Aizvērt

Liela diskusija par mazajiem ceļiem

2020. gada 13. martā, 04:22
Raksta autors: Lāsma Reimane
Liela diskusija par mazajiem ceļiem
Vārmes iedzīvotāju sapulcē dzīvākās pārrunas izvērtās par sliktajiem ceļiem.
Foto: Lāsma Reimane
Novērošanas kameras, jaunumi par muižas vecajām ēkām, dīķa tīrīšana, kapu žogi un, protams, ceļu stāvoklis – tādas un vēl daudzas citas bija sarunu tēmas Vārmes iedzīvotāju sapulcē.
Ieteikumus ņem vērā

Pagasta pārvaldes vadītāja Lelde Ose atgādināja pērn izdarīto: „Izbūvēts sporta halles pievadceļš. Nojaukta vecā pienotava, kas bija bezīpašnieka ēka, pašlaik vieta apbērta ar zemi, vēlamies ierīkot apstādījumus. Ir demontēts muižas klēts jumts, atgūtie materiāli savākti noliktavā. Top projekts ēkas mūru konservācijai.

No iemītniekiem atbrīvota dzīvojamā māja Rudzīši, kas ir avārijas stāvoklī. Tur dzīvoja trīs ģimenes: viena sev dzīvesvietu atrada pati, pārējām iedevām citu atbilstošu platību. Rudzīši nodoti izsolei. Pagājušajā gadā ceļā Zvaigznes–Ābeles–Pavasari tika remontēts 3,4 km posms, ieguldīti 15 tūkstoši eiro: noņemts apaugums, zemākajās vietās uzbērta grants, salabota caurteka. Rudenī sākām un nesen pabeidzām Dreimaņu kapu žoga atjaunošanu. Atjaunoti arī labiekārtojuma elementi estrādes pastaigu takā. Gada nogalē tikām pie jauna mikroautobusa skolēnu pārvadāšanai.

Ceru, ka izdosies salabot vismaz pusotru kilometru ceļā Krodziņš–Zīlītes. Piešķirta nauda Spāru kapu žoga atjaunošanai. Tiksim arī pie pirmajām videokamerām Liepu birzī. Pagājušajā pavasarī estrādē bija lieli postījumi, tāpēc palēnām novērošanu ierīkosim arī citos objektos.

Pēc iepriekšējās iedzīvotāju sapulces ņēmām vērā ieteikumus, un pašvaldība piešķīrusi 7000 eiro centra dīķa tīrīšanai. Avārijas stāvoklī ir autobusa pietura, bet tā ir Latvijas Valsts ceļu bilancē. Meklējam veidu, kā pieturu nomāt vai pārņemt īpašumā.”

Domes izpilddirektores vietniece Agnese Buka sacīja: „Galvenās lietas, kas pagastos nepieciešamas, izriet no tā, ko jūs pastāstāt sapulcē. Tāpēc tikšanās ir ļoti vērtīgas. Viena no prioritātēm ir lauku ceļi, un tos taisām, cik varam. Vēl svarīga ir teritorijas sakopšana un pašvaldības ēku uzturēšana. Šeit ir spēcīga skola, kas mums ļoti svarīga. Tāpēc jāstrādā pie teritorijas ap skolu un pie tā, lai bērniem droša nokļūšana.”

 

Jādomā, kā uzturēt

Liela diskusija izvērtās par mazajiem ceļiem. L.Ose skaidroja, ka nauda vispirms tiek izlietota, remontējot A klases ceļus. C klasei pagaidām neko nevarot solīt. A.Buka skaidro: „Latvijas Valsts ceļi labprāt daudzus posmus nodotu pašvaldībām, līdzi dodot zināmu naudas summu gadā. Valsts nepārprotami aicina pašvaldības, lai tos ceļu posmus, kurus izmanto tikai viena, divas vai trīs saimniecības, nododam konkrētiem iedzīvotājiem, kas tos apsaimniekotu ar to summu, kāda pašvaldībai šim posmam iedalīta. Kilometra uzturēšanai piešķirti aptuveni 475 eiro gadā. Varbūt tas ir variants, ka mēs C klases ceļu nododam apsaimniekošanā un jūs šo naudu tajā ieliekat. Tādu modeli gribam sākt Rumbas pagasta Veldzes ceļā, jo iedzīvotāji nav apmierināti ar pašvaldības apsaimniekošanu. Labprāt parunātu ar tiem, kuri arī Vārmē būtu gatavi savu ceļu uzturēt.”

Iedzīvotājus neapmierina arī aizaugušās ceļmalas – viņi atcerējās, ka kādreiz tās katram pašam bija jānopļauj, lai neaizaug ar krūmiem. Bet, ja ceļu aizšķērso baļķvedēji, ieteikts zvanīt policijai.


Pāreja visur drošību nevairo

Izvērtās arī saruna par gājēju pāreju Vārmes centrā. Domes priekšsēde Inga Bērziņa skaidroja: „Latvijas Valsts ceļi pētījumā secinājuši: ja izveido gājēju pāreju, drošība pasliktinās. šis Uzņēmums akceptē pārejas tajās vietās, kur cilvēku plūsma ir intensīva. Kur pārejas nav, cilvēki uzmanās vairāk; tiklīdz tā ir, tā neskatās, skrien un bīstamība pieaug.”


Aicina apmeklēt pasākumus

Par kultūras darbu L.Ose stāsta: „Janvārī izplatījām anketas, lai uzzinātu iedzīvotāju viedokli. Anketas aizpildīja 50 respondentu. Visvairāk vārmeniekiem patika pasākums Mana ģitārspēle vasarai, ļoti augstu novērtēts gadatirgus, patīk arī estrādes atklāšana un zaļumballes. Ņemsim ieteikumus vērā. Pagastā ir trīs pašdarbnieku kolektīvi: vidējās paaudzes deju kolektīvs Dimdari, teātris, ansamblis. Vēl jūtam, ka katru gadu pasākumus apmeklē arvien mazāk cilvēku, un tas ietekmē mūsu darba plānus. Ja nenāksiet, tie tiks atcelti.”

Kultūras nama vadītāja Ilze Jumiķe saka: „Ļoti liels prieks, ka novērtējāt manis organizēto pasākumu Mana ģitārspēle vasarai, šogad tas notiks divas dienas. Pēc iedzīvotāju ieteikumiem maija sākumā būs pavasara tirdziņš. Lielākoties pasākumi nemainīsies – turēsimies pie tradīcijām. Viss plāns pieejams Vārmes mājaslapā.”

Sportistu netrūkst

Par sporta dzīvi L.Ose saka: „Ir gandarījums par florbola komandu, kas spēlē Latvijas čempionāta 2. līgā. Pēc ilgu gadu darba un ieguldījuma otro gadu esam tikuši izslēgšanas spēlēs.” Sporta organizatore Ilze Druvaskalna informē: „Būs sporta spēles, ko iecienījuši ne tikai vietējie, bet arī sportisti no kaimiņu pagastiem. Būs velodiena, florbola kausa izcīņa. Gatavojamies Kuldīgas novada vasaras sporta spēlēm, un liels prieks, ka pagastā savākt komandu nav grūti.” Bibliotekāre Edīte Krasnopa par savu nozari: „Katru pirmdienu notiek kāda aktivitāte – mums ir rokdarbu pulciņš, lasītāju klubiņš, stāstu bibliotēka un pasākums bērniem Lielais lasis. Tāpat ir izstādes.”


Ērberģis – vieta, kur satikties

Vārmeniece Dace Blathena pastāstīja, ka nodibināta biedrība Vārmes klēts, kurā darbojas 18 cilvēku: „Bezgala liels prieks, ka cilvēki strādāja sakopšanas talkās un labprāt piedalās citās aktivitātēs. Biedrība ir atvērta, un katrs var līdzdarboties. Nāks siltāks laiks, rīkosim atkal talkas, un darbarokas būs vajadzīgas. Gribu pateikt paldies Vārmes vīriešiem, kuri piedalījās, jo bez tehnikas mēs to nevarētu. Biedrība iesniegusi projektu Valsts kultūrkapitāla fondā un saņēmusi nepilnu pusotru tūkstoti eiro, kas segs izmaksas par ēkas izpēti. Ērberģis domāts tam, lai nākotnē taptu par saieta vai amatu māju, kur cilvēki varētu mācīties senatnes gudrības.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.