Aizvērt

Svarīgākais – negaidīt, kad pāries

2017. gada 29. decembrī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Svarīgākais – negaidīt, kad pāries
Foto: Laila Liepiņa
Par to, kā atpazīt pirmās insulta un infarkta pazīmes, seminārā "Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!" Kuldīgā stāstīja neirologs Kristaps Jurjāns un kardiologs Valters Stirna.
INSULTS NESĀP

„Pretēji izplatītajam priekšstatam insults lielākoties nesāp un pacienti visbiežāk ir pie samaņas. Bet tāpēc palīdzība ne vienmēr tiek izsaukta laikus,” skaidro neirologs Kristaps Jurjāns.

Insults ir simptomi tam, ka pēkšņi un strauji attīstās smadzeņu bojājumi. Audi iet bojā no tā, ka netiek apasiņoti – vai nu tāpēc, ka asinsvads plīsis, vai to nosprostojis trombs. Biežākais iemesls ir trombs.


SKAR ARVIEN JAUNĀKUS

Insults tiek uzskatīts par vecu cilvēku slimību, taču pacienti kļūst aizvien jaunāki: „Mums nodaļā ir kāds 46 gadus vecs vīrietis, bet nesen no slimnīcas izrakstīju 25 gadus vecu. Vīriešus tas apdraud agrāk un vairāk nekā sievietes pirms menopauzes. Sievietēm risks strauji aug pēc menopauzes. Lielāks tas ir arī tiem, kuri infarktu vai insultu jau piedzīvojuši vai kuriem šīs slimības ir ģimenē.

Insults sākas pēkšņi – pirms tam sūdzību nav. Tipiska aina: vakarā pacientam ir sirdsklauves, viņš dodas gulēt, no rīta iet uz tualeti, bet ceļā nokrīt un nespēj piecelties. Naktī, kad spiediens zemāks, veidojas trombs, bet no rīta, kad spiediens strauji kāpj, tas tiek izmests asinsritē un asinsvadu aizdambē.

Otrs insulta veids saistīts ar asinsvada plīsumu smadzenēs. Tam galvenais iemesls ir augsts asinsspiediens jeb arteriālā hipertensija. Mikroinsulta simptomi apmēram stundas laikā pāriet. Tas ir iemesls, kāpēc tie, kuri mikroinsultu piedzīvojuši, negrib saukt ātro palīdzību, jo cer, ka simptomi atkal pāries. Bet var nepāriet. Nekādā ziņā nedrīkst gaidīt, kamēr simptomi pāriet paši.

Lielākā daļa insulta pacientu slimnīcā nonāk par vēlu.

Ne vienmēr cilvēki zina, ka viņiem ir augsts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs vai ir aritmija, un ne vienmēr pie ārsta laikus dodas. Cilvēkiem virs 50 veselības pārbaudes vajadzētu iziet regulāri – riska faktori jāapzinās un jākontrolē.”


SIMPTOMI

„Pirmais un svarīgākais ir pēkšņums. Saslimšanas sākumā simptomi ir visizteiktākie, pēc tam nedaudz mazinās. Tāpēc cilvēks bieži domā, ka pāries. Pacients var neapzināties, kas ar viņu notiek, tāpēc arī nesūdzas. Reizēm viņš nevar parunāt. Parasti vērojams vājums vienā ķermeņa pusē, sejas asimetrija. Var būt vienas puses notirpums, nepatīkamas sajūtas, nespēja parunāt, kustību un līdzsvara traucējumi. Var būt grūtības norīt, redzes dubultošanās vai apziņas traucējumi. Simptomi atkarīgi no tā, kāda smadzeņu daļa bojāta.

Galvassāpes rodas tikai tad, ja asins izplūdums ir telpā ap smadzenēm. Tipiski tas ir vīriešiem, kuri strādā fizisku darbu un kuriem pēkšņi sākas asas galvassāpes. Pacienti to parasti raksturo: kā ar bomi dabūjis pa galvu. Tāpēc viņi noteikti jāizmeklē.”


PIRMĀ – ZELTA STUNDA

„Iespēja palīdzēt ir pirmajās trīs četrās stundās. Tad jāpaspēj cilvēku aizvest uz slimnīcu un izmeklēt. Ja trīs stundas esat viņu novērojuši un gaidījuši, ka kļūs labāk, tad esat zaudējuši laiku. Kavēties nedrīkst – ātrā palīdzība jāsauc nekavējoši! Ārstēt var tikai tajās slimnīcās, kurās atrodas insulta vienības. Latvijā tādas ir astoņas, Kurzemē – Liepājas un Ventspils slimnīca. Tajās var veikt izmeklējumus un sākt ārstēt pacientu. Vajadzīga datortomogrāfija un datortomogrāfijas angeogrāfija. Bez tā nevar pateikt iemeslu – trombs vai asinsizplūdums. Tiem vajadzīga pilnīgi atšķirīga ārstēšana.”


KAS JĀZINA PAR INSULTU
 Lielākoties nesāpīgs.
 Pacients nezaudē samaņu.
 Galvenie simptomi:
• pēkšņums,
• nespēja parunāt,
• kustību un līdzsvara traucējumi,
• grūtības norīt,
• redzes dubultošanās,
• apziņas traucējumi,
• vienas ķermeņa puses notirpums, vājums šajā pusē, sejas asimetrija. Tāda situācija, kad kustīgums traucēts, piemēram, labajā kājā un kreisajā rokā, ir ārkārtīgi reta.
 Simptomiem ir tendence ar laiku mazināties.
 Pirmā stunda – zelta stunda. Vislabākie rezultāti ārstēšanai ir tad, ja to sāk stundu pēc simptomu parādīšanās.
 Iespēja izvairīties ir viena – regulāri pārbaudīt sirds un asinsvadu stāvokli.

Insulta profilakses kabinets atrodas Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, tajā var noteikt riska faktorus. Pārbaudes ir par maksu, valsts par tām nemaksā.


Tests ĀTRI

ATSMAIDI – palūdziet cilvēku pasmaidīt un novērtējiet, vai vienā sejas pusē acu un mutes kaktiņš nav noslīdējis;
TURI – lūdziet, lai viņš paceļ un notur abas rokas;
RUNĀ – pārbaudiet, vai cilvēks spēj runāt vai atkārtot vienkāršu teikumu;
IZSAUC – ja kaut vienu no šīm darbībām cilvēks nespēj, nekavējoši jāizsauc ātrā palīdzība pa tālr. 113.INFARKTS – NEVESELĪGA DZĪVESVEIDA SEKAS

„Cilvēkiem zem 40 risks saslimt ar infarktu vai insultu ir niecīgs, bet pēc tam tas pieaug. Kā riska faktori parasti minēti seši vissvarīgākie, un mēs tos varam ietekmēt,” skaidro kardiologs Valters Stirna.

„Infarkts ir stāvoklis, kad sirds pēkšņi nesaņem apasiņošanu, tātad skābekli. Visbiežāk tāpēc, ka asinsvadu aizsprostojusi holesterīna plāksne. Kad asinis netiek saņemtas, mirst sirds muskuļa šūnas. Tur izveidojas rēta, un veidojas sirds mazspēja. Ja infarkti atkārtojas, sirds aizvien sliktāk apgādā organismu ar asinīm. Cilvēki vairs nespēj darīt pat ikdienišķus darbus. Tās ir miokarda infarkta sekas.”


KĀ ATPAZĪT?

Galvenā pazīme ir sāpes krūtīs – pa vidu, nevis kreisajā pusē. Pacienti tās apraksta dažādi, bet kopīga ir pēkšņas, spēcīgas sāpes, kādas nekad nav justas: plēsošas, žņaudzošas, spiedošas. Daži pat saka – nevis sāp, bet žņaudz kā pitons. Retāk tās ir dedzinošas. Ja sirdī mēdz iedurties, visdrīzāk tā nav sirds.

Parasti ir vai nu sāpes krūtīs pa vidu, vai tās izstaro pa visu krūšu kurvi. Ļoti tipiski: sāpes izstarojas uz apakšžokli un kreiso plecu un roku, var arī uz abām rokām un muguru.

Tās ir ļoti nopietnas pazīmes.

Nākamie simptomi var būt vai nebūt – svīšana, bāla āda, auksti sviedri. Sirdsklauves un pārsitieni arī var gadīties. Vājums lielā infarktā parasti ir. Bet reizēm cilvēki infarktu pārcieš uz kājām – pasēž brītiņu un strādā tālāk. Slikta dūša un vemšana var būt un var nebūt. Klasiskajam infarktam ir baiļu izjūta, trauksme, nervozitāte un panika.


KĀ RĪKOTIES?

„Ja kādam līdzās – radiniekam, kolēģim vai citam – ir šādi simptomi, pirmais ir cilvēku nolikt miera stāvoklī: apsēdināt, noguldīt. Visrupjākā kļūda ir ļaut staigāt! Pēc tam jāzvana ātrajai palīdzībai, noteikti jāsaka par sāpēm krūtīs. Nekādā ziņā nedrīkst atstāt vienu, jo arī miera stāvoklī var zaudēt samaņu un var apstāties elpošana. Ja cilvēks neelpo, jāsāk atdzīvināt – tas ir vienīgais veids, kā glābt. Ir apmēram piecas minūtes, lai glābtu dzīvību.

Visbēdīgākais, ka apmēram pusei pirmā sirds un asinsvadu slimību pazīme ir pēkšņa nāve. Cilvēks iet pa ielu, pļauj zāli vai naktī guļ, pēkšņi ir sāpes krūtīs, un viņš to reizēm pat nepaspēj pateikt.”


KĀ IZVAIRĪTIES?

„Dzīvnieku tauki ir kaitīgi. Visaugstākais holesterīna līmenis asinīs parasti ir vecmāmiņām, kurām garšo biezpiens un krējums. Treknas zivis ir ieteicamas. Olīveļļu vienīgo var lietot uzturā. Dārzeņi un augļi – 400 gramu dienā. Zivis, dārzeņi un olīveļļa ir pamats Vidusjūras diētai, kas tiek uzskatīta par ieteicamāko sirds un asinsvadu veselībai. Vēl var ieteikt riekstus un sēklas, kaut arī tajos ir daudz tauku, un pilngraudu produktus. Kafija nešaubīgi ir laba. Es sirds slimniekiem ļauju lietot divas tasītes dienā. Sāls ir galvenais augsta asinsspiediena iemesls: dienā drīkst apēst piecus gramus, bet fizioloģiski nepieciešamā deva ir trīs grami. Tā jāaizstāj ar garšvielām.

Fiziskās aktivitātes: 30–60 minūtes dienā ar mērenu intensitāti vai divarpus stundas augstas intensitātes slodzes nedēļā.

Kā ar alkoholu? No 40 gadu vecuma var lietot 30–40 ml stiprā alkohola vīriešiem un 20–30 ml sievietēm. Ja lieto nedaudz katru dienu, cilvēks dzīvo ilgāk par tiem, kuri to nedara. Bet ne vairāk par minēto normu.”


PAR NITROGLICERĪNU
„Man bieži jautā, vai tad, ja ir sāpes krūtīs, var dzert nitroglicerīnu. Es neiesaku, jo tas asinsspiedienu strauji samazina un cilvēks var zaudēt samaņu.”


SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBU RISKA FAKTORI
/Pēc nozīmīguma/
 2/3 riska veido divi faktori:
• paaugstināts asinsspiediens. Robeža ir 140/90 (jauniem cilvēkiem parasti tas nav tik augsts). Biežs iemesls – par daudz sāls uzturā;
• smēķēšana. Pasīvā tiek pielīdzināta īstajai.
 Augsts cukura līmenis asinīs. To var viegli noteikt. Normas ir dažādas, arī analīžu ņemšanas apstākļi, bet uztraukties jāsāk, ja tukšā dūšā rādītājs ir 6.
 Mazkustīgs dzīvesveids. Jākustas vismaz 30 minūtes dienā un tā, ka slapja mugura, sevišķi jauniem cilvēkiem.
 Lieks svars.
 Augsts holesterīna līmenis asinīs. Par zemu tas nevar būt.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi