Aizvērt

Mūsu novados mazie drīkst doties uz skolu

2021. gada 20. februārī, 16:33
Raksta autors: Inguna Spuleniece, Elisa Rudzīte, Daiga Bitiniece
Mūsu novados mazie drīkst doties uz skolu
Kuldīgas, Alsungas un Skrundas novadā saslimstība ar Covid-19 ir zemāka par noteikto slieksni, un tas nozīmē, ka no 22. februāra 1.– 4. klases drīkst atsākt mācības klātienē.
Pēc novadu principa

Ministru kabinets 16. februārī konceptuāli izlēmis par reģionālu principu mācību organizēšanā. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvāja stundas skolā atsākt tajās pašvaldībās, kurās 14 dienu kumulatīvā saslimstība ar Covid-19 ir zemāka par 200 saslimušajiem uz 100 000 iedzīvotāju. Pēc aktuālākajiem Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem šāds rādītājs ir 25 pašvaldībās, tajā skaitā Kuldīgas, Alsungas un Skrundas novadā.

Zināms, ka katru trešdienu SPKC situāciju izvērtēs un lēmumu pārskatīs. Tām skolām, kurās tiks atsākts darbs klātienē, jāievēro epidemioloģiskās prasības: regulāri jāvēdina telpas, jānodrošina distance un klašu nesastapšanās starpbrīžos, vajadzīga dezinfekcija, skolēniem jālieto maskas. Pēc Veselības inspekcijas algoritma klātienē nodarbinātajiem obligāti jānodod Covid-19 testi.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš skaidroja: epidemiologi bažījas par to, ka zemie saslimstības rādītāji atsevišķos novados varētu būt nepatiesi. Viņuprāt, ir tādas pašvaldības, kurās iedzīvotāji testus nenodod, līdz ar to atklāts mazāk infekcijas gadījumu. Valdība izlēma ieviest testēšanas algoritmu, lai iegūtu datus par slimības reālo izplatību.

Preses konferencē 18. februārī izglītības un zinātnes  ministre Ilga Šuplinska skaidroja, ka skolotājiem un atbalsta personālam siekalu un antivielu tests būs jānodod pēc īpaša grafika. Konferencē V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktore Inese Astaševska prezentēja skolas attālināto mācību stratēģiju un gatavību atsākt tās klātienē atsevišķām klasēm: „Mūsu novads jau no septembra beigām ir saskāries ar pastiprinātiem ierobežojumiem, jo bijām slimības epicentrs. Jau rudenī mazajiem bērniem mācījām dažādas datorprasmes, kā atvērt e-klasi, nosūtīt vēstulītes un citas lietas. Neko neatliekam uz vēlāku un pilnvērtīgi strādājam jau no pirmās dienas. Esam izstrādājuši masku mainīšanas sistēmu un esam gatavi atsākt mācības skolā.”
 

Kuldīgas novadā

Četras skolas pilsētā, sešas pagastos

Kuldīgas novada deputāti lēmumu pieņēma piektdien pēc tam, kad valdība paziņoja, ka mācības klātienē drīkst atsākt 25 novados. Durvis vērs četras pilsētas un sešas lauku skolas. Klātienē mācīsies ap 916 bērnu. Deputāte un Kuldīgas Centra vidusskolas direktore Brigita Freija gan atzina, ka ir tādi vecāki, no kuriem saņemts iesniegums turpināt bērnus izglītot attālināti. Starp viņiem ir skolēni no citiem novadiem. Savukārt deputāte un uzņēmēja Baiba Mikāla izteica prieku, ka tagad vecāki varēs vairāk pievērsties darbam, jo nebūs kopā ar bērniem jāpilda mājasdarbi.

Par to, cikos jāierodas uz stundām un kāda ir kārtība, skolas informēs vecākus līdz pirmdienai.

Kuldīgas novadā tiks lietota jau rudenī izstrādātā kārtība, kā mācības organizēt, pielāgojot to situācijai un prasībām. Pirmajā dienā katram skolēnam tiks izsniegta daudzreiz lietojama sejas maska, ko drīkstēs noņemt pusdienās, ieliekot līdzi paņemtā maisiņā. Pēc pusdienām bērni dabūs vēl vienu masku. Mājās tās būs jāizmazgā. Domes izpilddirektore Ilze Dambīte-Damberga pastāstīja, ka pašvaldība no valsts saņēmusi pietiekami daudz masku, lai katram bērnam piešķirtu vēl piecas, bet drīkst lietot arī savējās, jo daudziem tās ir speciāli dizainētas un pieskaņotas apģērbam.

Lai bērni uz skolu nokļūtu droši, kursēs pagastu autobusi. Arī sabiedriskais transports atjaunots tajos maršrutos, kuros brauc sākumskolēni.


Skrundas novadā

Cik var, ar savu auto

Skrundas novada domē tāpat sasaukta ārkārtas sēde, lai lemtu, kā klātienes mācības atsākt sākumskolēniem. Tās atļautas tad, ja kumulatīvais saslimstības rādītājs ir līdz 200, un šajā novadā tas ir 132,1, līdz ar to domes sēdē klātienes mācības šai klašu grupai ir atbalstītas.

Izglītības nodaļas vadītāja Inga Flugrāte uzsvēra: „Tie pedagogi, kuri ir paaugstināta riska grupā – ar hroniskām saslimšanām un seniori no 60 gadiem –, vienojoties ar iestādes vadītāju, var attālināti strādāt līdz brīdim, kamēr tiek sākta potēšana.”

Lai mazinātu risku saslimt, I.Flugrāte aicina vecākus vest audzēkņus uz skolu ar savu auto, ja tas iespējams. Tiks organizēts pašvaldības transports, un domes mājaslapā ir publicēts kursēšanas laiks gan no rīta, gan pēcpusdienā. Taču, ja vajag, atļauts izmantot arī sabiedrisko transportu. Ja vecāki uzskata, ka bērnam apmeklēt skolu nav droši, tad jāraksta tai iesniegums un jāsazinās ar administrāciju.


Autobusi

Vairāki reisi tiks atjaunoti

Tā kā atsāksies mācības klātienē, no 22. februāra tiek atjaunoti vairāki autobusu reisi, skolēnus aizvedot līdz izglītības iestādēm un pēc tam atpakaļ, informē Autotransporta direkcijas pārstāve Lilita Pelčere. Izmaiņas būs reisos Kuldīgas un Skrundas novadā Kuldīga–Vilgāle, Kuldīga–Pūces–Vilgāle–Kuldīga, Virka–Pelči, Kuldīga–Padure–Ķimale–Kuldīga, Skrunda–Ikaiši, Skrunda–Nīkrāce.

Direkcija arī aicina autobusu kustības sarakstu pirms brauciena atkārtoti pārbaudīt mājaslapā www.atd.lv sadaļā Kustības saraksti vai portālā 1188.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kas būtu darāms, lai pilsoniskas sabiedrības veidošanos veicinātu
vajag vairāk uzticēties nevalstiskajām organizācijām;
brīvprātīgo darbs jāatalgo;
biedrībām par savu veikumu vairāk jāstāsta;
jārīkojas tā, lai neviena sabiedrības grupa netiktu aizmirsta.
cilvēki jāizglīto: kur, kā var iesaistīties, un kāpēc tas būtu vajadzīgs.
Valstij un pašvaldībām jāsaprot un jāatbalsta šīs aktivitātes.