Aizvērt

Pelna ar reklāmas ievietošanu

2017. gada 6. novembrī, 01:00
Raksta autors: Jauno žurnālistu skola
Pelna ar reklāmas ievietošanu
Foto: Rūtas zīmējums
Viedtālruņu lietojums ikdienā pieaug, vairāk laika pavadām sociālajos tīklos, piemēram, feisbukā. Ļoti daudz informācijas tiek uzņemts ar pāris pieskārieniem telefona ekrānam, un ir svarīgi zināt, kam var ticēt un kam ne. Jauno žurnālistu skolas dalībnieki nolēma pārbaudīt, kādu informāciju sniedz dažādi ziņu portāli, cik tā ir patiesa un vai šīm lapām var uzticēties.
Aizdomīgo lapu sarakstā dominē tādu ziņu portāli kā Dzentlmenis.lv, VIPklubs.lv, Brivbridis.lv un Redzams.lv. Tajos nav iespējams atrast, kas portālus uztur, ne arī uzzināt cilvēkus, kuri veido rakstus. Piemēram, lapas VIP-klubs.lv apakšdaļā rakstīts: „Šis ir informatīvs portāls.” Informācijas patiesums nav pārbaudīts un apstiprināts, un tas norāda, ka raksts var būt veidots uz baumu pamata. Vietnes Brivbridis.lv sadaļā Par mums minēts: „Portāla satura lielāko daļu veido jaunas, ar atbildības sajūtu apveltītas un mērķtiecīgas sievietes.” Tātad rakstus sacer dažādas sievietes, kuras raksta par sev tīkamo. Portālā Redzams.lv nekur nav norādīts, kas ir rakstu autori un kas lapu uztur.

Atšķirīga situācija ir, piemēram, vienā no Latvijas vadošajiem ziņu portāliem Delfi.lv – tur var redzēt katra žurnālista un redaktora vārdu, uzvārdu un pat fotoattēlu. Apšaubāmo rakstu galvenais mērķis ir tāds, lai portāls tiktu atvērts. Tas tiek panākts ar nepatiesiem vai pārspīlētiem virsrakstiem, kas piesaista uzmanību. Viltus ziņu portāli visbiežāk pelna ar reklāmu izvietošanu savā lapā. Tādēļ raksti izkārtoti divās lapās, lai var izvietot vairākas reklāmas un rakstu pabeigt lasīt nākamajā lapā.

Bieži šie portāli uzmanību piesaista ar dažādiem konkursiem, piemēram: „Austris meklē šovam 30 dalībniekus. Galvenā balva – miljons eiro! Visiem, kas ar šo rakstu dalīsies, sponsori dāvinās 50 eiro. Izmēģini un pārliecinies!” Pirms šādu rakstu atverat, visu kārtīgi apdomājiet un mēģiniet saprast, vai tā ir taisnība vai ne, jo šādi raksti nekad neizrādās patiesi.

Apkopojot secināto, iesaku – vienmēr pirms raksta atvēršanas pievērsiet uzmanību tam, kādā mājaslapā tas ievietots, tad pārlasiet virsrakstu un padomājiet, vai tie nevar būt meli, sagrozīta vai pārspīlēta informācija.

Niklāvs Dvarons, Jauno žurnālistu skolas dalībnieks


LASĪT VAI NE?

Norgita Līga Horste, Jauno žurnālsitu skolas dalībniece

Manuprāt, nevar apgalvot, ka visās mājaslapās un portālos būtu tikai meli. Esmu drusku papētījusi to saturu, un tur ir arī patiesas ziņas, tikai mums jāiemācas tās atšķirt no meliem. Intervējot cilvēkus, sapratu, ka mans viedoklis no viņu domām daudz neatšķiras. Šķiet, ka Facebook ir vispopulārākais portāls, un diemžēl arī tajā tiek ievietotas viltus ziņas, nepatiesa informācija un raksti. Un, kad šo rakstu veidotājus vai tālāk padevējus beidzot pieķer, tie met plinti krūmos.

Uzskatu, ka internetā jābūt ļoti uzmanīgam – viens tavs klikšķis var būt tavā datorā pēdējais, jo atcerēsimies, ka šajos portālos tiek ievietoti daudzi vīrusi, kuri datoram noteikti nenāk par labu. Mans ieteikums ir būt vērīgākiem un pievērst uzmanību arī sīkumiem, ziņot lapu administratoriem par atklātajiem pārkāpumiem. Apturēsim šos neģēļus un palīdzēsim citiem neiekrist viņu lamatās!


"NETICIET ŠOKĒJOŠIEM VIRSRAKSTIEM!"

Jānis Polis, sociālo tīklu eksperts

Visbūtiskāk ir izvērtēt informācijas avotu. Vai tas ir labi pazīstams un respektabls, vai arī par to nekas nav dzirdēts? Vai publikācijā skaidri norādīts tās autors un informācijas pirmavots? Vai par to pašu ziņo arī lielākie plašsaziņas līdzekļi? Tāpat es pats turos pie elementāra principa: ja virsrakstā ir izsaukuma zīme vai vārdi ar lielajiem burtiem kā ŠOKS! , NETICAMI!, ŠAUSMAS!, automātiski var pieņemt, ka ziņa ir nepatiesa vai pārspīlēta un radīta tamdēļ, lai tās autori var nopelnīt ar lasītāja naivumu.

Tiem, kuri negrib regulāri pārbaudīt katru ziņu, mans padoms būtu rūpīgi atlasīt dažus uzticamus medijus un saņemt ziņas no tiem. No interneta medijiem iesaku uzticēties Latvijas sabiedrisko mediju portālam Lsm.lv un žurnāla Ir portālam Irir.lv. Taču jāatceras, ka, apzināti ierobežojot informācijas avotu klāstu, ir viegli nonākt ideoloģiskajā un informatīvajā burbulī – situācijā, kurā sāk šķist, ka citi viedokļi neeksistē. Tāpēc vislabāk, protams, ir lasīt daudz, bet domāt līdzi.


APTAUJAS

CIK TICAT TAM, KAS RAKSTĪTS INTERNETĀ?

Una Raikstiņa, skolniece:
– Lasu rakstus Delfos, bet visam izlasītajam neticu, jo zinu, ka var būt gan patiesi raksti, gan viltojumi.

Samanta Leismane, skolniece:
– Lasu, bet skatos pēc situācijas – visiem rakstiem ticēt nedrīkst.

Kristers Meikšāns, students:
– Lasu par pasaules un Latvijas aktualitātēm. Visam neticu, jo zinu, ka visam un visiem ticēt nedrīkst.

Raitis Valdmanis, students:
– Jā, lasu rakstus internetā, pārsvarā par sportu un sacensību rezultātiem. Visam neticu, jo daudzās vietnēs rakstītais ir acīmredzami nepatiess, īpaši azartspēļu sludinātā iespēja nopelnīt internetā naudu.

Mārtiņš Feldmanis, kuldīdznieks:
– Lasu par to, kas mani interesē. Neticu visam – pārsvarā raksti sniedz nepatiesu informāciju, tomēr ir interesanti palasīt.

Aira Bērzkalne, angļu valodas skolotāja:
– Lasu rakstus portālos TVnet.lv, Apollo.lvDelfi.lv. Pārskatu daudz ko, bet visiem rakstiem neticu, jo zinu, ka viss lasītais nav taisnība.

Sintra Heidemane, bibliotekāre:
– Lasu par dārzkopību, interjeru, bērnu audzināšanu, ziņas un laika prognozi. Izlasot secinu, vai tam ticu vai ne.

Daiga Strupule-Buka, skolotāja:
– Lasu par politiku un dažādām citām tēmām. Visam neticu, jo uzskatu, ka raksts atkarīgs no autora, un secinājumus izdaru, balstoties dzīves pieredzē.

Sagatavoja Rūta Mediņa, Jauno žurnālistu skolas dalībniece


VAI LASĀT ZIŅAS PORTĀLOS?
CIK DAUDZ IZMANTOJAT VIETNES FACEBOOK.COM UN DRAUGIEM.LV?

Ieva Dubāne, studente:
– Lasu, bet atkarībā no tā, kas ziņas ievietojis. Parasti lasu virsrakstus, kas liekas interesanti vai svarīgi, tad atveru rakstu. Lasu tikai zināmos avotos. Visam internetā nevar ticēt. Izmantoju feisbuku, tas vienaudžu vidū ir populārāks, jo, manuprāt, Draugiem.lv ir noiets etaps. Feisbukā arī ir vairāk interesantu lietu, tomēr Draugiem.lv vienmēr paliks kā bērnības klasika – vieta, kurā var novākt ražu Fermā un sazināties ar draugiem.

Kaspars Doķis, skolnieks:
– Lasu tikai tādus rakstus, kas interesē: par sportu, atklājumiem utt. Visam jau noteikti neticu, jo tas ir internets – tur viss nevar būt patiess. Vairāk lietoju feisbuku, jo to izmanto visi. Draugiem.lv ir miris.

Aivita Rulle, studente:
– Jā, lasu, bet ne pārāk bieži. Vairāk meklēju jaunumus, kas notiek pasaulē, un ticu daļēji – tikai kādiem 40%. Izmantoju abas lapas, bet portālu Facebook vairāk, jo kurš gan tagad bieži iet uz Draugiem.lv?

Enija Ļeonova, studente:
– Lasu, ja ieraugu ko interesantu. Izlasu rakstus, kas piesaista uzmanību ar virsrakstu vai ilustrāciju, kā arī tos, kas saistīti ar dzimto vietu vai pazīstamiem cilvēkiem. Tas atkarīgs no raksta un tā, kur tas ievietots. Es izmantoju vietni Facebook, jo Draugiem.lv ir jau novecojis, tur nekas jauns nav atrodams.

Diāna Podkalne, studente:
– Lasu tikai tad, ja ir brīvs laiks. Meklēju tikai aktuālākās ziņas un visam neticu, jo tagad daudz viltotu ziņu. Izmantoju abas vietnes, bet biežāk feisbuku, jo tur vairāk jaunumu, ziņu. Draugiem.lv vairs nav tik interesants.

Arta Bronka, studente:
– Lasu, bet ne visu pēc kārtas, tikai to, kas šķiet interesants. Lasu rakstus, kas daudzmaz ir ticami. Ir, protams, tādi portāli, kas raksta patiesību, un tiem arī ticu, bet citi raksta tīrās muļķības, lai pievērstu uzmanību un ar to pelnītu. Izmantoju abas vietnes, bet vairāk Facebook, jo tur ir aktuālāka informācija, faktiski viss vienuviet. Svarīgi arī tas, ka feisbuks tagad ir modernāks par Draugiem.lv.

Edgars Ērglis, skolnieks:
– Lasu, bet ne visu – ar atlasi: par sportu, nedaudz par politiku, par izglītību un citām tēmām. Visam neticu. Ja ticu, tad iegaumēju, ja ne, tad aizmirstu. Abas vietnes izmantoju apmēram vienādi.

Markuss Zagorskis, students:
– Lasu jaunākās ziņas: kas notiek gan Latvijā, gan ārpus tās. Nu, dažām lapām un ziņām internetā neticu! Ir tādi, kuri ievieto nepatiesu informāciju par kādu cilvēku vai valsti. Ticu tam, kas rakstīts nopietnos ziņu portālos, vai arī tādām ziņām, par kurām esmu dzirdējis, un tā ir patiesība. Protams, viss nevar būt 100% patiesība. Cilvēki tic tam, kam grib ticēt. Ir tādi portāli, kuros informācija ir sagrozīta un kur kāds ar to vēlas nopelnīt naudu vai slavu. Internetā ievietot nepatiesību ir tas pats, kas publicēt vecu tantiņu klačas! Tāpēc lasu tikai patiesas un pārbaudītas ziņas. Izmantoju abas interneta vietnes. Protams, Facebook vairāk, jo sazinos ar ārzemju draugiem, sekoju līdzi daudzu draugu aktualitātēm, meklēju informāciju par vieglatlētikas sacensībām un to izmaiņām. Tātad vairāk lietoju saziņai un informācijas pārskatam. Arī Draugiem.lv lietoju šādam nolūkam.

Sagatavoja Norgita Līga Horste, Jauno žurnālistu skolas dalībniece
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi