Aizvērt

Vai domēns ir 21. gadsimta nekustamais īpašums?

2017. gada 22. novembrī, 04:00
Raksta autors: Inese Opelta
Vai domēns ir 21. gadsimta nekustamais īpašums?
Latvijas Universitātes datorzinātņu pētniece, Eiropas Nacionālo augstākā līmeņa domēnu reģistru padomes (CENTR) biedre Dana Ludviga dalās desmit gadu pieredzē par kļūdām, ko internetā pieļauj uzņēmēji, izvēloties un administrējot domēna vārdus.
Foto: Aivars Vētrājs
Kā iegūt un nosargāt uzņēmuma digitālo identitāti – tāda bija galvenā tēma seminārā Kuldīgā, kuru vadīja Latvijas Universitātes datorzinātņu pētniece, domēna ".lv" reģistra (NIC*) mārketinga un komunikācijas vadītāja Dana Ludviga. Pasākumu rīkoja Eiropas tīkla "Europe Direct" informācijas centrs Liepājā kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Kurzemes nodaļu.
NEDRĪKST NOKAVĒT

Laikus izvēlēties un piereģistrēt domēnu jeb uzņēmuma unikālo nosaukumu virtuālajā vidē (Kurzemnieka gadījumā Kurzemnieks.lv), kā arī sekot līdzi tā izmantošanai – tas bieži vien uzņēmuma likteni ietekmē vairāk, nekā spējam iedomāties.

Sākot domāt par savu biznesu, nākamo preci vai pakalpojumu un tā zīmolu, vienlaikus jādomā, kādu domēnu izvēlēties. Laikus jāpiereģistrē kaut vai vairāki varianti, lai vēlāk nenāktos konstatēt, ka domēns ar jūsu zīmola nosaukumu jau reģistrēts un klāt ir pārdevējs ar piedāvājumu to atpirkt. Uz šī grābekļa uzkāpušas gan pasaulē pazīstamas kompānijas, gan pēdējos gados veidoti uzņēmumi Latvijā. Šī iemesla dēļ arī pazīstamā koncertzāle Lielais dzintars sākotnēji tika vien pie angliskā domēna Greatamber.lv, jo Lielaisdzintars.lv bija jau aizņemts.

NIC ieteikums: ja esat atraduši vispiemērotāko domēna vārdu, nevilcinieties un reģistrējiet, pirms to paguvis kāds cits.


KAS JĀZINA PIRMS TAM

Pirms domēna vārda izvēles NIC piedāvā pāris vērā ņemamu faktoru. Vārdam jābūt radošam, viegli izrunājamam un nepārprotamam; jo īsāks, saprotamāks un atmiņā paliekošāks, jo ātrāk un vieglāk lietotāji to atradīs. Nosaukumā der iekļaut pakalpojuma vai preces atslēgas vārdu, bet izvairīties no domuzīmēm un cipariem. Vēlams izpētīt izvēlētā domēna vārda vēsturi, intelektuālā īpašuma tiesības, kā arī tā pieejamību sociālajos tīklos. Domēna nosaukumā nedrīkst likt svešas personas vārdu un uzvārdu, kā arī rupjus, nepieklājīgus vārdus. Bet, ja, piemēram, ir vairākas Vairas Vīķes, tad tai, kura pirmā piereģistrē, šis nosaukums tiek.


KĀ NEPAZAUDĒT

Domēna nosaukums jau kļuvis par lietošanas tiesību pirkšanas un pārdošanas objektu, tāpēc, lai veiksmīgi izvēlēto nezaudētu, jāraugās, lai rēķins par tā lietošanu, laikus ir samaksāts. Domēnu var zaudēt, ja piereģistrēšana uzticēta darbiniekam, kas to pamanījies reģistrēt uz sava vārda. Pirms kādu darbinieku atlaist, jāpārbauda, kāda digitālā informācija ir viņa rokās. Reģistrējot domēnu, svarīgi pārbaudīt pašu reģistru – kas tā ir par kompāniju, kā arī norādīt korektus korespondences datus (serveru maiņas u.c. gadījumos), lai jums adresētā ziņa nenokļūst pie citiem. Citādi uzņēmuma klienti var saņemt viltus e-pasta vēstules, uzaicinājumus iepirkties viltotās mājaslapās u.tml. Pasaulē pazīstamas kompānijas, kā Nike.com un citas, mājaslapu viltošanas gadījumā ir cietušas milzīgus zaudējumus. Domēni nolaupīti arī Latvijā.

Atgādinājums visiem interneta lietotājiem – krāpnieki visbiežāk izmanto brīvdienas un svētku dienas, kad kāda uzņēmuma vārdā lūdz jums apstiprināt konfidenciālu informāciju. Sūtījums ir saņemts no it kā pazīstama domēna, kura nosaukumā mainīts tikai viens burts vai simbols vai arī vārdi samainīti vietām.

Ļoti uzmanīgiem jābūt, mainot uzņēmuma nosaukumu, piemēram, bankas patur arī veco identitāti (Hansanet.lv u.c.), lai tās ļaunprātīgi neizmantotu kāds cits, kā arī vecie klienti varētu atrast uzņēmumu ar jauno nosaukumu.


IZMAIŅAS LIKUMOS

Lektore arī iepazīstināja ar jaunumiem likumos, kas skar informācijas tehnoloģiju lietošanu uzņēmējdarbībā. Tā šogad 1. janvārī spēkā stājušies grozījumi likumā Par nodokļiem un nodevām, kas paredz, kādos gadījumos uzņēmuma interneta vietne uzskatāma par struktūrvienību un jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID), ka arī noteikti gadījumi, kad VID ir tiesības saimniecisko darbību apturēt un pieprasīt reģistram (.lv gadījumā tas ir NIC) domēna vārdu atslēgt.

19. jūlijā stājušies spēkā grozījumi Informācijas tehnoloģiju drošības likumā, kurā noteikts, kad atslēgt domēna vārdu var pieprasīt CERT.lv (Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija) un Militārās izlūkošanas un drošības dienests. D.Ludviga vēlreiz uzsvēra, ka ar domēnu, kas ir šolaiku uzņēmuma digitālā identitāte, var pelnīt, bet, kļūmīgi to pazaudējot un tai nonākot svešās rokās, var ciest finansiālus zaudējumus, var ciest reputācija, kā arī noplūst sensitīvi dati, bet tiesāties ir sarežģīti.


* NIC – Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta tīkla risinājumu daļa
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi