Aizvērt

Uzņēmēji gatavi dot bēgļiem darbu

2022. gada 18. martā, 09:30
Raksta autors: Kristīne Āboliņa
Uzņēmēji gatavi dot bēgļiem darbu
„Daži darba devēji jau ir izteikuši vēlmi nodarbināt cilvēkus no Ukrainas. Kuldīgas tekstils pat ir gatavs izveidot vienu maiņu, piedāvājot 20 darbavietu, kurās strādātu tikai kara bēgļi,” stāsta Nodarbinātības valsts aģentūras Ventspils filiāles vadītāja Sandra Krinkele.
Ar atzīmi Ukraina
Kuldīgas novadā līdz 16. martam reģistrēti 53 bēgļi, no kuriem 25 ir pieaugušie, 28 – bērni. Lielākā daļa apmetusies pie radiem un draugiem. Ukrainas iedzīvotājiem pašlaik pieejamas aptuveni 70 darbavietas 20 profesijās. Tās piedāvā Rudys Brewing Co, Baltic Flora, Stiga RM, Zeltrīti, Parella, Duna Brewery, Smaidas un citi. Šonedēļ Kuldīgā valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā darbu sākusi Lidija Barnička, kura Ukrainā strādājusi kādas ministrijas vadības komandā (Kurzemniekā par viņu stāstījām).

S.Krinkele skaidro, ka NVA sadarbojas ar tiem, kuri piedāvā vakances visiem darba meklētājiem, tomēr daļa var piedāvāt darbu arī Ukrainas bēgļiem. Šī iemesla dēļ CV un vakanču portālā (cvvp.nva.gov.lv) papildināta sadaļa Nodarbinātības veids. Tajā var izvēlēties vēlamo darbu ar atzīmi Ukraina, un parādīsies tas, ko darba devēji piedāvā ne tikai vietējiem, bet arī Ukrainas iedzīvotājiem. Portāls pieejams arī nereģistrētiem lietotājiem, tāpēc ikviens ukrainis, kuram var palīdzēt kāds, kas prot latviski, varēs uzzināt par jaunāko.

Vienreizējs pabalsts
NVA ukraiņu bēgļiem darba sākšanai izsniegs vienreizēju 500 eiro pabalstu, ko maksās tad, ja būs atvērts konts Latvijas Pastā vai kādā Latvijas komercbankā. „Tas ir atbalsts līdz pirmajai algai. Sākot darbu, mēneša laikā jāatnāk uz aģentūru, jāaizpilda veidlapa, un mēs izmaksāsim,” skaidro S.Krinkele. Bēgļi var sākt strādāt tad, ja ir saņemta ilgtermiņa vīza ar tiesībām uz darbu bez ierobežojumiem līdz gadam. Lai atbalstu saņemtu, nav obligāti jāreģistrējas kā bezdarbniekam vai darba meklētājam – NVA palīdzēs piemeklēt piedāvājumus un sazināties ar darba devēju. „Ja kāds gribēs uzturēties šeit ilgāk un mācīties valsts valodu, būs jāpiešķir bezdarbnieka statuss. Ja cilvēkam būs uzturēšanās vīza, varēsim veidot sadarbību.”

Veidlapas tulkos
Pašlaik NVA reģistrēti divi cilvēki, kuri sev darbu jau sarunājuši. Viens strādā kokapstrādes uzņēmumā Stiga RM, L.Barnička klientu apkalpošanas centrā. S.Krinkele atklāj, ka ar pabalsta pieprasīšanu viss neiet tik raiti, jo veidlapas jāiztulko ukraiņu valodā: „Grozām visu savu kārtību un saskaņojam to ar Ministru kabinetu. Prognozējam, ka veidlapas būs iztulkotas šīs nedēļas laikā. Tās aizpildot, pabalstu varēs pieprasīt tie, kuri darbu jau būs sākuši.”

Visi tie darba devēji, kuri lieto NVA CV un vakanču portālu, brīvās vietas var reģistrēt paši. Ja portālu nelieto, var sazināties ar NVA, kur to izdarīs. S.Krinkele uzsver: „No Ukrainas iebrauc pārsvarā sievietes un bērni, tāpēc tās profesijas, kurās tiek meklēti spēcīgi vīrieši, cik man zināms, bēgļiem nav vajadzīgas.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Vai esat izlēmuši, par ko balsosiet 14. Saeimas vēlēšanās?
Jā, zinu
Vēl ir laiks vētīt iesniegtos partiju sarakstus
Balsot nedošos, neredzu tam jēgu
Nevaru izlemt, kam atdot savu balsi
Svārstos starp divām partijām
Man nav tiesību piedalīties vēlēšanās