Aizvērt

Vai jauna izgāztuve pilsētā?

2020. gada 29. maijā, 05:47
Raksta autors: Alberts Dinters
Vai jauna izgāztuve pilsētā?
Kuldīgas vecā dzelzceļa mala pie Aizputes ielas: pirms Kurzemnieka apmeklējuma (apakšējais foto) un pēc (augšējais foto). Tomēr, vai zemes nobērtne te ir likumīga, vēl tiks izmeklēts.
Foto: Alberts Dinters
Kuldīgā pie Aizputes un Lauku ielas (vecā dzelzceļa) krustojuma izveidota vieta, kas atgādina tādu kā zemes nobērtni, kā atkritumu izgāšanas vietu, pamanījuši vērīgie "Kurzemnieka" lasītāji. Tur savestas un izlīdzinātas kravas ar melnzemi, kurā iejauktas arī riepas, būvmateriālu pārpalikumi, plastmasas un stikla tara.
Kā novēro "Kurzemnieks", Lauku ielas malā tiešām acīm paveras aprakstītais skats. Rūpīgāk palūkojot, var atrast pierādījumus, ka tur izbērta ne vien zeme, bet arī minētais piejaukums. Par redzēto tiek informēta pašvaldības policija, kas ierodas un to fiksē. Kuldīgas komunālajos pakalpojumos (KKP) atbild, ka melnzemi ar piejaukumiem, visticamāk, aizvedis kāds ļaundaris – tas neesot uzņēmuma darbinieku roku darbs. „Mēs tur vedam un izberam tikai smiltis, ko savāc ielu tīrāmā mašīna,” skaidro KKP pārstāve Anita Zvingule. „Mūsu darbinieki teritoriju apskatīja un sakopa.”

Atkārtoti apskatot vietu, "Kurzemnieks" pārliecinās, ka lielāko atkritumu tur vairs nav, zeme nolīdzināta. Tomēr virskārtā joprojām bija atrodamas caurules, ķieģeļi, plastmasas pudeles un maisiņi, stikla lauskas utt. Un notikuma vietā skaidri redzams, ka šeit jau ilgstoši bērtas un pamazām pļavā iestumtas ne vien ielu saslaukas, bet arī daudzas tonnas zemes. Pirms dažām dienām atkal izbērtas trīs svaigas kravas, šoreiz ar velēnām.

Taču arī ielu malās savāktajam atkritumu klasifikatorā piešķirts kods 200303 – ielu tīrīšanas atkritumi. Kā skaidro Valsts vides dienests, veids, kādā tos izmantot, atkarīgs no tā, cik tajos piejaukumu: lapu, arī plastmasas vai stikla. Atkarībā no daudzuma tie vai nu jānodod poligonā, vai, ja smilts ir pietiekami tīra, tie var tikt izmantoti inženiertehniskām vajadzībām: izraktu tilpņu aizbēršanai, ainavas veidošanai u.tml. Tomēr, ja ielu tīrīšanas atkritumus vēlas šādiem mērķiem izmantot, jānosaka to kvalitāte (vajadzīgas analīzes). Tāpat vajadzīga atkritumu reģenerācija, piemēram, sijāšana vai cita mehāniska apstrāde, lai noņemtu piemaisījumus. Nav pieļaujama neapstrādātu ielas atkritumu izmantošana lauksaimniecībā.

Kā skaidro KKP tehniskās bāzes un atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītājs Kaspars Poriķis, ielu tīrāmā mašīna savāc tikai sīkās daļiņas (smiltis, granti), kas pēc tam tiek izbērtas, bet pudeles un citi iepakojumi netiek savākti, dabā tie nenonāk, un, viņaprāt, likums pārkāpts netiek.

 
Laikrakstam iesūtītie aculiecinieku foto, kas tapuši pēc virskārtas izlīdzināšanas, pierāda, ka zeme no atkritumiem nav attīrīta – tie vienkārši pārklāti ar plānu kārtu, un garāmgājēji no tās izvilkuši pierādījumus. Kā noskaidrojas, nesen melnzeme atvesta no novadgrāvja Skrundas un Ziedu ielas apkaimē – tas tīrīts, un atkritumus neviens nav izlasījis. To pašu novēro arī Valsts vides dienesta (VVD) inspektors. Liepājas reģionālajā vides pārvaldē Kurzemnieks noskaidro, ka ir tapis dienesta ziņojums, tiks lemts, vai sākt lietvedību par vides piesārņošanu. Kādas varētu būt sekas, kam un kā būs jārīkojas ar vecā dzelzceļa malā izbērto zemi un atkritumiem, tas būs atkarīgs no VVD izmeklēšanas un iespējamās lietvedības. "Kurzemnieks" turpinās sekot līdzi notikumu attīstībai.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Novadu reforma, no 119 izveidojot 42 pašvaldības:
veicinās reģionālo attīstību
neko nemainīs
sanaidos cilvēkus
sen bija vajadzīga
ietaupīs naudu
apvienos resursus
ir piekāpšanās lielajām pilsētām
vēl vairāk iztukšos laukus
nav pārdomāta līdz galam
Kurzemnieks Horoskopi