Aizvērt

Virkas muižai atjauno fasādi

2020. gada 26. jūnijā, 04:34
Raksta autors: Elisa Rudzīte
Virkas muižai atjauno fasādi
Virkas muižas fasādes un ieejas atjaunošana.
Foto: Elisa Rudzīte
Kuldīgā, Virkas muižā, atsākusies restaurācija. Lai gan ēka jau vairākkārt ievērojami uzlabota, pašlaik Būvfirma "P.B.A." restaurē fasādi un ieeju.
Šīs muižas kungu māja ir vienīgā koka muiža Kuldīgā, un kopš 2014. gada tai piešķirts vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss.
„Paši jokojam, ka ēka nekad nebūs gatava. Kad pabeigsim, varēs no otra gala atkal sākt restaurēt.”

Arī noritot remontdarbiem, viesnīca ir atvērta. „Viesi joprojām tiek gaidīti, tikai ieeja ir no otras puses caur terasi. Citādi nekādu ierobežojumu nav,” stāsta viesnīcas vadītāja Evelīna Laškova.

Mainīs krāsu

Būvdarbu vadītājs Oskars Ziemelis skaidro: „Tiks atjaunoti verandas sānu stiklojumi, kas laika gaitā zuduši. Tāpat visas vēsturiskās detaļas, arī koka ornamenti, kuru vairs nav. Fasāde tiek attīrīta no vecās krāsas. Galvenais uzsvars ir uz priekšējo fasādi un ieejas mezglu.” Paredzēts mainīt ārsienu krāsu. „Vēsturiski ēka bijusi zaļa, tāpēc esam nolēmuši atjaunot sākotnējo krāsojumu,” stāsta muižas pārvaldnieks Krists Bergmanis. Fasādē dominēs trīs: brūna, balta un zaļa. Arī ieejas flīzējumam pasūtītas īpaša dizaina flīzes.

 
Bez pārsteigumiem neiztikt

Arī pamati tiks atjaunoti, tāpēc apmetums noņemts. Liels bijis pārsteigums, ka tie veidoti nevis no viena materiāla, bet gan no ķieģeļiem, akmeņiem un šķembām. Tiek prognozēts, ka šis atklājums nebūs vienīgais. „Vēsturiskajos materiālos ēkai redzami pagraba lodziņi, tomēr pašlaik galvenajai daļai pagraba nav. Iespējams, to vēl atklāsim,” min O.Ziemelis.


Daļu dod pašvaldība

Pašvaldības līdzfinansējums restaurācijai ir 30 000 eiro, no kuriem 20 000 eiro domāti jumtam, bet 10 000 eiro – nama priekšpusei. Krists atzīst, ka daudz būs jāiegulda arī pašiem: „Ar to, ko piešķīra, visam nepietika, un sapratām, ka nevaram atjaunot tikai mazu daļu – jāatjauno būs vairāk.” Pierādījies, ka senām ēkām vajag daudz vairāk naudas, lai tās atjaunotu sākotnējā izskatā. „Tas ir sāpīgs jautājums, bet esam to uzņēmušies un zinām, uz ko ejam.”


Nekad nebūs gatava

Esot izstrādāts projekts visam muižas pirmajam stāvam, jo otrais atjaunots pirms pāris gadiem. Krists atzīst, ka remonts un labiekārtošana ir nebeidzams process un prasīs vēl daudzus gadus: „Visu laiku uztaisām kaut ko jaunu, un tad vecais jāpievelk klāt. Tas prasa ļoti lielas finanses. Nekad nevar zināt, kas vēl būs jānomaina. Paši jokojam, ka ēka nekad nebūs gatava. Kad pabeigsim, varēs no otra gala atkal sākt restaurēt.” O.Ziemelis stāsta, ka darbs norit vairākas nedēļas, taču konkrēta beigu datuma nav. Krists par muižas īpašnieku, savu tēvu Kasparu Bergmani saka: „Viņš ir ļoti mērķtiecīgs un entuziastisks. Visu izdomās līdz sīkākajām detaļām, lai būtu perfekti, tāpēc rezultāts būs iespaidīgs.”

Muižas celšanas gads nav zināms, tomēr pirmais īpašnieks bijis Jirgens fon Firkss, kas 15. gadsimta beigās zemi saņēmis lēnī no Livonijas ordeņa Kuldīgas komturejas un uzcēlis te pirmo namu. Pie kungu mājas atrodas neliels 19. gadsimtā izveidots parks. 18. gadsimtā Virkas muižā darbojusies pirmā luterāņu skola Kuldīgas apriņķī, bet Otrā pasaules kara sākumā tajā izvietots krievu karavīru hospitālis. 20. gadsimta 80. gados ēka atjaunota pēc arhitekta Z.Buškevica projekta. Kopš 2005. gada Virkas muiža pieder uzņēmējam K.Bergmanim, un tajā ierīkota viesnīca.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Novadu reforma, no 119 izveidojot 42 pašvaldības:
veicinās reģionālo attīstību
neko nemainīs
sanaidos cilvēkus
sen bija vajadzīga
ietaupīs naudu
apvienos resursus
ir piekāpšanās lielajām pilsētām
vēl vairāk iztukšos laukus
nav pārdomāta līdz galam
Kurzemnieks Horoskopi