Aizvērt

Kā pareizi lietot pirotehniku

2020. gada 16. decembrī, 12:00
Raksta autors: Alberts Dinters
Kā pareizi lietot pirotehniku
Foto: Kurzemnieka arhīvs
Šī gada Ziemassvētki un Jaunā gada sagaidīšana notiks vien ģimeņu lokā bez lielām svinībām un ciemiņiem, bet, visticamāk, ka par godu 2021. gada atnākšanai kāds izšaus arī raķetes, salūtu. Kā uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), uguņošana iedzīvotājiem saistās ar pozitīvām emocijām, prieku un svētkiem, bet svinēšanas virpulī visbiežāk tiek aizmirsts par drošību.
„Droši vien gandrīz katrs no mums ir piedzīvojis to mirkli, kad piecas minūtes pirms Jaunā gada iestāšanās visi steidzas doties ārā no mājas, un tikai tad tiek meklēts, kurš palaidīs salūtu un kur to vispār darīs,” skaidro VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandieris Vilnis Bents. “Šādā situācijā ir vislielākā iespēja pārkāpt drošas uguņošanas noteikumus, kā rezultātā izceļas ugunsgrēki, jo aizdedzināts pirotehnikas līdzeklis iekrīt aizkrautos balkonos, atvērtos mājokļu logos, uz jumta, uz automašīnām un citiem degtspējīgiem priekšmetiem.”

Biežāk pieļautās kļūdas

Iedzīvotāju biežāk pieļautās kļūdas, kuru rezultātā izceļas ugunsgrēki un cilvēki gūst traumas, ir:

 • pirotehnikas izstrādājumi tiek pirkti neoficiālās vietās vai no rokas, kā rezultātā tiek iegādāti nekvalitatīvi izstrādājumi, kas nenostrādā vai nostrādā ar traucējumiem;
 • pirms lietošanas netiek izlasīta lietošanas instrukcija, kā rezultātā pirotehnikas izstrādājums tiek lietots nepareizi;
 • neatbilstoša vietas izvēle – pārāk tuvu ēkām, cilvēkiem un degtspējīgiem priekšmetiem. Katru gadu uz kāda no daudzdzīvokļu ēkas balkoniem aizdegas sadzīves mantas, jo tajās iekrīt pirotehnikas izstrādājums;
 • salūta veidotājs tiek izvēlēts nejauši no svinētāju vidus. Nereti viņš ir alkohola reibumā;
 • viens no populārākajiem pirotehnikas izstrādājumiem ir Salūta baterija. Visbiežāk traumas cilvēki gūst, jo izvēlēta nepiemērota vieta, kā rezultātā kaste apgāžas, bet skatītāji neievēro drošu attālumu. Slīpi izšauti lādiņi var iekrist balkonos, ēkās, uz mašīnām u.c. degtspējīgos priekšmetos un izraisīt ugunsgrēku;
 • Raķete ar koka kātu jāievieto speciāli izgatavotā caurulē, kas jāierok zemē un jānostiprina. Raķete jāievieto caurulē tā, lai tās kāta 2/3 atrastos caurulē un kāts brīvi var kustēties un atrastos vertikāli. Traumas izraisa tas, ka raķete tiek aizdedzināta, turot kātu rokās, iespraužot zemē vai arī to palaižot no balkoniem vai pie atvērta mājokļa loga;
 • Romiešu svece jāierok zemē (2/3 no izstrādājuma) vai jāpiesien pie zemē iedzīta stieņa. Traumas tiek gūtas, ja izstrādājums tiek aizdedzināts un lietots, turot to rokās.
Drošības padomi

Ja svētkos vēlies iepriecināt savu ģimeni, sarīkojot salūtu, izpildi visus drošības nosacījumus, lai pasargātu sevi un apkārtējos no traumām un īpašumu no ugunsnelaimes.
 • Noskaidro, vai un kādi ierobežojumi pirotehnikas izstrādājumu lietošanā pastāv pašvaldībā, kurā plāno rīkot salūtu.
 • Pirotehnikas izstrādājumus iegādājies tikai licencētās tirdzniecības vietās.
 • Salūta laidējs ir jāizvēlas savlaicīgi. Vēl pirms svētku sākuma viņam ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija un jāizvēlas salūta palaišanas vieta. Populārākajiem salūta veidiem internetā iespējams noskatīties video pamācību.
 • Salūta palaišanas vietai ir jābūt sausai, līdzenai un cietai. Pirotehniskā izstrādājuma uzstādīšanas vietā vismaz 35 m rādiusā nedrīkst atrasties cilvēki, dzīvnieki, ēkas, koki, elektropārvades līnijas, automašīnas un citi objekti.
 • Tuvumā esošie ēku balkoni un pagalmi jāattīra no viegli degošām lietām, jo pašu vai kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku.
 • Pirotehniskos izstrādājumus lieto tikai ārpus telpām.
 • Nerīko salūtu, ja vēja ātrums pārsniedz 5 m/sek.
 • Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut bērniem tuvoties pirotehnikas izstrādājumiem vai tos iededzināt.
 • Pirotehniskos izstrādājumus lieto saskaņā ar lietošanas instrukcijas norādījumiem.
 • Pirotehnisko izstrādājumu nostiprina tā, lai tas nevar apgāzties un sasvērties, aizdedzini ar izstieptu roku. Uzmani, lai neviena tava ķermeņa daļa neatrastos virs pirotehniskā izstrādājuma. Pēc aizdedzināšanas nekavējoties attālinies vismaz 35 m attālumā un netuvojies tam vismaz 30 min.
 • Ja pirotehniskais izstrādājums nenostrādā vai nostrādā daļēji, netuvoties tam vismaz 40 min.
 • Nelieto pirotehniskos izstrādājumus, ja esi alkohola reibumā.
Ar pirotehnikas lietošanu saistīti izsaukumi iepriekšējos gados

2017. gada Jaungada naktī Rīgā deviņstāvu dzīvojamās mājas piektajā stāvā dega balkons. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka balkonā bija dedzināti pirotehniskie izstrādājumi, kā rezultātā notika degšana 4 kvadrātmetru platībā. Ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, kurš tika nodots neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem. Īsi pēc pusnakts ugunsdzēsēji glābēji devās dzēst ugunsgrēku Līvzemes ielā Salaspilī, kur no divstāvu sabiedriskas ēkas jumta tika šauti pirotehniskie izstrādājumi, kā rezultātā aizdegās to kaste. Rostokas ielā Rīgā deviņstāvu dzīvojamās mājas trešajā stāvā balkonā bija ielidojis pirotehnisks izstrādājums, kā rezultātā aizdegās balkonā esošās sadzīves mantas. Augstā ielā Daugavpilī piecstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā ielidoja pirotehnisks izstrādājums, kā rezultātā dega balkons.

2018.gada 1.janvārī Limbažos dega izlietota pirotehnikas kaste.

2019. gada pirmajās minūtēs Rīgā un Iecavā dega pirotehnikas kastes ārpus un arī ievietotas atkritumu konteineros.

Savukārt 2020. gada 1.janvārī visā Latvijā VUGD saņēma 8 izsaukumus uz maznozīmīgiem ugunsgrēkiem, kas bija saistīti ar pirotehnikas izstrādājumu lietošanu. Jelgavā un Jūrmalā blakus atkritumu konteineriem dega pirotehnikas iepakojumu kastes. Izlietotas pirotehnikas kastes bija izraisījušas atkritumu konteineru aizdegšanos Rīgā, degoša brīnumsvecīte izraisīja atkritumu degšanu konteinerā Ventspilī, bet Valmierā degošs pirotehnikas iepakojums radīja sadūmojumu kāpņu telpā.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Ko jūs darāt, sajūtot saaukstēšanās pazīmes:
Stiprināt imunitāti ar vitamīniem, uztura bagātinātājiem
Izvairāties no kontaktēšanās ar citiem cilvēkiem un publisku vietu apmeklēšanas
Ārstējaties mājas apstākļos
Pastiprināti sekojat līdzi saslimšanas simptomiem
Konsultējaties ar ārstu
Aptiekā prasāt palīdzību farmaceitam
Paši pieņemat lēmumu, kā ārstēties vai kādus medikamentus lietot
Informāciju un padomus par ārstēšanās metodēm meklējat internetā