Aizvērt

Iespēja pieslēgties ir, bet visi to nedara

2015. gada 20. oktobrī, 14:42
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Iespēja pieslēgties ir, bet visi to nedara
Foto: Aivars Vētrājs
25. oktobrī Kuldīgā beigsies projekts, kurā ūdensvads un kanalizācija Ventspils ielā ierīkota posmā no Grants līdz Gravas ielai.

Iedzīvotāji varēs komunikācijām pieslēgties, bet iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka visi to negribēs vai nevarēs.

2013. gadā finišēja lielais ūdensapgādes rekonstrukcijas projekts. Pārventas, Putnudārza un daudziem vecpilsētas iedzīvotājiem radās iespēja pieslēgties centralizētajam ūdensvadam un kanalizācijai. Šo iespēju izmantojuši ap 1800 saimniecību, taču tas nav tik daudz, cik cerēts. Tomēr uzņēmuma Kuldīgas ūdens (KŪ) vadītājs Andris Kļaviņš uzsver, ka pie mums situācija nav tik slikta:

Pie uzbūvētajiem tīkliem vajadzētu pieslēgties pilnīgi visiem, kam ir iespēja. Tikai tad pārbūve ir ekonomiski izdevīga.

Mums vajadzēja būt 2500 jauniem pieslēgumiem. Latvijā šis skaitlis vidēji ir 21%, mums ir 58% jaunu pieslēgumu. Kad projektu beidzām, domāju, ka sāpju bērns būs Putnudārzs, jo tur viens kaimiņš otram akā tecināja kanalizāciju. Bet izrādās, ka sāpju bērns ir Pārventa. Tur ūdens zudums ir 30%.”

A.Kļaviņš piebilda, ka Putnudārzā kūtru kaimiņu pieslēgties kanalizācijai bieži vien piespiež citi iedzīvotāji, kuriem nepatīk, ka pa grāvi pie viņu mājām plūst kanalizācijas notekūdeņi.

 

Process turpinās

Turpina A.Kļaviņš: „Nav tā: beidzam projektu un nākamajā dienā visi pieslēdzas. Process ir ilgstošs. Iemesli, kāpēc cilvēki to atliek, ir dažādi. Dažs grib sakrāt naudu ilgākā laikā. Vecāka gadagājuma cilvēki bieži izvēlas nepieslēgties, lielākoties ieraduma dēļ. Tikko mājai nomainās īpašnieks, tā ēka tiek pieslēgta.

Bieži ir gadījumi, kad cilvēks varētu maksāt, bet to nedara tieši nekaunības dēļ.

Arguments, ka tas esot dārgi, īsti nav vietā, jo viss atkarīgs no attieksmes. Piemēram, Putnudārzā cilvēks sarīkoja talku, viņa draugi un radi ar lāpstām izraka komunikācijām 90 m tranšeju. Mēs nepārmetam tiem, kuri saka: „Tas ir dārgi.” Ejam pie katra cilvēka un mēģinām rēķināt, atrast iespēju izdevumus samazināt. Lielākoties izdodas kopīgu valodu atrast.” 

 

Palikušas astes

„Pirms trim gadiem pie manis atnāca kāda Ventspils ielas iedzīvotāja un teica, ka viņu ielas posmā nav ūdensvada,” atceras A.Kļaviņš. „Tas mani nošokēja, jo tas ir pilsētas centrs. Izrādās, ka abos ielas galos ir, bet vidū viens posms palicis neizbūvēts. Tagad tas būs pabeigts.

Realizējot lielo Eiropas projektu, mums šur tur pilsētā palika astes – nelieli posmiņi, kurus nekādi nevarējām pieslēgt tādēļ, ka tur par maz iespējamo lietotāju – pāris pieslēgumu. Tādu vietu ir ap 15. Pēc lielā projekta saņēmām 18 iesniegumus no Klusās un Ausekļa ielas, ka cilvēki grib centralizētu ūdensvadu un kanalizāciju, tāpēc arī tur to ievilkām. Bet tagad, kad iespēja ir, šo ielu iedzīvotāji nenāk saņemt pieslēguma tehniskos noteikumus. Pagājušonedēļ visiem nosūtījām vēstules ar atgādinājumu.”

 

Palīdzēt tikai daļai nebūtu godīgi

Kuldīgas novada domes attīstības pārvaldes vadītājs Gints Preiss uzsvēra, ka visi jautājumi par ūdensapgādi ir KŪ kompetencē, taču piebilda: „Lai iedzīvotājus varētu ar likumu piespiest pieslēgties jaunajiem ūdensvadiem un kanalizācijai, vajadzīgas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos. Tas nav atrisināms pašvaldības līmenī.” Vai pašvaldība varētu iedzīvotājiem finansiāli palīdzēt, ja viņi nevar atļauties pieslēgumu ierīkot? „Tas būtu negodīgi pret tiem, kuri to izdarījuši par savu naudu,” komentēja G.Preiss.

 

Attēlā:

Šonedēļ Kuldīgā būs pabeigts ierīkot ūdensvadu un kanalizāciju ar laukakmeņiem bruģētajā Ventspils ielas posmā. Iedzīvotāji varēs komunikācijām pieslēgties.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi