Aizvērt

No aizkrāsnes izceļ ieroci

2020. gada 10. martā, 00:32
Raksta autors: Jolanta Hercenberga, Alberts Dinters
No aizkrāsnes izceļ ieroci
Vai Padures muižā atrastais ierocis tiešām ir "Baby Browning", to noteiks ekspertīze. Valsts policijas Kuldīgas iecirknī apstiprināja, ka izsaukums uz muižu saņemts.
Foto: Jāņa Lazdāna arhīva foto
Padures muižā, ēdamistabā atjaunojot senu krāsni, atrasta, iespējams, pistole "Baby Browning".
Muižas īpašnieks Jānis Lazdāns stāsta, ka podiņu krāsni atjauno meistars Māris Kupčs, kurš pamanījis, ka starp krāsni un sienu šaurā spraugā guļ aprūsējis ierocis un kārba ar patronām. Ziņots Valsts policijai, un tā ieroci izņēmusi.

Iepriekš muižas remontā līdzīgu atradumu neesot bijis. No 1922. gada tur atradusies divgadīga lauksaimniecības skola, 1944. gadā – vācu karaspēka hospitālis, bet no 1945. līdz 1995. gadam – Lejaskurzemes lauksaimniecības izmēģinājumu stacija.

J.Lazdāns stāsta, ka pēc muižas iegādes šī ir trešā no astoņām vēsturiskajām krāsnīm, kas tiek atjaunota. Izmaksas esot ap 8000 eiro katrai. „Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu divas lielajā zālē atjaunotas iepriekš. Ēdamistabā šī ir slavenā krāsns ar ierīti, kurā pēdējiem Balfūriem patika turēt karstu kafijas kannu,” stāsta ēkas īpašnieks. „Interesanti, kā pistole tur nokļuvusi. Šādus šaujamieročus franču pretošanās kustībā lietoja amerikāņu armija. Domāju, ka šis Rietumu frontē izmantotais ierocis varētu būt te noslēpts pēc Otrā pasaules kara. Kas zina – varbūt te kādi diversanti bija iesūtīti.”

Interneta informācija liecina, ka tā, iespējams, ir pistole Baby Browning, kas radīta 1927. gadā Beļģijā. Tā ražota pēc ASV ieroču dizainera Džona Brauninga licences un ir pēcnācēja revolucionārajai 1905. gada kabatas pistolei. Sērijveidā tā sākta ražot 1931. gadā.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds ir darbs attālināti?
Man tas ir atklājums
Ir ērts
Ietaupa laiku un citus resursus
Ir sarežģīts
Nav produktīvs
Ir apgrūtinošs
Nevaru pateikt; nestrādāju attālināti
Kurzemnieks Horoskopi