Vārda dienu svin: Daina, Dainis, Dainida
Otrdiena, 2018. gada 23. oktobris, 10:23
+8° C, vēja ātrums 7.7 m/s, D-DR vēja virziens

Lai uzzied Lutera roze

2017. gada 27. oktobrī, 00:00
Raksta autors: Dina Poriņa
Lai uzzied Lutera roze
Lipaiķu baznīca. Lipaiķu draudze Turlavā būs pateicīga ziedotājiem par katru eiro, lai torņa apaļajā logā taptu vitrāža "Lutera roze". Kopā vajadzīgi 500–600 eiro.
Foto: Dina Poriņa
Ikviens, kuram joprojām ir vai bijusi saikne ar Lipaiķu baznīcu Turlavas pagastā, tiek aicināts atbalstīt draudzes ieceri – torņa apaļajā lodziņā izveidot vitrāžu "Lutera roze". Tas tiks darīts par godu 500. gadskārtai, kopš Reformācijas kustību Vācijā aizsāka teologs Mārtiņš Luters.
KOŠS AKCENTS BALTAM IETĒRPAM

Kā skaidro draudzes priekšniece Velta Krūmiņa, nepilnus 390 gadus vecais Lipaiķu dievnams pēdējos gados balti uzposts no iekšpuses un ārpuses, tāpēc apaļā vitrāža virs ieejas būs kā krāšņs akcents, kas turklāt, iestājoties tumsai, no torņa iekšienes tiks izgaismots. Jau līdz Ziemassvētkiem to apņēmies paveikt Liepājas Universitātes pedagogs, vitrāžists Herberts Erbs, par gaismu gādās pašnodarbinātie kuldīdznieki Ivars Lībietis un Gerans Kaminskis, kuri šogad jau izgaismojuši altāra svētbildi. Draudze būs pateicīga ziedotājiem par jebkādu summu šīs idejas atbalstam, kopā vajadzīgi 500–600 eiro.

Dievnama nolietojumu un vajadzības izvērtējusi arī komisija no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas, tostarp Rīgas Doma rekonstrukcijas projekta vadītājs Rolands Lūsis. Tāpēc top jaunas labiekārtojuma ieceres, piebilst V.Krūmiņa: draudze vēlas pieciem lielajiem logiem ielikt arī priekšlogus, vēl vajadzēs atjaunot skārda jumtu tornim.


TOP LIKUMS PAR VALSTS ATBALSTU

24. oktobrī Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisija atbalstījusi likumprojektu par sakrālā mantojuma saglabāšanu. Valsts kultūras pieminekļu sarakstā iekļautas 957 baznīcas, kuru remontam 30 gados vajadzīgi 110 miljoni eiro. Likums paredz, ka dažādu konfesiju draudzes varēs pretendēt uz valsts budžeta naudu dievnamu izpētei, konservācijai, restaurācijai, remontam utt. Projektus izskatītu jauna padomdevēja iestāde – Sakrālā mantojuma padome, bet lēmumu pieņemtu Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Likums paredz, ka šim nolūkam naudu drīkstēs atvēlēt arī pašvaldības.

Kristīgo konfesiju vadītāji jau pirms gadiem desmit lūdza valdībai stabilu atbalstu dievnamu saglabāšanai. Jaunā likuma virzību Saeimā pasteidzināja atteikšanās no deputātu kvotām, ar kurām valsts nauda līdz šim dalīta pēc politiķu ieskatiem.


LUTERA ROZE

1530. gadā Saksijas princis vēlējies Mārtiņam Luteram uzdāvāt zīmoggredzenu. Luters skaidrojis, kādam tam jābūt: melnais krusts liecina par ticību krusta nāvē sistajam Jēzum, tomēr sirdi tas nenonāvē; baltā roze rāda, ka ticība dod prieku un mieru; zilais laukums ir acīm vēl neredzamais debesu prieks; zelta gredzens – mūžīga svētlaime.


REFORMĀCIJAI – 500
• 1517. gada 31. oktobrī augustīniešu ordeņa mūks, mācītājs, Vitenbergas universitātes profesors Mārtiņš Luters pie Vitenbergas pils baznīcas durvīm piestiprināja 95 tēzes, tā aizsākot ne vien teoloģisku diskusiju, bet arī garīgas atmodas kustību daudzās zemēs – Reformāciju, kas atspoguļojās kultūrā, mākslā, grāmatniecībā, zinātnē.
• Vispopulārākie ir M.Lutera iebildumi pret indulgenču jeb grēku atlaižu tirgošanu. Viņš uzskatīja, ka patiesais ticības avots ir Svētie Raksti, ka evaņģēlijs ir priekpilna vēsts un dvēseles glābšana nav atkarīga no darbiem vai ceremonijām, bet vienīgi no ticības un paļāvības uz Dieva žēlastību.
• Ārpus Vācijas Livonija (Cēsis, Rīga) bijusi pirmā zeme, kurā cilvēki pieņēmuši Lutera mācību.
31. oktobrī Rīgā pasākumus rīko Lutera Akadēmija, Luterisma mantojuma fonds u.c. Bet luterāņu baznīcās, tostarp mūspusē, Ticības atjaunošanas svētku dievkalpojumi notiks jau svētdien, 29. oktobrī.
• Latvijā ar izstādēm, lekcijām šo notikumu atceras arī Nacionālais mākslas muzejs, Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitāte u.c.


Šodien Rīgā notiek pirmās dienas zīmogošana Latvijas Pasta jaunajai pastmarkai, uz kuras ir baznīcas reformu autors M.Luters, kustības aizsācējs Rīgā Andreass Knopkens un Lutera roze – izplatīts luterisma simbols.


Lipaiķu ev. lut. baznīcas konts: LV38HABA0551032210511, norāde – ziedojums Lutera rozei.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi