Aizvērt

Lai elektrība būtu visu laiku

2017. gada 9. oktobrī, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Lai elektrība būtu visu laiku
Pašvaldību un mediju pārstāvjiem par "Sadales tīklu" darbu stāsta uzņēmuma valdes loceklis un tehniskais direktors Raimonds Skrebs.
Foto: Lāsma Reimane
Akciju sabiedrība "Sadales tīkls" Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novadā atjauno elektrotīklu 82 km garumā, tā medijus un pašvaldību pārstāvjus informēja valdes loceklis un tehniskais direktors Raimonds Skrebs.
Viņš stāstīja par uzņēmuma darbu, lielākajiem īstenotajiem un plānotajiem projektiem elektroapgādes uzlabošanai Kurzemē, skaidroja, kā tiek plānoti ieguldījumi un kā – tīrītas elektrolīniju trases. Klātienē varēja redzēt, kā Rendas pusē tiek nomainīti gaisvadu elektrolīniju balsti un tīrītas elektrolīniju trases.

Šogad trijos mūsu novados uzņēmums atjaunos 63 km vidējā sprieguma līniju, 19 km zemsprieguma gaisvadu līnijas pārbūvēs par kabeļu līnijām, rekonstruēs vai no jauna būvēs 24 transformatoru apakšstacijas. R.Skrebs sevišķi pieminēja Skrundas apakšstaciju, kas tiek būvēta pilnīgi jauna. Šajos darbos tiks ieguldīts 1,1 miljons eiro.


PRIORITĀTE – TRAŠU TĪRĪŠANA

R.Skrebs uzsvēra, ka elektroapgādi ietekmē vēsturiskais mantojums, laika apstākļi un trešo personu darbība. Lai panāktu labu un drošu piegādi, uzņēmums ievieš viedās tehnoloģijas: īpašus skaitītājus, attālinātu kontroli utt. „Esam pateikuši, ka nākamos piecus gadus Sadales tīkls tarifu nekustinās, lai gan ir inflācija un citi mainīgi faktori. Centīsimies izmantot iekšējo efektivitāti,” sacīja speciālists un uzsvēra, ka lielākās problēmas elektroapgādē rada tas, ka liela daļa līniju iet pa mežiem un aizaugušām vietām. „Piecas septiņas reizes gadā ir spēcīgi vēji vai sniegs, kad gaisa līnijas ir apdraudētas un tiek ietekmēta piegāde. Turklāt esam viena no zaļākajām valstīm Eiropā. Līdz ar to prioritāte ir tīrīt trases. ”

Tā īsti pie šī darba varēts ķerties pēc aizsargjoslu likuma uzlabojumiem 2013. gadā. Gadā jāiztīra vidēji 5400 km līniju, katra – reizi četros gados. Lai to izdarītu, papildināts uzņēmuma tehniskais parks, tagad ir piemērota tehnika, lai ātri var piekļūt līnijām jebkurā vietā. „Pagājušajā gadā sākām, un turpināsim aizvien aktīvāk strādāt zem sprieguma – līniju neatslēdzot. Zemsprieguma līnijās tā strādājam apmēram 40% gadījumu, nākotnē to plānojam arī augstsprieguma līnijās, cik tas tehnoloģiski būs iespējams,” skaidro R.Skrebs.


GADĀ VIDĒJI 1600 KM

„Katru gadu pilnībā jāatjauno vismaz 2% elektrotīkla jeb vidēji 1600 km līniju. Ieguldām 100 miljonus eiro, un ar šādu naudu varam katru līniju atjaunot reizi 50 gados. Plānveidīgi to darām tur, kur bojājumi ir visbiežāk,” stāstīja R.Skrebs un uzsvēra, ka ievērojami samazinājies gan bojājumu skaits, gan laiks, uz kādu klientiem tamdēļ atslēgta elektrība.

Šogad Kuldīgas novadā bija plānots īstenot 12 projektus, ieguldot vairāk nekā 475 000 eiro. Vairāki jau pabeigti, bet citi turpinās. Elektrotīkls atjaunots un pārbūvēts Gudenieku, Rendas, Turlavas, Vārmes, Laidu
un Kurmāles pagastā. Novadā paredzēts atjaunot 25 km vidējā sprieguma elektrolīniju, 12,7 km zemsprieguma gaisvadu elektrolīnijas pārbūvēt par kabeļu līnijām, atjaunot vai būvēt 16 transformatoru apakšstacijas.

R.Skrebs minēja arī uzņēmējdarbības atbalstu: „Mums vienīgajiem Latvijā ir tāda uzņēmējdarbības veicināšanas forma, ka pieslēguma maksu var dabūt atpakaļ, ja jauda tiek izmantota efektīvi. Pieslēguma būvniecībai piedāvājam arī atlikto maksājumu, ja ir bankas garantijas. Klientiem tiek piedāvāts pilna servisa pieslēgums, kad nokārtotas arī visas būvniecības formalitātes.”

Runātājs piebilda, ka daudzajos līniju kilometros elektrības patēriņš tomēr ir mazs: „Latvijā vairs nevajadzētu būvēt klāt nevienu kilometru, bet gan domāt, kā noslodzi palielināt. Tāpēc tarifā ieviesta maksa par jaudu. Ir iespēja no pieslēguma atteikties uz sešiem mēnešiem, vairākus mazas jaudas pieslēgumus apvienot vienā u.tml.” Par citiem uzņēmuma pakalpojumiem var lasīt: www.sadalestikls.lv.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi