Aizvērt

Jaunais ienaidnieks – troksnis

2020. gada 17. jūlijā, 09:21
Raksta autors: Elisa Rudzīte
Jaunais ienaidnieks – troksnis
Darbā troksnis, kas lielāks par 80 decibeliem, ir riska faktors. Tad jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi: austiņas vai ausu aizbāžņi.
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
Troksnis ir viens no vides piesārņojuma veidiem, kas mūsdienās pieaug visstraujāk. Pēdējos 20 gados troksnis, ko rada satiksme, rūpnīcas un mājsaimniecības, ir pieaudzis teju par desmit decibeliem (dB). Cilvēka ausij tās nav tīkamas pārmaiņas. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem tas ir otrs lielākais ar vidi saistītais veselības problēmu cēlonis (tūlīt pēc gaisa piesārņojuma).
Pārmērīgi trokšņi traucē atpūtu un miegu, rada grūtības koncentrēties mācībās vai darbā. Troksnis ir bioloģisks kairinātājs, kas iedarbojas uz visiem orgāniem un to sistēmām, galvenokārt caur dzirdi uz centrālo nervu sistēmu (CNS). Dabas skaņas, piemēram, jūras šalkoņa, meža un lietus lāšu čaboņa, iedarbojas nomierinoši, savukārt zāģa vai urbja darbināšana būs nepatīkama. Ja trokšņa iedarbība ir pārāk stipra, var samazināties dzirdes jutīgums un rasties dzirdes orgāna nogurums.

„Lai labi izgulētos, nepārtrauktā trokšņa fonam vajadzētu būt mazākam par 30 dB.”

„Objektīvi troksni var izmērīt tikai sertificēti speciālisti. Darba vietā tas nedrīkst pārsniegt 87 dB.”

 
„Troksnis var traucēt, bet ne vienmēr tas ir pārkāpums. Kaimiņš vakarā vai brīvdienā drīkst pļaut zāli, remontēt dzīvokli vai zāģēt malku, ja vien nedara to no 23.00 līdz 7.00.”


Vairāk 17. jūlija "Kurzemniekā" ŠEIT vai drukātajā avīzē.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.