Aizvērt

Lasītājs vaicā

2022. gada 15. martā, 10:30
Raksta autors: Alberts Dinters, Inta Jansone
Lasītājs vaicā
Kas tie par apzīmējumiem? Kur krīzes gadījumā Kuldīgā var dabūt dzeramo ūdeni? Kas ir “Anonymous”?
Kas tie par apzīmējumiem?
Kāds mūsu lasītājs saka: „Sekoju līdzi karam Ukrainā un pievērsu uzmanību Krievijas armijas tehnikas apzīmējumiem. Ar baltu krāsu uzvilkti burti Z vai V. Mēģināju atrast skaidrojumu, ko tas nozīmē, bet versijas ir dažādas. Vai jūs varētu noskaidrot?”
“Kurzemnieks” vērsās pie Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, un atbildi sniedza Zemessardzes štāba pārstāvis, kapteinis Jānis Slaidiņš: „Tie ir taktiskie apzīmējumi savu spēku atpazīšanai. Pašlaik ir četri. Burts V – spēki, kas dodas Kijivas virzienā. Burts Z kvadrātā – kaujas vienības, kas darbojas Harkivas virzienā. Parasts burts Z – Krimas virziens. Ceturtais ir balts aplis – Krievijas armijas otrā ešelona vienības. Šie apzīmējumi nav nekas tāds, par ko taisīt ažiotāžu.”
_____________________________________________________________

Ir vairāki brīvkrāni
Kāda lasītāja vēlējās noskaidrot, kur krīzes gadījumā Kuldīgā var dabūt dzeramo ūdeni.
„Kuldīgā ir 11 brīvkrānu jeb tautas valodā saukto pumpīšu,” saka SIA “Kuldīgas ūdens” vadītājs Andris Kļaviņš. „2005. gada janvāra vētrā un vēl citos periodos, kad piedzīvotas dabas stihijas, elektrības piegāde ir pazudusi pusi dienas vai ilgāku laiku, bet ūdens piegāde neapstājas ne uz mirkli, jo mums ir sava elektrostacija.”
_____________________________________________________________

Kas ir “Anonymous”?
Sākoties karam Ukrainā, ziņās bieži vien parādījies hakeru grupējuma “Anonymous” vārds, jo Krievijai tas piedraudējis: ja tā nebeigs agresiju pret Ukrainu, hakeri bloķēs agresorvalsts mājaslapas un būs vēl citas darbības. Lasītāji redakcijai lūguši skaidrojumu par šo grupējumu.
“Kurzemnieks” sazinājās ar uzņēmumu “Possible Security”, un tās IT drošības eksperts un vadošais pētnieks Kirils Solovjovs skaidro: „Grupējumu “Anonymous” vislabāk ir uztvert kā tādu franšīzi, kurā nav pastāvīgas hakeru grupas. Personāls ir diezgan plūstošs, mainīgs. Es uz fenomenu raugos tā: ja kādi hakeri izdara ko tādu, kas atbilst  grupējuma vērtībām, tad viņi mēdz ar to palielīties ar “Anonymous” karogu. Es par to drīzāk runātu kā par izkārtni. Šo hakeru vērtības ir anarhisms, cīņa par mazaizsargātajiem, cīņa pret valstīm, cīņa pret lielajām korporācijām. Šajā gadījumā viņi ir iesaistījušies tāpēc, lai Ukrainu aizstāvētu pret Krieviju. Bet jāpatur prātā, ka viņiem nav vienota komandcentra, kurā tiek izlemts, ko un kā darīt.
Internetā varam redzēt, ka dažādi “Anonymous” konti mēdz publicēt atšķirīgus viedokļus, bet tas nav tāpēc, ka kāds ir izveidojis viltus ziņu operāciju, lai sagrautu “Anonymous” tēlu. Šāda viedokļu atšķirība pēc būtības izriet no veida, kā viņi darbojas. Cik cilvēku precīzi tajā ir, nevar pateikt, taču redzam, ka skaits daudzkāršojas tajos brīžos, kad notiek aktīvas operācijas. Šie minigrupējumi jeb klasteri uzpeld un pazūd, un sava grupā tie komunicē ar visiem „brīvprātīgajiem hakeriem”, kuri attiecīgajā brīdī pieslēdzās. Tā ir tāda kā sabiedriska pašorganizēšanās.
Tikko bija gadījums, kad viens no apakšgrupējumiem paziņoja, ka plāno uzbrukt Krievijas iedzīvotāju digitālajai naudai un to zagt, savukārt cits to nosauca par viltus ziņu, paziņojot, ka neko tamlīdzīgu neplāno, jo tas neatbilstot “Anonymous” vērtībām.
Bija ziņas par iejaukšanos Krievijas valsts televīziju darbā. Jāpatur prātā, ka grupējuma uzbrukumi līdz šim bijuši tehniski vienkārši. Es esmu nedaudz skeptisks par to, ka it kā tika mainīts visu Krievijas televīzijas kanālu saturs. Domāju, ka tas varētu būt noticis viena kabeļoperatora klientu lokā. Ir redzams, ka “Anonymous” šajā karā ir attīstījies un izdara interesantākus un tehnoloģiski nedaudz sarežģītākus uzbrukumus.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai Latvijā būtu kaut kā jāgatavojas grūtākiem laikiem?
Jau ir par vēlu
Vēl nekādu iemeslu tam nav
Jāapzina iespējas, uz kurieni doties, ja nu kas...
Var iepirkt pārtikas un ūdens rezerves, bet ar prātu
Jāsakārto soma un jābūt gatavam pamest mājas
Auto degvielas bāku derētu turēt pilnu
Jātaisa kārtīgas pārtikas rezerves