Aizvērt

Iedvesmot dzīvot dabai draudzīgāk un veselīgāk

2020. gada 3. jūlijā, 04:24
Raksta autors: Elisa Rudzīte
Iedvesmot dzīvot dabai draudzīgāk un veselīgāk
“KUULE” komanda no kreisās: Inese Ločmele, Māris Ločmelis, Justīne Grantiņa, Kārlis Mednieks.
Foto: Elisa Rudzīte
Pirmais "zero waste" jeb beziepakojumu veikals Kuldīgā "KUULE" durvis vērs pirmdien, 6. jūlijā, Liepājas ielā 18. Šeit varēs iegādāties pārtikas produktus, sadzīves ķīmiju un kosmētiku ar atkārtoti izmantojamu saiņojamo materiālu.
Ideja un īstie cilvēki

Ideja par šādu veikalu valmierietei Justīnei Grantiņai radās pirms diviem gadiem, taču, viņasprāt, ne Kuldīga, ne viņa pati nebija tam vēl īsti gatava. „Šī ideja mani tirdīja un gaidīja īsto brīdi, komandu un telpas. Kuldīga šobrīd ļoti attīstās, un arī mēs gribam dot artavu un kaut kādā ziņā celt šejienes dzīves kvalitāti. Piedāvājam  iespēju iegādāties ikdienā nepieciešamās preces bez iepakojuma, samazinot sadzīves atkritumu daudzumu un iedvesmojot cilvēkus dzīvot dabai draudzīgāk un veselīgāk,” stāsta Justīne.

Domubiedrus Justīne atradusi draugu lokā. Māris un Inese Ločmeļi nesen pārcēlušies no Rīgas uz Alsungu un ar prieku iesaistījušies. Justīnes dzīvesbiedrs, kuldīdznieks Kārlis Mednieks palīdzējis ar tehnisko pusi, veikalu iekārtojot. „Izgatavoju plauktus kopā ar draugu Kārli Romanu un galdnieku Mārtiņu Rubeni. Pat plaukti ir "zero waste", jo dēļi reiz bijuši Māra un Ineses lauku mājas otrā stāva grīdā,” nosmej Kārlis.

Spēles ar vārdiem

Arī veikala nosaukums nācis dabiski, spēlējoties ar vārdiem. „Lai vietējiem būtu lielāka sasaiste ar to un tas izklausītos mazliet labskanīgāk, nolēmām izmantot divus U. Rezultātā nosaukums kļuvis internacionāls, jo no igauņu, somu valodas tas ir uzsaukums Klau! Klausies!, kas lieliski sasaucas ar mūsu ideju pievērst uzmanību atkritumu problēmai, kā arī rīkot izglītojošas lekcijas un meistarklases. Un mums pašiem patīk šī vārda spēlīte angļu valodā, jo tas apzīmē mūsu filozofiju un nostāju pret dzīvi cool – ar vēsu garu!” skaidro Justīne.

Pirmo mēnesi veikals strādās testa režīmā, un komanda uzklausīs klientu vēlmes. „Mūsu sortimentā ietilps sausā pārtika, ar laiku dažādas eļļas un sīrupi, sadzīves ķīmija, higiēnas preces un dažādi "zero waste" dzīvesstila aksesuāri,” stāsta Justīne. Tā galvenokārt būs Latvijas ražotāju prece.

Gan paņemt, gan atnest

Kārlis uzsver, kāpēc šāda iepirkšanās ir izdevīgāka: „Klients šeit nemaksā par iepakojumu un dizainu, gan jāpiebilst, ka ne visa prece būs lētāka tikai tāpēc, ka tā ir beziepakojuma, tomēr ilgtermiņā tas atmaksāsies.” Justīne papildina, ka tā ir iespēja nopirkt tieši tik, cik tajā brīdī nepieciešams. Varēs nākt ar saviem iepakojumiem vai izmantot uz vietas pieejamo tukšo taru. „Derēs pat pusdienu trauciņš, jo būs iespēja to uz vietas izmazgāt. Ar lielāko prieku pieņemsim arī citu cilvēku atnesto tukšo taru,” saka Justīne. Māris piebilst: „Ja mums izdosies kādu no lielo tīklu veikalu pircējiem kaut vai daļēji pārvērst par savējo, tas jau būs daudz.”

Izaicinājumi un plāni

Komanda atzīst, ka ar lielām problēmām veikala idejas realizēšanā nav saskārušies, tomēr bijušas dažādas situācijas. „Nedaudz ietekmēja covids. Bija iestājies pasīvums, pazuda ceļš un ticība, jo mums ar Kārli nedaudz apstājās darbs savos biznesos. Tas ir kā ar pūķi, kam nocērt vienu galvu, bet izaug vēl trīs – netrūka lietu, kas jāatrisina. Jāsaka, ka valsts iestādēs visur sastapāmies ar lielu pretimnākšanu, kur mums kā nezinātājiem visu izskaidroja,” komentē Māris. Justīne aktīvi komunicējot ar šāda tipa veikaliem Rīgā, kas ļoti palīdzot, jo visi ir  ļoti atsaucīgi.

Visilgāk nācies meklēt piemērotas telpas tomēr, tiklīdz komanda ieraudzījusi šīs, sapratusi, ka tās lieliski piestāv veikaliņa idejai. “Šobrīd veikala telpas un sortimentu veidojam tā, lai tas būtu piemērots, gan māmiņām ar bērniem, gan vecāka gadagājuma cilvēkiem, gan jauniešiem, gan vegāniem, gan cilvēkiem ar dažāda veida pārtikas nepanesamību,” stāsta Justīne.

Inese uzsver, ka galvenais ir tiekšanās uz mazāk atkritumiem, kaut saprotams, ka pilnībā bez tiem neiztikt. „Tas, cik daudz atkritumi ir saražoti pēdējo 40 gadu laikā, ir vienkārši nāvējoši. Mikroplastmasa principā ir atrodama teju visur – zivīs, augos, ir pierādīts, ka Arktikā tā klāj sniega virskārtu un ikdienā atrodama pat uz cilvēka ādas. Briesmīgi! Cilvēki slimo ar dažādām, slimībām, un tas viss  tādēļ, ka paši savu zemīti saindējam. Kaudzēm atkritumu nonāk tur, kur tiem nebūtu jānonāk,” piebilst Justīne.

Veikala komanda nāk no dažādām nozarēm. Inese ir dejas centra I-DEJAS MĀJA dibinātāja un specializējas terapeitiskajās dejā, Justīne pec profesijas ir laikmetīgās dejas pasniedzēja, bet šobrīd audzina meitiņu Karlīnu Ēriku. Māris Rīgā tirgo auto rezerves daļas, savukārt Kārlis nodarbojas ar ceļu būves tehnikas tirdzniecību un strādā ar jauniešiem no sociālās riska grupas Resiliences centrā un ir tās valdes loceklis. „Tā kā katrs esam ļoti dažādi, varam pievienot papildus vērtību. Spējam uz vienu lietu paskatīties no dažādām pusēm. Patiesībā visi esam vienkārši cilvēki, turklāt mums visiem ir laba humora izjūta,” smejas Justīne. „Man šķiet, ka jaunie un vecākie ir stipri atšķirīgi. Kas pietrūkst vecākajiem, tas piemīt jaunajiem, un otrādi,” papildina Inese.

Rudenī komanda cer veikalā piedāvāt svaigi spiestas sulas, rīkot seminārus, kā arī ar laiku ieviest bonusu un atlaižu sistēmu.
Komentāri
Astra Bergmane
2020. gada 3. jūlijā, 13:44
Kurzemnieki ir riktīgi KUUL, štrami vīri un krampīgas sievas - tik uz priekšu!
Dzintra Ziemele
2020. gada 3. jūlijā, 13:29
Lai veicas Kurzemniekiem!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Pasaulē atkal jauni Covid-19 uzliesmojumi. Vai Latvijā:
cilvēki ir uzmanīgi un piesardzīgi;
zaudējuši modrību
uzvedas atbilstoši valdības noteiktajam;
pārkāpj distancēšanās noteikumus;
cilvēki būtu stingrāk sodāmi;
valdībai būtu jāpievelk groži;
policijai stingrāk jāuzrauga pulcēšanās pārkāpumi;
sodiem jābūt bargākiem.