzi Viņķeli un finanšu ministru Jāni Reiru, kas bija plānota otrdien. Ja valstsvīri piedāvāšot kompromisu, ģimenes ārsti varētu arī nestreikot, bet otrdien līdz avīzes nodošanai lēmums vēl nebija zināms. A.Pūpols gan piebilda, ka valstij savi solījumi jāpilda, citādi drīz varēsim mediķus importēt no Kazahstānas vai citām valstīm, kur cilvēki gatavi strādāt par nelielu algu.

Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis tomēr sacījis, ka medicīnas personāls vairs nav gatavs nekādam kompromisam un strikti pieprasa pildīt likumu.KULDĪGAS SLIMNĪCA PROTESTA LAIKĀ
  • Strādās brīvdienu režīmā: pacienti nodaļās aprūpi saņems, bet uzņemšanā dežūrārsti sniegs neatliekamo palīdzību un ārstēs akūtus pacientus.
  • 7. novembrī plānveida operācijas un speciālistu apmeklējums būs ierobežots. Reģistratūra sazināsies ar katru pacientu, lai piedāvātu citu tuvāko datumu.
  • Rehabilitācijas nodaļa būs atvērta no 9.00 līdz 17.00.
  • E.Gulbja laboratorija un SIA Vizuālā diagnostika radioloģijas nodaļa strādās no 8.00 līdz 18.00.
  • Visu diennakti Latvijā pa ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 var saņemt padomus, ja ir vienkārša saslimšana: saaukstēšanās, augsta temperatūra, sāpes vēderā, ausīs, kaklā, mugurā, vemšana, caureja, hronisku slimību paasinājumi u.c.Akciju Viena diena bez medicīnas personāla organizē:
Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija.

Pērn decembrī pieņemtajā Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzēts: nākamgad mediķu atalgojumam jāpieaug par
20%. Bet budžeta projektā tik daudz naudas nav atrasts.

Mediķi uzskata, ka valsts nepilda likumu.
Veselības ministrijas prioritātēm solīto 120 miljonu eiro vietā iezīmēti tikai 50, no kuriem mediķu algai paredzēti 42 miljoni.
Komentāri
Pacients
2019. gada 7. novembrī, 21:03
Kā liecina publiski pieejama informācija SIA “Vizuālā diagnostika” I E izmaksājusi dividendēs par 2017.gadu 577735 EUR. Man nav nekas pret konkrēto cilvēku, bet....
Ktistīna
2019. gada 7. novembrī, 12:35
Pat tad, ja māsām alga būs 2000, jaunajiem dakteriem 4000, lai vecie nemelo, ka viņi maz pelna, neticu, ka nestrādās 1,5 slodzi un nepiepelnīsies privātajā sektorā. Ja māsas uzliks mīksto privātajiem, tad nākamais streiks par papildu kvotu piešķiršanu no valsts budžeta būs no privāto meficīnas iestāžu puses.
ibio
2019. gada 7. novembrī, 09:56
Paris nekaunigu masu del nenozime kas visas tadas! Nav runa par to vai algas lielums mainis attieksmi, bet gan par to , ka ja reiz valdiba solija, solito iestradajot likuma, tad likums ir japilda un nekadas atrunas nevar but!
Es Mārai
2019. gada 6. novembrī, 23:52
Tagad jau arī paši apkopj slimniekus,jo slimnīcā nespējīgie guļ savos mēslos,un nevienam gar to nav daļas.Nedomāju,ka algas var mainīt attieksmi.Sētnieki arī nesaņem tūkstošus,tomēr darbu dara ,un ar slotām nevienam virsū nemetās,dēļ tā ka noguruši.Kuldīgas slimnīcā jau sen zināma tā,,laipnās attieksme,,
Māra
2019. gada 6. novembrī, 17:16
Īstenībā rīt būtu tā diena, kad protestā uz ielas būtu jābūt katram no mums, kurš uzskata ka veselības aprūpe ir prioritāte.. Finansējums medicīnai vistiešāk skar lielāko daļu iedzīvotāju, ja gribam būt droši ka: lai laikus, bez garām rindām varam tikt pie valsts apmaksāta speciālista, izmeklējumiem, ārstēšanas; lai mūs izmeklē, sniedz palīdzību nepārstrādājies, pietiekami atpūties mediķis, nevis pārguris, kurš lai uzturētu savu ģimeni noskrējies no vienas darba vietas uz otru (paši ziniet, cik ražīgi spējam strādāt, cik smaidīgi un laipni spējam būt kad esam pārguruši); lai pēc 10 gadiem mums sevi un savus tuviniekus nav jāārstē un jāaprūpē pašiem kā nu protam.
USG
2019. gada 6. novembrī, 14:33
Piekrītu, laipnība tur nav.
Pirms nedēļas, naktī izsaucu ātros, brigāde bija laipna, ātro brigādes parasti ir normālas, pierunāja aizbraukt sapilinat sistēmu. Tā nu pus 2 naktī nokļuvu Kuldīgas slimnīcas ātrajos, kur, kamēr gulēju un gaidīju, kad nu kaut ko darīs, divas sanitāres vai kas nu tās tur bija, sprieda savā starpā vai modināt māsiņu vai nemodināt...
Laikam jau māsiņas Kuldīgas slimnīcā dodas izgulēties nevis strādāt... Un kad pamodina, tad ir nejaukas un pat rupjas, tas arī no pieredzes...
uu
2019. gada 6. novembrī, 09:37
Kuldīgas slimnīcas māsām vispirms vajadzētu iemācīties laipnību,un iejūtību pret pacientiem,un tad protestēt.
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds ir darbs attālināti?
Man tas ir atklājums
Ir ērts
Ietaupa laiku un citus resursus
Ir sarežģīts
Nav produktīvs
Ir apgrūtinošs
Nevaru pateikt; nestrādāju attālināti
Kurzemnieks Horoskopi