Vārda dienu svin: Daina, Dainis, Dainida
Otrdiena, 2018. gada 23. oktobris, 10:41
+8° C, vēja ātrums 6.7 m/s, D-DR vēja virziens

Aita aizceļo uz citu novadu

2017. gada 27. septembrī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Aita aizceļo uz citu novadu
Jautrajā kartupeļu talkā sacentās divas komandas.
Foto: Lāsma Reimane
Tradicionālais Vārmes gadatirgus šogad lutināja pārdevējus un pircējus ar ļoti skaistu laiku, bet dalībnieku gan esot bijis mazāk nekā parasti.
Vārmes kultūras nama vadītāja Kristīne Medne informē, ka pieteikušies bija ap 20 tirgotāju: „Daudzi pieteicās pēdējā nedēļā, jo baidījās par laika apstākļiem. Pircēju bija mazāk nekā parasti. Varbūt tas bija saistīts ar pirmo pa īstam jauko un saulaino dienu šoruden.”

Loterijā, ko parasti šajā gadatirgū gaida gan lieli, gan mazi, galveno balvu – aitu, ko bija atvēlējis Bētu saimnieks Ilmārs Pilenieks, vinnēja pārnovada ļaudis. Aita no pagasta aizbrauca prom.

„200 loterijas biļešu iztirgojām ļoti ātri, un daudzas bija pilnas. Loterijas balvas parasti atvēl vietējie zemnieki un arī tirgotāji. Galvenā balva bija aita, bet loterijā bija arī daži trusīši, pīle, cāļi un vēl daudz kā noderīga,” stāsta Kristīne.


IZKLAIDES UN GARDUMI

Vārmes teātris iesaistīja apmeklētājus jautrās izdarībās. Tika rīkota kartupeļu lasīšana, kur divas komandas sacentās, kura ātrāk ierobežotas redzamības apstākļos savāks visus kartupeļus. Tika velti siena ruļļi, uz kuriem kādam drosminiekam bija jāžonglē. Vēl bija ūdens nešanas sacensības.

Gadatirgus viesi tika cienāti ar šašliku un slaveno Vārmes dārzeņu sautējumu, ko skolas saimnieces šajā reizē bija gatavojušas no aitas un cūkas gaļas. Tas būs nogaršojams arī Hercoga Jēkaba gadatirgū oktobrī. Tāds tiekot gatavots arī ikdienā pusdienās skolēniem. Viena no pavārītēm Skaidrīte Plāte-Virbicka uzskaitīja sautējuma sastāvdaļas: kartupeļi, burkāni, kāposti, zirnīši, sīpoli, ķiploki un gaļa... Tomēr visu recepti līdz galam neatklāja – katrai pavārei savi noslēpumi.

Zemnieku saimniecības Rubuļi desas un citi gaļas izstrādājumi uz Vārmes tirgu bija atvesti pirmo reizi. Pārdevēja Zita Meldere pastāstīja, ka ikdienā braucot gan uz Skrundu, gan Laidiem un pa Saldus novadu. Viņa aicināja nogaršot arī sojas eļļu, ko spiežot no pašu audzētajām sojas pupiņām: „Pēc eļļas izspiešanas atlikušie produkti tiek izbaroti cūkām. Paši visu audzējam un pārstrādājam, un mūsu gaļas produkti ir ļoti pieprasīti.”


DAUDZ VIESU NO CITURIENES

Tikko sautējumu bija nobaudījusi Aiva Zēģelniece no Kušaiņiem: „Nezinu, kas tajā tik īpašs, bet ļoti garšīgi! Mēs tirgū esam otro gadu. Dzīvojam 18 km no Vārmes Skrundas novadā. Mana mamma dzīvo starp Vārmi un Skrundu, viņa vienmēr mudina mūs braukt šurp. Mums parasti interesē stādu piedāvājums, bērniem svarīgākā ir cukurvate un loterija.”

Rubuļu ģimene no Saldus uz gadatirgu atbraukuši pirmo reizi: „Vārmē kādreiz dzīvoja draudzene. Viņa mums vienmēr ir stāstījusi, cik te ir forši. Šogad nevarējām izvēlēties starp sēņošanu, makšķerēšanu un tirgu, bet beigās nolēmām braukt un nenožēlojam.”

Šķēdes iedzīvotāja Aija Medne atklāja, ka Vārmē dzīvo viņas māsa. Sapulcēties tirgū esot ģimenes tradīcija: „Pagājušajā gadā loterijā vinnējām gaili, ko apēdām. Te viss ir labi: atrakcijas, laba mūzika, tirgotāji.”

Ilga Turlute savulaik pati tirgojusies ar adījumiem. Viņa zina teikt, ka tirgus tiekot rīkots daudzus gadus, bet šoreiz viņa atnākusi paklausīties mūziku, adīt vairs neļaujot redze.
Komentāri
Dimmers
2017. gada 27. septembrī, 18:08
Gadatirgus bija labs, tikai Pilenieks savu aitu varēja drusku tīrāku atvest. Kauns, ka tik sūdaina aita bija jāvēd automašīnā uz kaimiņiem! Vai Bētu saimniekam pašam kauns nemaz nebija?
Kaspara tekulis gan bija tīrs un skaists.
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi