Aizvērt

Ziemeļnieciskos rakstus izzinot

2017. gada 30. oktobrī, 00:00
Raksta autors: Mārīte Milzere
Ziemeļnieciskos rakstus izzinot
Rokdarbnieču biedrības "Čaupe" nodarbībā Daiga Ēķe-Silirova skaidro, kā adāmi Aranu salu raksti.
Foto: Mārīte Milzere
Islandiešu, Fēru un Aranu salu adījumus kolēģes Daigas Ēķes-Silirovas vadībā divas dienas Kuldīgā apguvusi rokdarbnieču biedrība "Čaupe".
Ieskatu ziemeļnieciskajos darinājumos sniedza projekta Iesaisties Kurzemē kārtējā nodarbība.

D.Ēķe-Silirova atzina, ka, prezentācijas gatavojot, bijis interesanti ar rokdarbu starpniecību iepazīt šo vietu sadzīvi, kultūru. Piemēram, Aranu salu skarbā daba pieprasa blīvus, siltus adījumus, un tapuši t.s. Aranu džemperi. Raksti sākotnēji nav fiksēti, bet ģimenē no paaudzes paaudzē mantoti stāstos un adījumos, līdz ar to, jau paskatoties uz džemperi, bijis skaidrs, no kuras dzimtas valkātājs nāk. Daudzās raupjās pīnes, šķiet, radušās no zvejas vīru pieredzes – vērojot, kā tauvas vijušās, turklāt galvenie adītāji bijuši vīrieši, bet sieviešu uzdevums – dziju savērpt. Tāpat kā mūsu latviskajām zīmēm ir konkrēts saturs, tā arī ziemeļnieku adījumos, visticamāk, ietverts savs stāsts, zīmes uzdevums.

Kā pastāstīja biedrības vadītāja Jolanta Mediņa, kuldīdznieces ieguvušas atbalstu Kultūras ministrijas konkursā. Projekta mērķis ir pilsoniskās sabiedrības attīstība ar akcentu uz starpkultūru dialogu. Ciklā ietilpst četras nodarbības, katrā dalībnieces tiek iepazīstinātas arī ar noteikta apgabala ģeogrāfiskajām, vēsturiskajām, etniskajām īpatnībām un to, kā tās ietekmējušas dažādu rokdarbu attīstību no senākiem laikiem līdz pat izplatībai Eiropā. Tostarp tiek meklēts gan kopīgais, gan atšķirīgais latviešu adījumos.

Iepriekšējā sezonā jau iepazīti igauņu un lietuviešu adījumi. Pēdējās nodarbības atvēlētas krievu tradicionālajiem adījumiem, bet nobeigumā iecerēts gan apspriest padarīto, gan sarīkot izstādi, lai redzētu, kā Čaupes rokdarbniecēm veicies ar cittautu adījumu formu un rakstu pielāgošanu savam rokrakstam.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi