Aizvērt

Nobalso par vienotu Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novadu

2020. gada 7. februārī, 04:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Nobalso par vienotu Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novadu
Alsungas novada iedzīvotājs Grigorijs Rozentāls kā suitu kopienas pārstāvis Saeimas deputātiem pirms balsojuma stāsta par citu valstu pieredzi, kad nelielām iedzīvotāju kopienām tiek radīti īpaši nosacījumi, jo tādas ir pasaulē atzīta kultūrvēsturiska vērtība.
Foto: Jolanta Hercenberga
Lai gan alsundznieki iebilda un pamatoja, kādēļ Alsungas novads kā patstāvīgs būtu ekonomiski un arī kultūrtelpas saglabāšanai labvēlīgāks, Saeimas administratīvi teritoriālās reformas komisija atbalstījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvāto Kurzemes jauno kartējumu, kurā Kuldīga, Skrunda un Alsunga iekļautas vienā novadā.
ATBALSTA MINISTRIJAS PIEDĀVĀJUMU

Komisija uzklausīja arī citu Kurzemes pašvaldību pārstāvju skatījumu uz ministrijas reformas variantu, un, lai arī teju visi izteica vēlmi palikt suverēni vai apvienoties citādāk, nekā VARAM piedāvā, komisija apstiprināja ministrijas piedāvājumu: Brocēnu novadu iekļaut Saldus novadā; Talsu novadam pievienot Dundagas, Rojas un Mērsraga novadu; Lejaskurzemes novadā iekļaut agrākajā Liepājas rajonā bijušo Aizputes, Durbes, Grobiņas, Nīcas, Pāvilostas, Priekules, Rucavas un Vaiņodes novadu. Komisija piekrita priekšlikumam, ka Lejaskurzemes vietā labskanīgāks jaunā novada vārds būtu Dienvidkurzeme.

Iebildumus izteica vairums novadu priekšsēžu, minot neprognozējamās sekas un reformā nesaskatot iespējamos guvumus. Arī ministrijas pārstāvji konkrētus nenosauca.


INFORMĒS STARPTAUTISKAS ORGANIZĀCIJAS

No Alsungas bez domes priekšsēdes Daigas Kalniņas sēdē piedalījās arī suitu kopienas pārstāvis Grigorijs Rozentāls. Pirms balsojuma viņš komisijai skaidroja, kāda ir kaimiņvalstu pieredze, saglabājot nelielas suverēnas kopienas, lai nezaudētu kultūrvēsturiskās vērtības. G.Rozentāls sacīja, ka 2009. gada reformā Alsungai neatkarību saglabāt ir izdevies un arī šajā reizē tā par to iestāsies. Tas, ka Alsungas novads kā patstāvīgs var darboties efektīvi, jau reiz esot pierādīts. Suitu kultūrtelpa ir iekļauta UNESCO neatliekami glābjamo pasaules kultūras vērtību sarakstā, tādēļ arī citas starptautiskās organizācijas tikšot informētas, ka ar šādu teritoriālās reformas variantu Latvija ignorē pašas iesniegto glābšanas plānu. Vēršanos Satversmes tiesā viņš uzskatot par bezjēdzīgu, bet esot citi veidi, kā iestāties par pasaulē atzītas kultūrvērtības saglabāšanu.

Lai gan deputātu domas dalījās, Andris Kazanovskis (JKP), Viktors Valainis (ZZS) un Regīna Ločmele (Saskaņa) balsoja par Alsungu kā atsevišķu novadu, koalīcijas partiju deputāti Ēriks Pucens (KPV LV), Artūrs Toms Plešs (Attīstībai/Par!) Arvils Ašeradens (Jaunā Vienotība) un Jānis Dombrava (Tēvzemei un Brīvībai/LNNK) balsoja pret.
Komentāri
Janis Miezitis
2020. gada 9. februārī, 00:26
Koalicijas pedinji uzvareja....tagad jauzvelk varaviksnes karogs par godu tiem jefiniem....ceru baraa nesatikt .... iedosu pa muti pat nemirkskinot
Janis Miezitis
2020. gada 9. februārī, 00:23
Nozelojami ))) Normala valsti degtu balsotaju auto...bet te viss vienkarsi....Aj jel manu lielu beedu es par beedu nebedaj....- dziediet latviesi ;)
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.