Aizvērt

Kas vēl darāms suitu labad

2017. gada 29. novembrī, 05:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Kas vēl darāms suitu labad
Jaunajā UNESCO ziņojumā iekļaujamie punkti par to, kā suitu kultūrtelpa saglabāta iepriekšējos četros gados, Alsungā raisīja plašas diskusijas. Latvijas Kultūras akadēmijas docente Anita Vaivade (centrā) pieraksta idejas, lai dokumentu ar tām papildinātu.
Foto: Jolanta Hercenberga
Suitu kopienai nepieder tikai tie, kuri dzied, dejo vai nēsā tautas tērpu, bet ikviens, kura dzimtas saknes te iestiepjas, kaut arī par tradīcijām viņš neinteresējas, dzīvo citā pilsētā vai valstī – tāda ir viena no atziņām suitu dižsapulcē, kas notika Alsungas kultūras namā.
Ap 30 cilvēku no Alsungas un Jūrkalnes izvērtēja, kas paveikts un kas vēl darāms, lai organizācijai UNESCO nosūtītu ziņojumu par suitu kultūrtelpas saglabāšanu. Tikšanos rīkoja etniskās kultūras centrs Suiti, kas iepriekš kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas docenti Anitu Vaivadi un viņas palīgiem izstrādājuši ziņojuma pirmo variantu, ko pēc diskusijām varētu papildināt vai mainīt.

UNESCO pasaules nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, kurā ietilpst vērtības, kam vajadzīga neatliekama glābšana, suitu kultūrtelpa iekļauta 2009. gadā. Ik pēc četriem gadiem jāsūta organizācijai ziņojums par situāciju. Tā kā šis būs otrais, tā saturs izvērtēts salīdzinājumā ar iepriekš iesniegto.

Biedrības Suiti vadītājas Daces Martinovas aicinājumam paust viedokli par katru punktu ziņojumā, klātesošie atsaucās bez skubināšanas, tādēļ pārrunas izvērtās plašas. Par kultūras mantojuma dzīvotspējas un apdraudējuma risku joprojām atzīta iedzīvotāju skaita samazināšanās, valsts reģionālā un izglītības politika. Savukārt tādi apdraudējumi kā tradīciju nepārmantošana ģimenē, informācijas nepieejamība, pašvaldības neieinteresētība un citi atzīti par izzudušiem vai citādi formulējamiem.

Tika runāts, kā veicināt sabiedrības izpratni, ka suitu kopienai pieder ikkatrs cilvēks, kura darbība vai dzimta jebkādā veidā saistīta ar šo vietu.

Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte atzina: lai gan joprojām pastāv pārvarami un diemžēl arī nepārvarami riski, suitu kultūrtelpas saglabāšanā tiek darīts ļoti daudz, un tam ir rezultāti.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi