Aizvērt

Mājām "kājas" mirkst ūdenī

2020. gada 20. martā, 08:31
Raksta autors: Inguna Spuleniece
Mājām "kājas" mirkst ūdenī
Kuldīga, Jelgavas ielas 17. nams. Pagrabi dienu pēc tam, kad izsūknēts ūdens. Iedzīvotāji pārliecināti, ka te sūcas nevis lietusūdens, bet apakšzemes ūdeņi.
Foto: Lāsma Reimane
Kopš oktobra Kuldīgā, Jelgavas ielā no veikala "Saule" līdz krustojumam ar Skrundas ielu, vairāku māju pagrabi mirkst ūdenī. Ēkās, kas celtas pirms 30 gadiem un agrāk, pagrabi nekad neesot bijuši pat mitri, kur nu vēl ūdens pārpildīti, uzsver īpašnieki. Viss sācies pēc Jelgavas ielas atjaunošanas šajā posmā.
Daļai iedzīvotāju tas esot vienalga, daļa iet meklēt taisnību dažādās instancēs, bet, to neatraduši, vāc parakstus pašvaldībai adresētā vēstulē. Pirmdien aptuveni ar 40 parakstiem tā iesniegta Kuldīgas novada domē.


Sūknē katru otro dienu

„Pirms tam bija vēl divas oficiālas vēstules no 15. un 17. mājas. Uz pirmo atnāca atbilde, ka problēmu risinās, uz otro atbildi nesaņēmām,” skaidro Aivars Ozoliņš no 17. nama. „Pēc vizītes pie domes priekšsēdes Bērziņas nodrošināja to, ka "Kuldīgas ūdens" (KŪ) katru otro dienu pagrabus izsūknē, pagaidām mums rēķinu neizsūtot. Bet tas neko nelīdz, jo jau pēc dienas ūdens ir atpakaļ.” "Kurzemniekam" tiek izrādīts pagrabs, kurā 17. nama iemītnieki gan uzlikuši apkures katlu, gan glabā dārzeņus un vecas sadzīves lietas. Savulaik turējuši arī malku. Ozoliņa kunga pagraba grīda jau iepriekš pacelta augstāk par pārējām, tagad granulu katls pacelts vēl vairāk, bet vienalga nav garantijas, ka ūdens elektroniku nesabojā. Mitrums no pagrabiem jau sūcas uz augšu pa sienām un jūtams zemāko stāvu dzīvokļos.

 
Atbilde: „Mēs domājam”

22. nama saimniece Biruta Gulbe papildina, ka uz divām viņas vēstulēm līdz šim nav atbildējis neviens. Arī Kuldīgas attīstības aģentūrai (KAA) kā Jelgavas ielas projekta vadītājai rakstītā palikusi bez ievērības.

Gulbes kundze stāsta, ka KŪ mašīna savākt ūdeni no pagraba ķieģeļu grīdas nevarot, tādēļ paši uzlikuši sūkni, ko ar pārtraukumiem darbina vismaz sešas stundas dienā. Sūknis neesot pārāk jaudīgs, tomēr elektrību tērē.

Pēc "Kurzemnieka" intereses par šo problēmu pie Gulbes kundzes esot atnākusi Jelgavas ielas projekta vadītāja Elīna Zīle no KAA, bijis arī kāds vīrietis no būvvaldes. „Priekšā jau neviens nestādās, bet vismaz atnāk uz mums paskatīties. Zīles kundze solīja, ka pēc nedēļām trim arī mūsu pagalmā uzlikšot pašvaldības sūkni. Kad jautāju, kas segs zaudējumus par piecus mēnešus tērēto elektrību, atbilde ir: „Mēs par to domāsim.” Arī uz jautājumu, kas notiks tālāk, atbilde ir līdzīga. Elīna Zīle teica, ka pārrakt ielu, lai redzētu, kas pie vainas, un veidotu papildu drenāžu, ir ļoti dārgi. Domājot par rakšanu pagalmos. Bet arī tas ir dārgi,” B.Gulbe ir neizpratnē.


Dabīgie ceļi izmainīti

A.Ozoliņš prāto: „Man uz aci izskatās, ka ir iespējama papildu drenāža pagalmu pusē, pieslēdzoties Annas ielas grāvim, par ko vienā sapulcē ar būvnieku un projektētāju tika runāts.” Viņš pārliecināts, ka būvdarbu gaitā pieļauta kļūme, kas dabīgos ūdens ceļus ir mainījusi.

Kuldīgas novada domes priekšsēdes vietnieks Viktors Gotfridsons tam piekrīt un "Kurzemniekam" skaidro: „Mēs visu laiku sazināmies ar cilvēkiem, kuru pagrabos situācija ir viskritiskākā. Būvniekiem neko pārmest nevaram, jo viņi darījuši pēc projekta. Jāatzīst, ka esam zināmās sprukās. Runājam ar dažādiem speciālistiem, ko darīt. Neviens vēl nevar pateikt neko konkrētu ar garantiju, ka ūdens pazudīs. Viens ir uzlauzt ielu un likt drenāžu par jaunu. Acīmredzot būvējot kādi dabīgie ūdens ceļi ir mainīti, turklāt visu ziemu ir ļoti slapjš – pārplūst un pārpurvojas arī citas vietas. Tomēr ielu ļoti negribētos lauzt, jo tie būtu ļoti lieli izdevumi klāt paredzētajām izmaksām.

Iedzīvotāji vēstulē pieprasa izveidot speciālistu komisiju, bet tik ilgi gaidīt nevaram, tādēļ katrā pagrabā ieliekam sūkņus un uz pašvaldības rēķina sūknējam ūdeni ārā. Vienīgi jāsaprot, ka tie sūkņi nav uzreiz paņemami, jo tie jāpasūta, tādēļ paiet laiks. Sūkņi, protams, ir pagaidu variants. Par izmaksām iedzīvotājiem nav jāsatraucas – tās visas ņemam uz sevi. Pašvaldība ir Jelgavas ielas pārbūves pasūtītāja, tātad par situāciju atbildīga.”


Iedzīvotāji: „Katru otro dienu pagrabus izsūknē, bet tas neko nelīdz, jo jau pēc dienas ūdens ir atpakaļ. Mums ir tikai viens jautājums: „Vai un kad kaut kas tiks darīts?””

 
Andris Kļaviņš: „Projektā kaut kādi apstākļi nav paredzēti. Pirms darīšanas bija vajadzīga dziļāka izpēte.”

 
Viktors Gotfridsons: „Sūkņi ir pagaidu variants. Neviens vēl nevar pateikt kaut ko konkrētu ar garantiju, ka ūdens pazudīs.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.