Aizvērt

Saharova balva par domas brīvību

2020. gada 7. janvārī, 02:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Saharova balva par domas brīvību
Arī Džūhera Ilhama, kas tēva, ekonomikas profesora Ilhama Tohti vietā Strasbūrā saņēma Saharova balvu, savu dzīvi velta tam, lai pasaules uzmanību pievērstu uiguru stāvoklim Ķīnā. Strasbūrā viņa uzrunāja gan Eiropas Parlamentu, gan žurnālistus.
Foto: Inguna Spuleniece
„Šodien vajadzētu būt prieka brīdim, lai godinātu vārda brīvību. Tā vietā ir skumjas – krēsls atkal ir tukšs, jo izmantot šīs tiesības ne vienmēr nozīmē būt brīvam,” tā Saharova balvas pasniegšanā Strasbūrā visas pasaules žurnālistiem sacīja Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdis Dāvids Sasoli.
Decembrī EP plenārsesija Francijā bija zīmīga arī ar sarunām par cilvēktiesībām un demokrātiju Nikaragvā, Venecuēlā, Irānā un Ķīnā. Tieši no Ķīnā apspiestajiem uiguriem cēlies Saharova balvas ieguvējs, ekonomikas profesors Ilhams Tohti, kurš tur atrodas apcietinājumā. Viņa vietā sertifikātu un 50 000 eiro balvu par domas brīvību saņēma meita Džūhera Ilhama. I.Tohti cīnās par musulmaņu uiguru minoritātes tiesībām. 2014. gadā viņam izvirzītas apsūdzības par separātisma ideju propagandu, par ko piespriests mūža ieslodzījums.

Pārējie šīgada finālisti ir cīnītāji par cilvēktiesībām un vides aizsardzību Brazīlijā Marielle Franku, virsaitis Raoni, Klaudelisa Silva dus Santusa un piecu studentu grupa no Kenijas The Restorers (Atjaunotājas), kas izstrādāja lietotni i-Cut, lai meitenēm palīdzētu cīnīties pret dzimumorgānu kropļošanas tradīciju un laikus meklēt palīdzību.

2018. gadā balvu ieguva ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs, kurš pats to varēja saņemt tikai gadu vēlāk, kad tika atbrīvots no ieslodzījuma Krievijā.SAHAROVA BALVA

Katru gadu EP to piešķir par domas brīvību. Balva nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Tās mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Balva izveidota 1988. gadā, un tā pasniegta 31. reizi.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Pasaulē atkal jauni Covid-19 uzliesmojumi. Vai Latvijā:
cilvēki ir uzmanīgi un piesardzīgi;
zaudējuši modrību
uzvedas atbilstoši valdības noteiktajam;
pārkāpj distancēšanās noteikumus;
cilvēki būtu stingrāk sodāmi;
valdībai būtu jāpievelk groži;
policijai stingrāk jāuzrauga pulcēšanās pārkāpumi;
sodiem jābūt bargākiem.