Vārda dienu svin: Daina, Dainis, Dainida
Otrdiena, 2018. gada 23. oktobris, 10:44
+8° C, vēja ātrums 6.7 m/s, D-DR vēja virziens

Jauniešiem "Ģīmetne" - par mūziku

2017. gada 29. novembrī, 03:00
Raksta autors: Jauno žurnālistu skola
Jauniešiem "Ģīmetne" - par mūziku
Kuldīgas bērnu un jauniešu centra ģitāristu pulciņa skolotāja Sangrita Upeniece un dalībnieki: Patriks Purviņš, Paula Tīruma, Roberta Balode, Nikola Kerena, Roberts Sorokins, Gusts Lapiņš, Mārtiņš Stebulis, Kalvis Mednieks.
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
Kad Jauno žurnālistu skolā spriedām, kuras tēmas interesē jauniešus, viena no tām bija mūzika. Veidojot šo lappusi secinājām, ka ir daudz iespēju, kur apgūt prasmi muzicēt pašiem.
VAI JAUNO ĢITĀRISTU BUMS?

Kuldīgas bērnu un jauniešu centra ģitāristu pulciņā, ko vada skolotāja Sangrita Upeniece, šogad darbojas 36 skolēni. Tas ir gandrīz trīsreiz vairāk nekā pirmajā gadā.

Iniciatīva veidot pulciņu nākusi no skolēniem. Te ierodas bērni un jaunieši no deviņiem līdz 19 gadiem. Pagājušajā gadā nākuši 14 interesenti, tagad 36 dalībnieki darbojas trīs prasmju līmeņu grupās. Kuldīgas jauniešu mājā šo instrumentu var apgūt bez maksas.

Skolotāja skaidro: „Te ģitāras spēli mācu nevis klasiskajā izpratnē, kā to var apgūt mūzikas skolā, bet gan muzicēšanu amatieru līmenī – savam priekam, mazliet dodot iespēju apgūt arī ko sarežģītāku. Esmu iesaistījusi arī palīgu – savu audzēkni Patriku Purviņu no Kuldīgas Centra vidusskolas 12. klases.

Vieglāk ir iemācīt tiem, kuri ieinteresēti paši, nevis tiem, kuri pilda vecāku vēlmi. Jābūt gatavam sava mērķa sasniegšanā ieguldīt laiku, nepieciešama arī sava ģitāra. Lai iemācītos pirmo īso dziesmiņu, vajadzīgi aptuveni divi mēneši. Bet, protams, ir arī tādi bērni, kuriem šis process ieilgst...”

S.Upeniece pati ģitārspēles pamatus apguvusi, studējot Liepājā. Mūziķes Austras Pumpures audzēkņi tajā laikā ģitārspēli mācījuši arī Liepājas augstskolā. „Mums, studentiem, tā bija lieliska iespēja, vienīgi laika trūkuma dēļ viss bija atkarīgs no pašmācības. To vienmēr esmu teikusi arī saviem skolēniem: „Bez pašu ieguldītā darba nekas neiznāks.””


Runā audzēkņi
SVARĪGS ARĪ RADOŠS KOLEKTĪVS

Paula Tīruma, Kuldīgas Centra vidusskola, 10. klase:
– Par šo pulciņu pastāstīja skolotāja Sangrita. No sākuma atnācu dziedāt un redzēju, ka daudzi māk arī spēlēt instrumentus. Ģitāru spēlēju otro gadu, nopirku to no draudzenes. Esmu apguvusi diezgan daudz akordu. Internetā tos atrodot, varu iemācīties dziesmas. Es vēl gribētu apgūt barē akordus. Man šeit patīk, visi esam draudzīgi.

Roberta Balode, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskola, 11. klase:
– Kādreiz ģitāru jau spēlēju, bet tad noliku malā. Redzot, kā puiši skaisti spēlē, atsāku. Tētim teicu, ka ļoti gribu ģitāru, un viņš to sarunāja no puiša, kurš sev bija nopircis jaunu. Šeit esmu apguvusi daudz akordu, ritmu, dažādus stilus, kā ģitāru spēlēt interesanti. Visgrūtāk ir dziedāšanu savienot ar ritmu un akordiem. Šeit mums ne tikai liek spēlēt, mēs arī parunājamies, viens otram palīdzam.

Mārtiņš Stebulis, V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzija, 7. klase:
– Skolotāja mūzikas stundā teica, ka ir iespēja apgūt ģitāru, un es pieteicos. Spēlēju jau gadu. Ģitāru nopirku pats. Esmu apguvis daudz akordu, bet vēl gribētu iemācīties barē akordus. Grūtākais ir ritms. Mūzikas skolā vēl mācos vijoli un klavierspēli.

Kārlis Upenieks, mācās Ventspils mūzikas vidusskolas 10. klasē:
– Pieteicos, jo zināju – šeit labi pavadīšu laiku ar foršiem cilvēkiem. Dziedu muzikāli radošajā studijā Mona, un esmu viens no tiem, kurš ierosināja veidot ģitāristu pulciņu. Esmu sapratis – tas ir mans instruments. To man uzdāvināja mamma ar tēti. Spēlēju vairākus gadus, gribētu iemācīties vairāk improvizēt. Es spēlēju arī basģitāru, elektrisko ģitāru, ukuleli, kahonu, bungas, klavieres, marimbu un vibrofonu. Ar šo nodarbošanos obligāti saistīšu savu dzīvi, tāpēc jau mācos mūzikas vidusskolā.

Meisija Citlava, Kuldīgas pamatskola, 6. klase:
– Man instrumentu uzdāvināja vecāki. Bet šī ģitāra nav mana, jo tai pārplīsa stīga. Es divus gadus ģitāru spēlēju kultūras centrā pie Jura Reinholda. Tad mamma pateica par šo pulciņu, es uzzināju, ka te ir labs kolektīvs. Grūtākais ir saspēlēties ar citiem.

Raksta autore - Ieva Mārsija Jurēvica


DAŽĀDAS MUZIKĀLĀS PRASMES VAR APGŪT:
Kuldīgas mūzikas skolā: klavieres, akordeonu, vijoli, čellu, flautu, saksofonu, klarneti, trompeti, trombonu, mežragu, eifoniju, sitaminstrumentus, dziedāšanu korī;
Alsungas mūzikas skolā: klavieres, akordeonu, ģitāru;
Skrundas mūzikas skolā: vijoli, klavieres, ģitāru, akordeonu, flautu, saksofonu, trompeti;
Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centrā: muzikāli radošajā studijā Mona, ģitāristu pulciņā, popgrupās Putas un Putiņas dažādās vecuma grupās;
Kuldīgas kultūras centrā: jauniešu korī Lai top!, vokālajos ansambļos Karameles, Trifeles un Triumfs, saksofonistu ansamblī, ģitārspēles pulciņā;
Alsungas kultūras namā: folkloras kopā Suitiņi;
Skrundas kultūras namā: bērnu popgrupā Bums un bērnu vokālajā ansamblī.


CENTĪBA TUVINA MĒRĶIM

Ieva Mārsija Jurēvica, Jauno žurnālistu skolas dalībniece:
– Manuprāt, Kuldīgā, Skrundā un Alsungā ir daudz iespēju, kur bērniem un jauniešiem apgūt mūziku. Piemēram, Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centrā popgrupā Mazputiņas un muzikāli radošajā pulciņā Mona bērni var dziedāt pat no trīs gadu vecuma. Vecākie bērni var mācīties mūzikas skolās. Vēl var dziedāt vai spēlēt instrumentus pulciņos kultūras namos. Un ļoti daudz šādu kolektīvu taču ir skolās.

Man ir pazīstami cilvēki, kuri gan dzied, gan spēlē mūzikas instrumentus. Bērni, kuri uzstājas, kļūst drošāki, atbildīgāki un pārliecinātāki par sevi, jo publikas priekšā jāpārvar bailes un uztraukums. Iespēja darboties pulciņos būtu jāizmanto, jo tā var apgūt daudz ko jaunu, iemācīties plānot laiku, iepazīt citus cilvēkus un, iespējams, saprast, par ko gribētu kļūt.

Skrundeniece, dziedātāja Anna Zankovska, kura Eirovīzijas lielajos finālos piedalījusies kopā ar solistiem Aminatu un Justu, sākumā dziedāja mājās kopā ar tēti un viņa ģitāru, bet, kad paaugās, vecāki nolēma, ka viņai jāsāk dziedāt Skrundas bērnu vokālajā ansamblī. Pēc tam Anna mācījusies pie vairākiem mūzikas pedagogiem. Viņa ir viens no piemēriem, kā centība un darbs jauniešus tuvina mērķim. Varbūt nākotnē mēs atkal dzirdēsim par mūziķiem, kuri sākumā mācījušies tepat, bet ar laiku kļuvuši pazīstami Latvijā vai ārpus tās.


Aptauja
KĀ ESAT SAISTĪTI AR MŪZIKU? KUR TO VAR APGŪT?

Lineta Zīberga, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskola (KMHZV; 14 gadi):
– Klausos 80. gadu mūziku, tā mani relaksē, tā gūstu enerģiju. Mīļākā dziedātāja ir Dženifera Raša. Daži paziņas spēlē instrumentus. Eju skolas korī. Zinu, ka bērnu un jauniešu centrā (BJC) ir jauniešu grupa Mona. Mūziku var apgūt arī mūzikas skolā.

Ieva Valdmane, KMHZV (14):
– Gan ārzemju, gan latviešu mūziku klausos, lai atpūstos pēc skolas. Kādreiz gāju skolas korī. Dažādas prasmes var apgūt mūzikas skolā vai pie privātskolotājiem. Kuldīgā pašlaik zinu jauniešu grupu Mona.

Diāna Rudakova, KMHZV (13):
– Es mūziku visbiežāk klausos. Manā paziņu lokā nav cilvēku, kuri muzicē. Tādas prasmes var apgūt mūzikas skolā. Kādreiz gāju skolas korī. Kuldīgā zinu grupu Mona.

Modesta Dārzniece, KMHZV (14):
– Es klausos repu angļu valodā. Pati agrāk dziedāju korī. Pazīstu cilvēkus, kuri spēlē klavieres un vijoli. Zinu, ka Kuldīgā ir tāda grupa Paflonis, kurā darbojas divi puiši.

Miks Olafs Matevičs, KMHZV (14):
– Manā paziņu lokā ir cilvēki, kuri muzicē. Pats ar to nenodarbojos, tikai klausos repu angļu valodā, jo šī mūzika ir aktīva. Kuldīgā zinu grupu Paflonis.

Kenija Leimane no Kabiles, 9. klase:
– Dziedu skolas ansamblī. Tas ir mans hobijs. Man arī patīk klausīties dažādas dziesmas. Dziedāšanas iemaņas var apgūt mūzikas stundās, ansambļos, koros, bet pamatīgāk – mūzikas skolā.

Henita Podkalne no Kabiles, 7. klase:
– Es apmeklēju skolas ansambli, papildus dziedu mājās savam un vecāku priekam. Protams, arī klausos mūziku, vairāk ārzemju. Dažādas prasmes var apgūt pašmācībā, mūzikas stundās un mūzikas skolā.

Alise Dubure no Kabiles, 8. klase:
– Es dziesmas klausos, Kuldīgas mūzikas skolā mācos kora klasē un dziedu korī Cantus. Papildus spēlēju klavieres. Kabiles skolā dziedu arī ansamblī. Dziedāšana ir daļa no manas dzīves.

Una Raikstiņa, Kuldīgas ģimnāzija, 8. klase:
– Spēlēju vijoli, klavieres, ģitāru un ukuleli jeb mazu ģitāriņu. Dažreiz uzspēlēju draudzenei, dažreiz skolā, klavieres un ukuleli spēlēju mūzikas skolas pasākumos. Ģitāru apguvu BJC pulciņā, pārējos instrumentus – mūzikas skolā.

Rēzija Kudore, KMHZV, 6. klase:
– Es mūziku klausos, dziedu pati sev un citreiz kopā ar draudzenēm, spēlēju klavieres un mūzikas skolā arī saksofonu. Tas ir interesants un lieliski skan.

Ieva Dorbe, Kuldīgas pamatskola, 8. klase:
– Mācos mūzikas skolā – dziedu, spēlēju flautu, klausos mūziku. Flautu dažreiz spēlēju arī skolas koncertos. Eju arī skolas un mūzikas skolas korī.

Raksta autores - Ieva Mārsija Jurēvica, Norgita Līga Horste, Rūta Mediņa
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs pavāram, konditoram, viesmīlim

SIA "Santande" (41203009094) Ventspilī piedāvā darbu PAVĀRAM, KONDITORAM (darbs ar rauga, kārtaino un smilšu mīklu) un VIESMĪLIM. CV sūtīt e-pastā: kupfernams@inbox.lv vai zvanīt pa tālr. 29218377, www.hotelkupfernams.lv.
Aptauja

Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?

Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi