Aizvērt

Svētki skaisti nosvinēti lietum par spīti

2020. gada 25. augustā, 02:07
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Svētki skaisti nosvinēti lietum par spīti
Sestdien Rendas centrā bija grūti atrast vietu, kur atstāt auto – gan vietējie ļaudis, gan nejauši garāmbraucēji apmeklēja pagasta svētkus.
UZZINA, KO NEZINA

Zem mākoņainām debesīm tos ieskandināja Alsungas Suitu sievas, uz kādu laiku lietu no Rendas aizgaiņājot. Tad uz skatuves nāca it kā pazīstamā zīlniece Zina, par kuru pašiem rendeniekiem daudz ziņu nebija. Gan individuāli, gan publiski viņa klātesošajiem pareģoja nākotni, taču sacensībās, ko rīkoja ielu vingrotāju biedrība Workout Generation, uzvarētāju iepriekš nevarēja pateikt. Tās vadītājs Gvido Šalms atzina, ka Rendā puiši esot spēcīgi, bet no pavisam jaunās paaudzes arī meitenes negribot atpalikt. Skatītāju pilnajā estrādē vislielākie aplausi atskanēja tad, kad Zinai, kas bija apņēmusies pasākumu vadīt, vingrojumos vajadzēja piedalīties pašai: „Tagad arī Zina zina, ka kāds viņu var pacelt.”


LIETUS DĒĻ

„Jā, šodien sabraukuši ļoti daudzi, bet tirgotāju un pircēju, izskatās, ir mazāk nekā citus gadus. Varbūt tāpēc, ka šajās dienās visur notiek pasākumi un tirdziņi,” teica Ilona Kricka-Krauja. No savas saimniecības Klintis viņa atvedusi dārzeņus, konservējumus, ārstniecības augu tējas, kā arī dziju un adījumus. Pircēji pārsvarā esot centra iedzīvotāji, kuriem pie mājas nav sava dārziņa. Kultūras organizatore Sandra Gailuma pastāstīja, ka lietus dēļ 15–20 tirgotāju atteikuši, tostarp zivju pārstrādes uzņēmums no Rojas, arī vietējie mājražotāji ar kūpinājumiem un citu produkciju.


SIERS GARŠO

Mājražotāja Mārīte Jēkabsone no Saldus novada Jaunlutriņiem bieži piedalās Kuldīgas novada pagastu tirdziņos, tostarp Rendā, Kabilē, Vārmē, brauc arī uz Skrundu. „Visur, kur tagad esam, tautas ir  mazāk. Kovida iespaidā dažs uz brīdi iznāk sabiedrībā, dažs joprojām labprātāk paliek mājās. Tirdziņos ir ierobežojumi, degustācija nenotiek. Tomēr vietējo tūristu plūsma ir acīmredzami pastiprinājusies, tāpēc orientējamies uz pieņemšanu mājās. Pandēmijas laikā radās dažādas idejas, ne tikai siera produkcija vien. Šodien ir arī asociācijas Lauku ceļotājs atvērtās dienas lauku saimniecībās. Tomēr nolēmām atbraukt uz Rendu, un izrādījās, ka ar šādiem ražojumiem esam vienīgie.”


VĪNA DARĪTAVAI GARĀM NEBRAUC

Daudz svētku viesu koncertu starplaikos devās vai nu uz Nacionālās pretošanās kustības muzeju, vai vīna darītavu Vini Curlandia Abavas senlejā. „Braucām pie Abavas pagrabiņa saimnieka, bet ceļā ieraudzījām šilti un nolēmām, ka tādai vietai jau nu nevar garām braukt,” teica pie vīnogulājiem sastaptās sabilnieces. „Sabile tepat kaimiņos vien ir, bet iepriekš nebija ienācis prātā te iegriezties. Vīni garšīgi, ļoti interesanti. Jāiet nofotografēties pie vīnogulājiem – meitai draugs Itālijā, aizsūtīsim bildi, lai redz, ka arī Latvijā ir tādas plantācijas. Kas nav redzējis, nespēj noticēt.” Vīna darītavas pārstāve Daiga Valantina-Štolcere stāsta, ka plašai publikai durvis šogad atvērtas pirmoreiz – pārsvarā bijušas grupas vai individuāli ceļotāji pēc pieteikšanās. Svētku dienā te iegriezās gan rendenieki, gan tūristi, braucot apskatīt Kurzemi. Ļoti daudz bijis lietuviešu.


ATVĒRTA BAZNĪCA

Pēcpusdienā apskatei durvis vēra Rendas luteriskā baznīca, kurā mācītāja pienākumu izpildītāja Agrita Staško apmeklētājiem izstāstīja vairāk nekā 220 gadu senā dievnama vēsturi. Lai arī padomju laikos ēka bija nodota valsts aprūpē kā vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, tā tika izpostīta. Visvairāk – 70. gadu beigās, uzņemot filmu Robina Huda bultas. Kopš īpašumu atguvusi luterāņu draudze, ir atjaunots altāris un pārējais interjers, nomainīts jumts. Tagad tiek meklētas iespējas ērģeļu atjaunošanai. Arī dievnamu apmeklēja dažāda publika. Rendenieks Andris atzina, ka pagastā dzīvo jau sen, bet iepriekš ne reizes nav iznācis te būt: „Labi, ka svētkos piedalās arī baznīca.”


PĒC PROGRAMMAS

Dienas otrajā daļā lietus pieņēmās spēkā, tomēr tas netraucēja pasākumiem ritēt pēc programmas. Zem lietussargiem vai lietusmēteļos publika jautri dzīvoja līdzi Matkules amatierteātra iestudētajai Leldes Stumbres komēdijai Burvīgie blēži un Jautro zābaciņu līnijdejotājām, kurām raitos soļus nācās spert uz pielijušas estrādes. Līdz pusnaktij bija koncerts un balle kopā ar muzikantu Sandi Dubovu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kur lasāt laikrakstu “Kurzemnieks”?
Abonēju laikraksta drukāto versiju gadam
Abonēju laikraksta drukāto versiju trim mēnešiem
Abonēju laikraksta drukāto versiju mēnesim
Abonēju laikraksta elektronisko versiju
Pērku regulāri
Nopērku, ja pamanu man interesējošu tēmu
Sekoju “Kurzemniekam”” sociālajos medijos
Izlasu citur - bibliotēkā, pie kaimiņa u.c.
Nelasu