Aizvērt

Jaunmuižas melnais stārķis pārspēj rekordu

2020. gada 22. martā, 16:55
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Jaunmuižas melnais stārķis pārspēj rekordu
Vairākus gadus Skrundas novada Jaunmuižā pavasarī savā ligzdā atgriežas aizsargājamais putns – melnais stārķis. Šogad šis gandrs sasniedzis Latvijas rekordu, jo atlidojis jau 10. martā un ir pēdējos gados agrākais šīs sugas migrants.
Foto: Valtera Farnasta arhīva foto
Agrāk nekā iepriekšējos gados Latvijā atgriezušies gājputni, tostarp rekordu sasniedzis melnais stārķis, kas Skrundas novada Jaunmuižas apkārtnē redzēts 10. martā.
Jau februāra beigās Kurzemnieks saņēma ziņu, ka mūspusē Padures pagastā redzēts baltais stārķis, taču, pēc ornitologu ieskatiem, tas varēja būt nevis migrants, bet šeit pārziemojis putns, kurš kaut kādu iemeslu dēļ pagājušajā augustā nav varējis aizlidot. Vai nu cilvēki izmitinājuši, vai arī izdzīvojis saviem spēkiem – šoziem bija silti, un stārķi varēja barību atrast, jo ēd visu, kas kustas.

Kā stāsta Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko, parasti šīs sugas pārstāvji atgriežas ne agrāk kā marta vidū atkarībā no tā, cik tālu aizlidojuši (līdz Eiropas dienvidiem vai līdz Āfrikai). Atlidošanas laiku siltā ziema būtiski neietekmē, jo putni lielākoties vadās pēc bioloģiskā pulksteņa un dienas ilguma. Kā teikts vietnē Latvijasputni.lv, pērn pirmais atlidojušais baltais stārķis novērots 15. martā, bet šogad 10. martā Jaunmuižā ligzdā karjerā gandrīz pie centra melno stārķi redzējis Skrundas novada domes deputāts Valters Farnasts. Pēdējos gados tas ir agrākais gandru migrantu novērojums.

„Viņš pie mums regulāri atlido jau nez kuru gadu, turklāt ir vientulis,” stāsta V.Farnasts. „Nav redzēts otrs stārķis blakus un mazuļi ligzdā. Diezgan nejauks putns, jo kaujas ar balto stārķi, pērn tam olas no ligzdas izmet. Pa šiem gadiem kādas piecas sešas ligzdas izpostījis, jo mums te ciemā ligzdo daudz stārķu.” Skrundenieks ievērojis vēl vienu rekordu – 14. februārī ziemeļu gulbi Kazdangas apkārtnē. Parasti agrāk atgriežas baltie stārķi, un šogad pirmais redzēts 13. martā Cēsīs.

Par pirmo pavasara vēstnesi parasti uzskata cīruli. Pirmais lauka cīrulis manīts 14. februārī Liepājas pusē, bet sila cīrulis – 5. martā Ogrē, turklāt jau griež treļļus. Savukārt dzērves un meža zosis atlidojušas vēl agrāk – ap 20. janvāri. D.Boiko uzskata, ka tās nav lidojušas pārziemot tālu, jo visā Eiropā laiks bija diezgan silts. Novērotas pārējās agro migrantu sugas: zoss, pīle, lielais dumpis, ķīvīte, dzeltenais un smilšu tārtiņš, meža un lauka balodis. Agrāk nekā citus gadus atgriežas vēlo migrantus sugas.

Lauksaimniekus atšķirībā no dabas draugiem gājputnu intensīvā kustība nevis priecē, bet satrauc, jo silto laika apstākļu dēļ šoziem nebija sniega un sējumi jau krietni sazaļojuši. Dzērves laukus pārsvarā izbradā, bet zosīm tā ir barības bāze. Nav sniega, notiek agra migrācija, un putni sējumos uzturēsies ilgāk nekā parasti, tādējādi radot lielus postījumus.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kāds ir darbs attālināti?
Man tas ir atklājums
Ir ērts
Ietaupa laiku un citus resursus
Ir sarežģīts
Nav produktīvs
Ir apgrūtinošs
Nevaru pateikt; nestrādāju attālināti
Kurzemnieks Horoskopi