Aizvērt

Rudbāržos būs kadetu skola

2019. gada 9. decembrī, 06:00
Raksta autors: Alberts Dinters
Rudbāržos būs kadetu skola
1835. gadā celtā Rudbāržu muižas pils.
Foto: Alberts Dinters
Bijušās O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolas ēka un viss muižas komplekss nonāks Aizsardzības ministrijas (AM) īpašumā, jo tur paredzēts izveidot Oskara Kalpaka vārdā nosauktu militāro kadetu skolu.
Lēmums par muižas pāriešanu AM īpašumā vēl jāapstiprina Ministru kabinetā, bet vairs neesot šaubu, ka tas notiks. Tagad agrākās skolas ēkā darbojas jaunsargi, un, kā Kurzemniekam apliecina aizsardzības ministrs Artis Pabriks, tiek domāts, vai viņi paliks tur vai tiks ierādītas citas telpas, kas tiem piemērotas. „Esam pieņēmuši stratēģisku lēmumu Rudbāržos dibināt Oskara Kalpaka vārdā nosauktu militāro kadetu skolu,” saka A.Pabriks. „Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā sāksim muižu atjaunot un pielāgot mācību vajadzībām.”

Kurzemnieks jau rakstījis, ka pērnā gada 1. marts bija datums, kad pamatskola tika slēgta, bet jau kādu laiku pirms tam Skrundas novada dome sāka sarunas ar AM par muižas nodošanu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā. Sarunas tika aizsāktas ar toreizējo ministru Raimondu Bergmani un veiksmīgi turpinājās.

Lēmums ēkas nodot AM tapa saistībā ar to, ka iepriekš Raņķu pagastā novada dome NBS vajadzībām nodeva bijušo Padomju armijas poligonu Mežaine, un infrastruktūras uzlabošanā, arī ceļos, savu naudu iegulda bruņotie spēki.

„Nododot Rudbāržu muižu Aizsardzības ministrijai, izvirzījām prasību,” atklāj domes izpilddirektors Guntis Putniņš. „Vēlamies,lai apkaimes iedzīvotājiem vismaz divas reizes nedēļā pirms tam saskaņotā laikā teritorija būtu pieejama sportam.”

A.Pabriks pastāstīja, ka jau tiek veidota kadetu skolas mācību sistēma, meklēti starptautiski partneri. Tā būs kā profesionāla ģimnāzija, kurā skolēni varēs iestāties pēc 9. klases un iegūt izglītību militārā profesijā. Vienā mācību gadā varētu būt viena vai divas klases, kurās mācītos ap 200 kadetu.

Rudbāržu skola izvēlēta, ņemot vērā vairākus argumentus. Pirmais – AM vēlējusies specializēto mācību iestādi izveidot kādā novadā, ne Rīgas tuvumā. Otrais arguments ir gan poligona Mežaine tuvums, gan pašas ēkas vēsture, jo 1835. gadā celtā Rudbāržu muižas pils jau kopš 1919. gada janvāra bijusi topošās Latvijas armijas šūpulis, O.Kalpaka bataljona galveno spēku mītne un 1919. gada 3. martā no šīs vietas pulkveža vadībā sākās Latvijas atbrīvošana.

Ēku pārbūve un teritorijas pielāgošana tiks sadalīta vairākos posmos, izmaksas tiek lēstas starp pieciem un desmit miljoniem eiro. Optimistiskākās prognozes vēsta, ka darbu ar pirmajām klasēm tur varētu sākt 2021. vai 2022. gadā.
Komentāri
Viktorija Kuhto
2020. gada 26. decembrī, 18:38
Man arī ir lielas cerības ,ka meitenes drīkstēs mācīties šajā skolā. Šogad pabeigšu 9 klasi un ceru iestāties.
Inga
2019. gada 10. decembrī, 18:55
Ļoti priecājos par šīs skolas izveidi!!!Ceru,ka tur tiks uzņemtas arī meitenes,jo daudzām meitenēm ir interese par armijas lietām,bet izglītības iespējas pēc 9.klases ļoti ierobežotas.Lai izdodas iecerētais!!!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.